Siła przeciwieństw ujęta w jednym projekcie. Czy jest to możliwe? Zdecydowanie tak! Projekt Willi Miejskiej biura Milwicz Architekci cechuje się stonowanym, zabudowanym frontem, podkreślającym wyważoną formę budynku oraz otwartą, przeszkloną fasadą od strony ogrodu, powiększającą wizualnie przestrzeń.
Miejska Willa
Projekt: Milwicz Architekci
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia użytkowa: 250 m2
Zdjęcia: Przemysław Turlej
Miejska Willa. Siła przeciwieństw w jednym projekcie.
Zastosowana kolorystyka oraz wymiary domu zlokalizowanego w Warszawie, wpisują się w otaczającą zabudowę, natomiast jego forma podkreśla minimalizm mieszkańców, wyróżniając dom prostotą, ciekawą grą światła i cienia dzięki zachowaniu starodrzewia oraz kompozycją złożoną z prostych geometrycznych kształtów.
Wprowadzenie odpowiednich proporcji części pełnych do szklanych w formie budynku było kluczowe, ponieważ pozwalało to na zachowanie prywatności od strony ulicy oraz otwarcie części dziennej i sypialni na ogród kojący zmysły domowników.
Zależało nam na słonecznych wnętrzach, w których spędzanie czasu będzie przyjemnością, dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie wielkich, szklanych tafli, które optymalnie doświetlą wnętrza, również w okresie zimowym. W projekcie zaproponowaliśmy wysoki na dwie kondygnacje salon. Taki zabieg czyni część dzienną najbardziej istotną przestrzenią w domu, gdzie wszyscy domownicy mogą wspólnie spędzać czas, zarówno na zabawie, jedzeniu czy relaksie – opowiadają autorzy projektu z pracowni Milwicz Architekci.
Przeszklenie nad drzwiami wejściowymi wpuszcza do części dziennej promienie zachodzącego słońca, które dosłownie spływają po klatce schodowej. Dzięki temu, przestrzeń ta mimo południowo-wschodniej lokalizacji oddalonej od ulicy, otrzymała ciepłe światło u schyłku dnia.
Piętro zostało przeznaczone na część nocną. Znajdziemy tam trzy sypialnie przeznaczone dla dzieci oraz sypialnię master, wszystkie zalane naturalnym światłem. Łazienka master została doświetlona przez okno umieszczone w suficie, znajdujące się bezpośrednio nad prysznicem, tworząc efekt kąpieli na świeżym powietrzu. Wyraźne oddzielenie strefy dziennej od prywatnej pozwala na zachowanie intymności oraz realizowanie własnych pasji w ciszy.
Dopełnieniem nowoczesnej bryły jest otaczająca zieleń, która harmonizuje z budynkiem, nadając mu przyjazne ramy oraz poczucie oddalenia od zgiełku miasta.
Architekci Roman i Natalia Milwicz