Działka, na której zaprojektowany został budynek, zlokalizowana jest w willowej dzielnicy Gdyni, Orłowie. Bezpośrednie sąsiedztwo obiektów stanowiących modernistyczne dziedzictwo miasta stanowiło nie lada wyzwanie. Utrudnienie stanowiły też, określone w MPZP, ograniczenia planu oraz nachylenie terenu i strony świata.
Zaprojektowana willa odwołuje się zarówno w obszarze ideowym, jak i w formie oraz bryle, do gdyńskiego modernizmu. Budynek stara się odzwierciedlić wprost lub pośrednio pięć zasad „nowoczesnej architektury według Le Corbusiera” – posiada płaski dach wykorzystywany jako taras widokowy, otwarty plan przekryty stropami o znacznej rozpiętości, obszerne, duże przeszklenia pośrednio nawiązujące do zasady „wolnej fasady”, okna w formie wstęg oraz częściowe uniesienie bryły ponad poziomem terenu.
Miejska Willa
Autor: Andrzej Niegrzybowski | FB | Instagram | Behance
Projekt: 2017-2018
Status: w trakcie realizacji
Lokalizacja: Gdynia, Polska
Powierzchnia użytkowa: ok. 455m2
Miejska Willa
Projektowany dom odnosi się do cech, które zdefiniowano na początku pracy koncepcyjnej – zwarta, jednolita bryła zamykająca obszerne plany kondygnacji w możliwie najmniejszym obrysie, skromne w wyrazie wykończenie z materiałów wysokiej jakości, czytelny i prosty układ funkcjonalny.
Projekt zakłada, iż dom stanowić będzie delikatnie rozrzeźbiony biały blok rozcięty przeszkleniami, osadzony na podeście odcinającym się kamiennym wykończeniem. Biała powierzchnia ścian zostanie pokryta tynkiem z widocznymi śladami zacierania i zostanie pomalowana farbą o śnieżnobiałym odcieniu. Kompozycja kolorystyczna składa się z niemal czystej białej bryły, grafitowych detali elementów stalowych i aluminiowych oraz drewnianych obramień otworów okiennych. Całość dopełnia neutralny szary kolor betonu i kamienia, z których wykonana zostanie okładzina piwnicy. Ów fundament, podest przywoływać ma industrialne skojarzenia z pochylniami stoczniowymi czy nabrzeżem portowym, na którym ustawiono biały, mieszkalny blok.
Parter domu z głównym wejściem od strony ulicy to obszerna przestrzeń części dziennej z dwukondygnacyjnym salonem, jadalnią i kuchnią. Ponadto na parterze znajdują się także dwustanowiskowy garaż, domowe biuro, łazienka i pralnia. Nad salonem umieszczono obszerny świetlik zapewniający dostęp światła dziennego o każdej porze dnia. Szerokie okno na całą ścianę zaś, zapewnia panoramę nieodległych, zalesionych wzgórz Redłowa.
Kuchnia wraz z jadalnią posiadają wyjście na taras, do którego przylega niewielki, dekoracyjny staw. Z tarasu, podobnie jak z salonu, podziwiać można okoliczne wzgórza.
Poniżej parteru zlokalizowany jest poziom przyziemia z pomieszczeniami gospodarczymi oraz kuchnią letnią i kinem domowym. Dzięki spadkowi terenu z poziomu tego można się dostać bezpośrednio do ogrodu poprzez szerokie, suwane szklane wrota.
Otwarta klatka schodowa prowadzi na piętro, które mieści sypialnie, łazienki i garderobę. Z galerii obiegającej pustkę nad salonem dostać się można na zewnętrzne schody prowadzące na taras zlokalizowany na dachu, z którego podziwiać będzie można Zatokę Gdańską majaczącą na horyzoncie.