Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej hali widowiskowo-sportowej w Radomiu wraz z zagospodarowaniem terenu
I Nagroda
Projekt konkursowy: APA Czech Duliński Wróbel – Agencja Projektowa „Architektura” Sp. z o. o.
Data: Lipiec 2012
Lokalizacja: Radom
Zespół autorski:
APA Czech Duliński Wróbel
Projekt Hali Widowiskowo-Sportowej w Radomiu
Obiekty tej skali i rangi co stadion i hala sportowo-widowiskowa dla każdego miasta są istotnymi elementami przyczyniającymi się do zrównoważonego rozwoju całości organizmu miejskiego. Budowa hali i stadionu powinna być jednocześnie budową części struktury miasta.
Poza pełnieniem swoich podstawowych funkcji obiekty sportowe muszą także współtworzyć przestrzeń publiczną, która jest dobrem wspólnym mieszkańców.
I Koncepcja urbanistyczna
1. Lokalizacja obiektów
1.1. Halę widowiskowo-sportową zlokalizowano w południowo-wschodniej części kwartału ograniczonego ulicami 11 Listopada, Stanisława Zbrowskiego, Andrzeja Struga i Dr Henryka Jordana.
1.2. Stadion piłkarski zlokalizowano w południowo-zachodniej części terenu.
1.3. Elementem łączącym halę ze stadionem jest zlokalizowany na granicy terenu przewidzianego pod halę widowiskowo-sportową obiekt przeznaczony na towarzyszące funkcje o charakterze komercyjnym.
1.4. Przed oboma obiektami, od strony prowadzącej do centrum miasta ul. Andrzeja Struga zaprojektowano otwartą przestrzeń publiczną. Plac przed stadionem został zdefiniowany od strony południowej poprzez równoległą do ulicy linię obiektów służących sprzedaży biletów i kontroli wejścia na stadion. Plac przed halą widowiskowo-sportową, stanowiący poszerzenie wewnętrznej przestrzeni hali w czasie organizowania wystaw i imprez plenerowych jest wyznaczony od południa przez istniejące szpalery drzew, uzupełnione nową roślinnością.
1.5. Funkcje hali sportowo-widowiskowej zamknięto w okręgu, aby uzyskać możliwie czytelnie zdefiniowaną i odpowiednio wyskalowaną przestrzeń publiczną. Place przed halą i stadionem, szczególnie plac przed halą, jako położony na działce narożnej, powinny być czytelne i widoczne ze wszystkich stron w rejonie skrzyżowania ulic Andrzeja Struga i Stanisława Zbrowskiego.
1.6. „Koło” hali (budynek A) „toczy się” po „szynie” obiektu liniowego (budynek B) mieszczącego funkcje komercyjne i uzupełniające (administracja klubu, pomieszczenia techniczne i magazynowe), usytuowanego na granicy terenu przeznaczonego pod halę i stadion.
1.7. Łagodny łuk ściany obiektu areny dzieli powierzchnie placu na część główną, wejściową, reprezentacyjną (od strony południowej) oraz część bardziej wydzieloną (północną, którą można w razie konieczności czasowo wymknąć i łatwiej kontrolować), w której znajdują się wejścia dla zawodników, dziennikarzy, pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz wjazd na teren stadionu.
2. Układ komunikacyjny
2.1. Zaprojektowany dookoła zespołu obiektów układ komunikacyjny zapewnia dostęp do zlokalizowanych po stronie południowej, zachodniej i północnej parkingów naziemnych, a jednocześnie stanowi niezbędną dla bezpieczeństwa użytkowania drogę pożarową.
2.2. Przewidziano miejsca postojowe i dojazdy dla autokarów i samochodów dostawczych.
2.3. W projekcie zapewniono maksymalną, możliwą, zdaniem autorów, ilość miejsc parkingowych w poziomie terenu, w rejonie obiektów sportowych. Obszar parkingów i ich wykorzystanie jest jednak ograniczone sposobem użytkowania hali sportowej i stadionu. W czasie dużych imprez organizowanych na stadionie lub w hali, ze względów bezpieczeństwa, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wolnej powierzchni przed obiektami dla osób zbierających się i oczekujących na wejście, opuszczających w krótkim czasie obiekty po imprezach oraz niezbędną powierzchnię umożliwiającą sprawną ewakuację w razie zagrożenia. Z tego powodu w czasie organizowania na stadionie imprez tzw. „podwyższonego ryzyka” część parkingów zlokalizowanych bezpośrednio przed wejściami na stadion powinna być wyłączona z użytkowania.
2.4. Ze względu na ograniczony budżet inwestycji zrezygnowano z podziemnych miejsc postojowych. Zapewnienie niezbędnej wynikającej z pojemności obiektów ilości miejsc parkingowych jest zagadnieniem odrębnym, wykraczającym poza zakres koncepcji konkursowej. Analiza i bilans powinny obejmować szerszy zakres terenu, wraz z połączeniami komunikacyjnymi.
2.5. W przyszłości w ramach odrębnej inwestycji (np. komercyjnej) istnieje możliwość rozbudowy parkingów o garaże podziemne zlokalizowane pod placami lub pod terenem przewidzianym na boiska treningowe (położone po północnej stronie terenu inwestycji).
2.6. Dostęp do stadionu dla publiczności przewidziano od strony południowej (główny plac), zachodniej oraz od strony wschodniej (z placu przed halą) poprzez przejścia zaprojektowane w budynku „B”. Od strony północnej stadionu przewidziano wejście dla kibiców drużyn przyjezdnych.
2.7. Dostęp do hali widowiskowo-sportowej dla publiczności od strony południowej. Dla kibiców VIP od strony wschodniej.
2.8. Od strony północnej hali przewidziano dojazd i wejście dla zawodników, trenerów, sędziów, działaczy, ekip telewizyjnych i dziennikarzy zarówno do stadionu jak i do hali. Takie usytuowanie strefy wejściowej umożliwia łatwą komunikację pomiędzy halą i stadionem (poprzez przewidziane w projekcie wewnętrzne przejścia) a także wspólne użytkowanie funkcji przewidzianych dla zawodników, dziennikarzy i kibiców VIP zarówno ze stadionu jak i z hali.
2.9. Możliwe jest wykorzystywanie placów i parkingów jako placów targowych, giełd itp.
3. Zieleń
3.1. Jako zasadę generalną przyjęto zachowanie maksymalnej możliwej ilości istniejącej zieleni wysokiej, nie kolidującej z budową obiektów kubaturowych.
3.2. Od strony ulicy Andrzeja Struga zachowano i uzupełniono istniejący podwójny szpaler drzew zamykający place przed stadionem i halą od strony południowej.
3.3. Na przedpolu stadionu od strony południowej zachowano istniejące drzewa.
3.4. Na przedpolu hali widowiskowo-sportowej zaprojektowano układ liniowy nowych drzew formowanych w prostopadłościany.
3.5. Od strony ulicy Dr Henryka Jordana zachowano i uzupełniono istniejący szpaler drzew stanowiący izolację pomiędzy terenami obiektów sportowych i okoliczną zabudową mieszkaniową.
3.6. Od strony północnej istniejące drzewa uzupełniono nieregularnym układem nowych nasadzeń.
4. Mała architektura
4.1. Posadzka placów z płyt granitowych układanych ażurowo, dla zapewnienia możliwości rozsączania wód opadowych w gruncie.
4.2. Oświetlenie zewnętrzne: liniowe w posadzce, oświetlenie z budynków.
4.3. Podziały placów podkreślone układem elementów małej architektury.
5. Etapowanie realizacji inwestycji
5.1. Możliwe jest etapowanie budowy obiektów i ich części (przy czym etapowanie nie musi oznaczać kolejności realizacji lecz wzajemną niezależność obiektów):
– budynek „A” (arena) wraz z małą salą treningową,
– budynek „B” część północna, mieszcząca pom. techniczne, magazynowe oraz zespół pomieszczeń administracyjno-klubowych,
– budynek „B” część południowa, mieszcząca salę konferencyjną oraz funkcje komercyjne,
– stadion (również możliwy do etapowej realizacji wg opisu pkt. 6.
5.2. Przewidziano rozwiązania konstrukcyjne dające możliwość podziału wszystkich obiektów na części, które mogą być wznoszone stosunkowo niezależnie i w różnym czasie.
6. Zewnętrzna infrastruktura techniczna
6.1. Zasilanie w energię elektryczną w oparciu o warunki techniczne wydane przez PGE Dystrybucja SA. W północnej części budynku „B” przewidziano pomieszczenia stacji transformatorowej dla obsługi obiektów hali sportowo-widowiskowej.
6.2. Zasilanie w energię cieplną w oparciu o warunki techniczne wydane przez RADPEC SA, z istniejącej sieci ciepłowniczej przebiegającej wzdłuż ul. Stanisława Zbrowskiego. Pomieszczenia węzła cieplnego przewidziano w północnej części budynku „B”.
6.3. Zaopatrzenie w wodę dla celów bytowych i wodę dla celów przeciwpożarowych w oparciu o warunki techniczne wydane przez Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o. z istniejących sieci wodociągowych zlokalizowanych w ul. Stanisława Zbrowskiego i ul. Andrzeja Struga. Pomieszczenia przyłącza wody przewidziano w północnej części budynku „B”.
6.4. Odbiór ścieków sanitarnych w oparciu o warunki techniczne wydane przez Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o. do istniejącego kolektora kanalizacyjnego przebiegającego w ul. Stanisława Zbrowskiego.
6.5. Odbiór wód opadowych w w oparciu o warunki techniczne wydane przez Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o. do istniejących kolektorów kanalizacji deszczowej przebiegających wzdłuż ul. Stanisława Zbrowskiego i ul. Andrzeja Struga. Dla ograniczenia ilości odprowadzanych wód deszczowych przewiduje się zastosowanie następujących rozwiązań:
– stropodach budynku „B” pokryty zielenią ekstensywną (wstępna retencja),
– gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej do pielęgnacji zieleni,
– rozsączanie części wód deszczowych w gruncie na zasadach określonych w warunkach technicznych (systemy rozsączające),
– w razie konieczności retencjonowanie wód deszczowych w systemie kolektorów kanalizacyjnych o dużych przekrojach z kontrolowanym wypływem do kanalizacji miejskiej (po wykonaniu odpowiednich obliczeń i bilansów na dalszych etapach projektu).
II Rozwiązania obiektów kubaturowych
7. Stadion
7.1. Zaprojektowano stadion piłkarski na 15 000 całkowicie zadaszonych miejsc, usytuowanych na czterech jednakowej wysokości, dwupiętrowych trybunach.
7.2. Stadion spełnia krajowe i międzynarodowe wymogi licencyjne (Ekstraklasa SA, PZPN, UEFA – III kategoria).
7.3. Możliwe jest etapowanie budowy stadionu polegające na kolejnym budowaniu poszczególnych zadaszonych trybun. Sugerowanym rozwiązaniem jest budowa w pierwszej kolejności trybuny wschodniej, sąsiadującej z budynkiem „B”, w której przewidziano m.in. wyjścia dla zawodników, pomieszczenia dla ekip telewizyjnych, pomieszczenia „skybox”, sektor VIP, pomieszczenia szatniowo-zapleczowe. Trybuna wschodnia ma połączenia na poziomie 0 i na poziomie +2 z halą sportowo-widowiskową co umożliwia elastyczne użytkowanie zlokalizowanych w hali funkcji towarzyszących takich jak np. restauracja dla dziennikarzy i kibiców VIP, czy zespół pomieszczeń dla zawodników, trenerów i sędziów, siłownia, sala treningowo-rozgrzewkowa.
7.4. Pod trybuną wschodnią przewidziano również powierzchnie przeznaczone na działalność komercyjną, które stanowią rozbudowę powierzchni komercyjnych przewidzianych w budynku „B” hali widowiskowo-sportowej.
7.5. Zasady obsługi komunikacyjnej stadionu opisano w pkt. I. 2.
8. Hala sportowo-widowiskowa, budynek „A”
8.1. Zgodnie z założeniami regulaminu zaprojektowano obiekt którego parametry umożliwiają organizowanie imprez sportowych w podstawowych dyscyplinach tj:
– koszykówka (FIBA, FIBA-Europe, PZKosz),
– siatkówka (FIVB, CEV, PZPS),
– piłka ręczna (EHF, ZPRP)
dla 5 000 widzów na miejscach siedzących, z odpowiednim polem widoczności ze wszystkich miejsc. Zaprojektowano trybuny z czterech stron sali, przy czym około 75% miejsc dla widzów, sektor VIP, „skybox” i stanowiska mediów zlokalizowano po obu stronach dłuższych krawędzi boisk (lepsza widoczność). Pozostałe miejsca zlokalizowano na stałych i ruchomych trybunach umieszczonych wzdłuż krótszych krawędzi boisk.
8.2. Dookoła areny przewidziano niezbędną przestrzeń na banery i bandy reklamowe.
8.3. Oprócz głównej hali w obiekcie zaprojektowano wszystkie niezbędne funkcje towarzyszące:
POZIOM 0
– hall wejściowy z szatnią i stanowiskami kasowymi
– hall VIP
– strefę wejściową dla zawodników, trenerów, działaczy oraz mediów,
– przejście do strefy zawodników, sedziów i działaczy na stadionie,
– zespół pomieszczeń szatniowo-sanitarnych dla zawodników i sędziów,
– siłownię i gabinety odnowy,
– pomieszczenia kontroli antydopingowej,
– pomieszczenia trenerów i działaczy,
– pomieszczenia ochrony obiektu,
– zespoły pomieszczeń sanitarnych,
– elementy komunikacji pionowej (klatki schodowe ewakuacyjne, windy),
– sala treningowa (z możliwością połączenia z halą główną)
POZIOM +1
– hall publiczności,
– pomieszczenia gastronomiczno- handlowe,
– zespoły pomieszczeń sanitarnych,
– wejścia na dolny poziom trybun,
POZIOM +2
– hall VIP,
– wejście na sektor VIP,
– loże „skybox”
– przejście do strefy VIP stadionu
– hall dziennikarzy i ekip telewizyjnych
– pomieszczenia dla prowadzenia transmisji telewizyjnych i dla sprawozdawców,
– przejście do strefy mediów na stadionie,
– zespoły pomieszczeń sanitarnych,
– restauracja dla VIP i dziennikarzy z widokiem na główną halę,
POZIOM +3
– hall publiczności,
– zespoły pomieszczeń sanitarnych,
– wejścia na górny poziom trybun,
– restauracja dla publiczności z widokiem na główną halę,
POZIOM +4
– pomieszczenia techniczne (wentylatorownie, klimatyzatornie itp.)
8.4. Zgodnie z wytycznymi regulaminu przyjęto zasadę, że zmienność i elastyczność funkcjonalna obiektu jest równie ważna jak prawidłowe parametry areny w wariancie z największym polem do gry i widownią na 5000 miejsc siedzących. Arena powinna być obiektem żyjącym na co dzień, stąd w projekcie przewidziano możliwość wielofunkcyjnego wykorzystywania hali. Wielofunkcyjność ma podstawowe znaczenie dla możliwości uzyskiwania dochodów niezbędnych do utrzymania i bieżącej eksploatacji obiektu.
8.5. Możliwość łączenia hali głównej z halą treningową, składane trybuny dolne, ściany przesuwne dają możliwości różnorodnego aranżowania wnętrza areny. Załączone schematy pokazują wybrane możliwości funkcjonalnego wykorzystywania obiektu:
– SCHEMAT A – ZAWODY SPORTOWE
podstawowa funkcja to zawody i turnieje sportowe (piłka ręczna, koszykówka siatkówka) 5000 widzów, wszystkie trybuny ruchome rozłożone,
– SCHEMAT B – SALE TRENINGOWE, TURNIEJE MŁODZIEŻOWE
w codziennym użytkowaniu możliwy jest podział hali na kilka odrębnych sal treningowych, wynajmowanych np. dla szkół lub dla celów rekreacji sportowej. Możliwe jest również organizowanie przy takiej konfiguracji np. młodzieżowych turniejów sportowych na 4 boiskach do koszykówki (lub siatkówki) jednocześnie, 3180 widzów na trybunach stałych podłużnych, wszystkie trybuny ruchome złożone.
– SCHEMAT C – WIDOWISKO, SCENA CENTRALNA
impreza typu gala bokserska, gala sztuk walki, przy centralnym umieszczeniu ringu (sceny) dodatkowe dostawiane miejsca dla publiczności przewidziano na poziomie boiska, 7000 widzów, hala główna połączona z halą treningową, trybuny ruchome rozłożone, trybuna ruchoma zachodnia wsunięta wgłąb hali treningowej,
– SCHEMAT D – WIDOWISKO, SCENA LINIOWA
impreza typu pokaz mody, przy liniowym umieszczeniu sceny (wybiegu) dodatkowe dostawiane miejsca dla publiczności przewidziano na poziomie boiska, 5700 widzów, hala główna połączona z halą treningową, 3 trybuny ruchome rozłożone, trybuna ruchoma zachodnia złożona, sala treningowa stanowi zaplecze sceny,
– SCHEMAT E – WIDOWISKO, SCENA KLASYCZNA, KONGRES, WYKŁAD,
impreza typu koncert, spektakl, projekcja, wykład, zgromadzenie, przy klasycznym umieszczeniu sceny (katedry) dodatkowe dostawiane miejsca dla publiczności przewidziano na poziomie boiska, 6500 widzów, hala główna połączona z halą treningową, 3 trybuny ruchome rozłożone, trybuna ruchoma zachodnia złożona, sala treningowa stanowi scenę, możliwe zorganizowanie dodatkowego zaplecza sceny w sali konferencyjnej i przestrzeni magazynowej.
– SCHEMAT F – TARGI, WYSTAWY, TURNIEJE TANECZNE,
przy organizacji imprez typu targi, wystawy, turnieje taneczne najistotniejsze jest zapewnienie jak największej ilości wolnej przestrzeni w poziomie 0,
hala główna połączona z halą treningową, trybuny ruchome złożone, możliwe zorganizowanie dodatkowego zaplecza w sali konferencyjnej i przestrzeni magazynowej.
Przestrzeń hali uzupełniona o przestrzenie holi wejściowych, restauracji oraz salę konferencyjną tworzy kompleks centrum wystawowo-targowego.
8.6. Przestrzeń magazynową, niezbędną dla przechowywania wyposażenia związanego ze zmienną aranżacją hali przewidziano w bezpośrednim sąsiedztwie hali treningowej z dogodnym dostępem zaopatrzeniowym (kołowym) z zewnątrz.
9. Hala sportowo-widowiskowa, budynek „B”
9.1. W budynku „B” przewidziano pomieszczenia komercyjne przeznaczone do wynajmowania, stanowiące uzupełnienie podstawowej funkcji areny. Rozwiązanie zapewnia możliwości wynajmowania powierzchni o różnych wielkościach, oraz elastycznego dzielenia i łączenia pomieszczeń zarówno w poziomie jak i w pionie (obiekt dwukondygnacyjny).
9.2. Przewidziano możliwości połączenia budynku w przyszłości ze stadionem i poszerzenia powierzchni usług komercyjnych o pomieszczenia zlokalizowane pod trybunami stadionu. Zaprojektowano przejścia zapewniające komunikację zarówno z poziomem „0” jak i poziomem „+1” stadionu. Przejścia mogą być wykorzystywane w czasie meczów jako dodatkowe bramki wejściowe na trybuny stadionu, a jednocześnie stanowią niezbędne wyjścia ewakuacyjne. W normalnym trybie użytkowania (poza terminami meczów) przejścia zapewniają komunikację z poziomem „+1” pomieszczeń komercyjnych.
9.3. W południowej części obiektu zaprojektowano ogólnodostępną kawiarnię z zewnętrznym zadaszonym tarasem, stanowiącą element łączący plac przed halą z placem przed stadionem.
9.4. W bezpośredniej bliskości budynku „A” na poziomie 0 zaprojektowano salę konferencyjną i pomieszczenia magazynowe, stanowiące dodatkowe powierzchnie, które mogą być wykorzystywane przy zmiennych aranżacjach areny (opis wg pkt. 2.9).
9.5. W części północnej budynku „B”, na poziomie +1, zaprojektowano zespół pomieszczeń administracji i zarządzania obiektem oraz zespół pomieszczeń klubowych.
9.6. W północnej części budynku zaprojektowano niezbędne pomieszczenia przyłączy technicznych (stacja transformatorowa wraz z rozdzielniami energetycznymi, węzeł cieplny z przyłączem cieplnym, przyłącz wodny, itp.).
10. Kształtowanie formy architektonicznej obiektów
10.1. Owalny kształt hali stwarza szansę na powstanie jednorodnego, znaczącego w tej części miasta obiektu. O wyrazie architektonicznym zdecyduje zewnętrzna powłoka zaprojektowana jako okładzina z blachy aluminiowej warstwowej, perforowanej. Zdecydowano, że perforacje będą tworzyć układy graficzne złożone z czytelnych napisów. W koncepcji przedstawiono jedynie sugestie takich napisów, natomiast ostateczny układ słów, haseł i ich kompozycja typograficzna może być częścią późniejszego projektu. Decyzja o treści umieszczanej na elewacji może być podjęta nawet tuż przed realizacją obudowy.
10.2. Budynek mieszczący funkcje komercyjne i uzupełniające stanowi tło dla obiektu areny, a jednocześnie stanowi czytelną granicę pomiędzy areną i stadionem.
10.3. W związku ze studialnym charakterem projektu stadionu, na etapie koncepcji określono wyłącznie jego podstawowe elementy:
– gabaryty stadionu przyjęto jako korespondujące z wysokością hali widowiskowo-sportowej,
– rzut został rozwiązany na planie prostokąta,
– układ zadaszeń nad trybunami zaprojektowano jako prostokreślny.
11. Rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe
11.1. Założono posadowienie obiektu na żelbetowej, monolitycznej płycie fundamentowej. Szczegółowe rozwiązania muszą być przedmiotem analizy na dalszych etapach projektu.
11.2. Wewnętrzna struktura areny (trybuny, stropy, trzony komunikacyjne, stropodachy nad bocznymi częściami) żelbetowe, monolityczne. Widoczne elementy konstrukcji – beton architektoniczny, jasny, szary.
11.3. Konstrukcja dachu hali głównej i hali treningowej – kratownice stalowe przestrzenne oparte na czterech żelbetowych trzonach komunikacyjnych. Widoczne elementy konstrukcji malowane na biało.
11.4. Konstrukcja ściany osłonowej zewnętrznej – kratownica stalowa, słupy w formie X.
11.5. Okładziny elewacyjne perforowane – konstrukcja wsporcza stalowa ocynkowana.
11.6. Stropodach na budynku „A” – przewidziano montaż paneli fotowoltaicznych wraz z pomostami zapewniającymi łatwy dostęp (montaż, bieżąca obsługa i naprawa). W części nad halą główną konstrukcja wsporcza paneli stanowi jednocześnie konstrukcję świetlików dachowych zapewniających naturalne oświetlenie hali światłem pośrednim (świetliki zorientowane na północ).
11.7. Konstrukcja budynku „B” żelbetowa, monolityczna.
11.8. Stropodach na budynku „B” – pokryty zazielenieniem ekstensywnym (taki rodzaj stropodachu jest już rozwiązaniem sprawdzonym w polskich warunkach). Rozwiązanie zapewniające retencjonowanie wód opadowych i podwyższoną bezwładność i izolacyjność termiczną.
12. Dobór materiałów wykończeniowych i wyposażenia
12.1. Elewacje
Ściana zewnętrzna dwupowłokowa:
– wewnątrz aluminiowa, przeszklona ściana osłonowa,
– na zewnątrz okładzina z kaset z blachy aluminiowej warstwowej, mocowana na stalowej konstrukcji wsporczej stanowiącej jednocześnie podstawę pomostów umożliwiających mycie szklanej ściany osłonowej. Zewnętrzna okładzina ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia zysków ciepła od nasłonecznienia w okresie letnim.
12.2. Posadzki
– posadzki wewnętrzne betonowe impregnowane żywicami,
– w pomieszczenia restauracji oraz holach VIP i dziennikarzy drewniane,
12.3. Sufity podwieszone
– Panele z siatek stalowych cięto-ciągnionych.
– Panele z blach perforowanych.
– Sufity gładkie z płyt gipsowo kartonowych.
12.4. Wyposażenie sportowe
– Wyposażenie sportowe boisk, sal treningowych, szatni itp. zgodne z obowiązującymi przepisami międzynarodowych i krajowych związków i federacji sportowych w tym zakresie (normy użytkowe, pożarowe, bezpieczeństwa) oraz wg szczegółowych uzgodnień z użytkownikiem.
– Trybuny w siedzeniami indywidualnymi.
– Podłoga areny sportowej o konstrukcji umożliwiającej rozkładanie i składanie zarówno nawierzchni syntetycznej jak i parkietu
13. Akustyka
13.1. Izolację akustyczną (ograniczenie emisji hałasu na zewnątrz) uzyskano poprzez:
– odpowiednie ukształtowanie planu budynku: zasadnicza funkcja tj. boisko wraz z widownią zostały otoczone okręgiem, w którym znajdują się funkcje stanowiące rodzaj akustycznego amortyzatora,
– przewidziano zastosowanie zestawów szklanych o odpowiednio dobranych parametrach izolacyjności akustycznej.
13.2. Klimat akustyczny wnętrz rozwiązano poprzez zastosowanie:
– okładzin akustycznych w części stropodachu i sufitach nad boiskiem głównym,
– okładzin akustycznych na wybranych fragmentach ścian i sufitów w poszczególnych strefach i pomieszczeniach,
14. Oświetlenie
14.1. Przewidziano oświetlenie światłem dziennym wszystkich pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.
14.2. Oświetlenie hali światłem dziennym za pomocą świetlików dachowych, zorientowanych na północ.
14.3. Pod stropem ze świetlikami zaprojektowano panele filtrujące i rozpraszające. Dodatkowo panele posiadają parametry pozwalające na uzyskanie pożądanego klimatu akustycznego wnętrza.
14.4. Oświetlenie sztuczne hali głównej o parametrach umożliwiających przeprowadzanie transmisji telewizyjnych.
15. Instalacje, technika budynkowa.
Dla obniżenia kosztów eksploatacji w obiekcie przewidziano zastosowanie szeregu rozwiązań technicznych zmniejszających zużycie energii:
– Zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie pokrywane częściowo z zamontowanych na dachu hali paneli fotowoltaicznych,
– Zużycie energii cieplnej będzie ograniczone przez zastosowanie rozwiązań technicznych opartych na wykorzystaniu energii cieplnej gruntu i wykorzystaniu ciepła odpadowego z instalacji klimatyzacji.
– Zużycie wody i zrzut wód opadowych będą ograniczone przez system „wody szarej”, rozsączanie części wód opadowych w gruncie i częściowe retencjonowanie wód opadowych.
15.1. Gruntowy wymiennik ciepła – wykorzystanie energii odnawialnej
Dla wszystkich central wentylacyjnych przewiduje się wykorzystanie energii cieplnej gruntu do podgrzania powietrza wentylacyjnego w zimie (średnio o ok. 18o C) i schłodzenia powietrza w lecie (średnio o około 12o C). Średni efekt cieplny złoża wynosi 1kW/m3. Wymiennik gruntowy rurowy zlokalizowany będzie poza obrysem budynku hali pod placami otaczającymi obiekt.
15.2. Układ chłodniczy
Źródłem chłodu dla instalacji wentylacji będą agregaty chłodnicze wewnętrzne ze skraplaczami wodnymi. Przewiduje się agregaty śrubowe z płynną regulacją mocy chłodniczej dostosowane do pracy z instalacją zmienoprzepływową. Agregaty posiadać będą moduły freecoolingu wykorzystujące wolne chłodzenie w okresie odpowiednich temperatur zewnętrznych, oszczędzając pobór mocy elektrycznej. W czasie pełnego obciążenia chłodniczego przewiduje się wykorzystanie ciepła odpadowego jako źródła ciepła dla nagrzewnic wentylacyjnych i wstępnego podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo przewiduje się agregaty chłodnicze freonowe „szczytowe” zapewniające chłód dla central wentylacyjnych pracujących w czasie pełnego wypełnienia się widowni.
15.3. Wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń
We wszystkich układach wentylacyjnych przewidziano zastosowanie central nawiewno-wywiewnych z systemem odzysku ciepła. Jako odzysk ciepła zakłada się wysokosprawne wymienniki obrotowe w wykonaniu higroskopijnym, co zapewni odzysk ciepła utajonego.
Boisko i trybuny.
W hali przewidziano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Przewiduje się odrębne układy sekcyjne dla widowni oraz odrębny układ wentylacyjny dla strefy boiska. Kierunek przepływu powietrza założono od strony widowni i boiska do sufitu. Nawiew powietrza będzie znajdował się pod siedzeniami i w poziomie boiska. Powietrze wywiewane będzie za pomocą krat wywiewnych zlokalizowanych w górnej części hali. Zaproponowany rozdział powietrza jest korzystny również ze względu na usuwanie zysków ciepła. Minimalna ilość powietrza świeżego przy założeniu 50m3/os/h wynosi 266 500 m3/h. W chwili wystąpienia maksymalnych zysków ciepła tj. w trakcie zawodów sportowych temperatura w hali wzrośnie o ok. 7oC. W celu zapewnienia wymaganej temperatury t.j. max +25oC zakłada się chłodzenie powietrza wentylacyjnego w oparciu o agregaty wody lodowej. Dystrybucja powietrza wentylacyjnego zapewniać będzie możliwość sekcyjnego podawania powietrza wentylacyjnego w zależności od rodzaju odbywającej się imprezy oraz od ilości widzów.
Kawiarnia, sala konferencyjna i hall.
Przewidziano układ wentylacji nawiewno-wywiewnej zapewniający higieniczną wymianę powietrza (moduł powietrza świeżego). Dystrybucja powietrza wentylacyjnego zapewniać będzie możliwość sekcyjnego podawania powietrza wentylacyjnego w zależności od rodzaju odbywającej się imprezy oraz od ilości widzów. Powietrze nawiewane będzie schłodzone do temperatury +20oC. Odbiór zysków ciepła zakłada się poprzez system chłodniczy freonowy VRV (system trzyrurowy) z płynną regulacją wydajności chłodniczej.
Pomieszczenia zawodników i pomieszczenia pomocnicze
Przewidziano układ wentylacji nawiewno-wywiewnej zapewniający przewietrzanie pomieszczeń i wymianę powietrza. Powietrze nawiewane będzie schłodzone do temperatury +20oC. Odbiór zysków ciepła zakłada się poprzez system chłodniczy freonowy VRV z płynną regulacją wydajności chłodniczej.
Pomieszczenia sanitarne.
Dla pomieszczeń sanitarnych projektuje się mechaniczny wywiew powietrza wentylatorami dachowymi zapewniający 10 krotną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Nawiew powietrza kompensującego odbywać się będzie poprzez infiltrację z przedsionków sanitarnych. Nawiew powietrza do przedsionków sanitarnych realizowany będzie z centrali wentylacyjnej nawiewnej.
15.4. Węzeł ciepła
Źródłem ciepła dla budynku stadionu będzie węzeł ciepła zasilany z miejskiej sieci cieplnej. Czynnikiem grzewczym w budynku będzie woda grzewcza o parametrach 70/500C.
W węźle ciepła przygotowywana będzie woda na potrzeby:
– instalacji centralnego ogrzewania,
– instalacji ciepła technologicznego,
– przygotowania ciepłej wody użytkowej.
15.5. Ogrzewanie pomieszczeń
Boisko i trybuny.
Ze względu na nieregularny system pracy hali sportowej ogrzewanie musi charakteryzować się stałą gotowością pracy i krótkim okresem nagrzewania. Dlatego też proponuje się ogrzewanie hali powietrzem wentylacyjnym. W hali sportowej centralne ogrzewanie za pomocą grzejników zapewni temperaturę dyżurną +8oC. Do wymaganej temperatury +200C pomieszczenia będą dogrzewane za pomocą powietrza wentylacyjnego.
Pozostałe pomieszczenia.
Pomieszczenia o wymaganej temp. +20oC (umywalnie, biura, kasy, bufety, siłownie, pomieszczenia WC), pomieszczenia o wymaganej temp. +16oC oraz pomieszczenia o wymaganej temp. +25oC (natryski, szatnie). Dla pomieszczeń użytkowanych w sposób ciągły, w celu zapewnienia wymaganej temperatury przewidziano ogrzewanie wodne dwururowe pompowe w obiegu zamkniętym. Dla pomieszczeń użytkowanych w sposób okresowy zakłada się ogrzewanie dyżurne poprzez grzejniki płytowe oraz dogrzewanie z systemu VRV ( system trzyrurowy).
15.6. Instalacja odzysku ciepła
Dla budynku hali przewiduje się wykorzystanie ciepła odpadowego z agregatów chłodniczych (czynnik o parametrach 40/470C).
Ciepło odpadowe z agregatów chłodniczych wykorzystane będzie do:
– zasilania nagrzewnic wtórnych zamontowanych w centralach wentylacyjnych, zapewniając dogrzew do wymaganej temperatury powietrza wentylacyjnego w okresach przejściowych i w okresie lata,
– wstępnego podgrzewu ciepłej wody użytkowej w okresach przejściowych i w okresie lata.
15.7. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej
Ciepła woda użytkowa w okresie zimy wytwarzana będzie za pośrednictwem wymienników ciepła zasilanych z miejskiej sieci cieplnej, następnie będzie magazynowana w zasobnikach pojemnościowych.
W okresie lata przewiduje się wstępny podgrzew ciepłej wody na wymiennikach zasilanych z instalacji ciepła odpadowego od agregatów chłodniczych (do temperatury ok. +400C) następnie dogrzew do wymaganej temperatury na wymiennikach ciepła zasilanych z miejskiej sieci grzewczej.
16. Elementy informacji wizualnej
16.1. Ze względu na wielofunkcyjny charakter obiektu podstawową informację dla użytkowników stanowić będzie elektroniczny system informacji oparty na wyświetlaczach ledowych. System umożliwi podawanie zmiennych informacji zgodnych z aktualną aranżacją i przeznaczeniem poszczególnych części obiektu. Przewiduje się lokalizację wyświetlaczy multimedialnych we wszystkich kluczowych dla orientacji miejscach.
16.2. Drugim elementem elektronicznego systemu informacji wizualnej będą samoobsługowe pylony informacyjne oparte na technologii ekranów dotykowych, zlokalizowane zarówno wewnątrz budynku jak i na placu przed areną.
16.3. We wnętrzach budynku zostaną na stałe oznaczone wyłącznie informacje podstawowe umożliwiające orientację w obiekcie takie jak: numery sektorów, numery klatek ewakuacyjnych, oznaczenia poziomów użytkowych, oznaczenia zespołów sanitarnych, kas, szatni. Oznaczenia zostały zaprojektowane w formie wielkogabarytowych stałych napisów i piktogramów piaskowanych na ścianach z betonu architektonicznego, oraz w formie nadruków cyfrowych na elementach szklanych.
17. Warunki ewakuacji osób w czasie zagrożenia pożarowego
17.1. W obiekcie zaprojektowano cztery klatki schodowe wydzielone pożarowo, pełniące funkcję klatek ewakuacyjnych dla potrzeb wyższych kondygnacji.
17.2. Na poziomie parteru zapewniono bezpośrednie wyjścia z klatek schodowych na zewnątrz budynku poprzez wydzielenie dojść z klatek do ścian zewnętrznych za pomocą opuszczanych automatycznych kurtyn przeciwpożarowych.
17.3. Ewakuacja osób z poziomu parteru odbywa się bezpośrednio na zewnątrz budynku.
18. Przystosowanie obiektu do obsługi osób niepełnosprawnych (widzów, sportowców)
18.1. Budynek jest w pełni przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, zarówno wśród widzów jak i sportowców.
18.2. Wszystkie wejścia na poziomie terenu są zaprojektowane bez schodów, jako bezprogowe, korytarze, przejścia i drzwi w całym budynku posiadają odpowiednią szerokość.
18.3. Miejsca dla widzów poruszających się na wózkach inwalidzkich przewidziano w poziomie parteru. Zapewniono niezależne wejście dla niepełnosprawnych ruchowo.
18.4. Przewidziano dźwigi osobowe przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych,
18.5. Przewidziano montaż sieci punktów przywoławczych w przestrzeniach publicznych oraz w toaletach dla osób niepełnosprawnych z sygnalizacją zewnętrzną i połączone z pomieszczeniem dyżurnych ochrony budynku.
18.6. Przewidziano system informacji wizualnej uwzględniający potrzeby osób z dysfunkcją wzroku i słuchu,
19. Podstawowe dane liczbowe
Powierzchnia terenu objętego opracowaniem (teren hali sportowej) – 20 171,0 m2
w tym:
– Powierzchnia zabudowy – 8 774,5 m2
– Pow. placów, parkingów, dróg i zieleni – 11 396,5 m2
Powierzchnia użytkowa – 18 638,9 m2
w tym:
– Budynek „A” (hala sportowo-widowiskowa) – 15 453,8 m2
– Budynek „B” (pomieszczenia komercyjne i pomocniczne) – 3 185,1 m2
Kubatura – 151 676,0 m3