Inwestorzy zapragnęli przebudować istniejący budynek garażu i kuchni letniej na dom o zupełnie nowej formie – prostej i nieepatującej. Architekt Adam Wawoczny stworzył koncepcję minimalistycznego, białego budynku z charakterystycznymi lamelami porządkującym fasady przebudowanego obiektu.
Przebudowa garażu na budynek mieszkalny
Autor projektu i wizualizacje: arch. Adam Wawoczny
Konstrukcja: CONSTE sp. z o.o.
Lokalizacja: Łaziska Górne (woj. śląskie)
Metraż: 190 m2
Minimalistyczna przebudowa budynku garażowego na dom
Pracę nad projektem komplikowało na starcie usytuowanie istniejącego budynku w narożniku działki, w bliskiej odległości od jej granic. Z jednej strony był to mankament, z drugiej – obecna lokalizacja i obowiązujące przepisy narzucały dalszy kierunek działań i naturalnie dyktowały otwarcie nowego domu na pozostałą część działki. Istotnym problemem było również zacienienie strefy tarasu z basenem.
Rozwiązanie nasunęło się w zasadzie samo, od strony północnej architekt zaprojektował główne wejście do budynku, wjazd do garażu i pomieszczenia pomocnicze, od południowego zachodu dom otwiera się natomiast na działkę częścią dzienną znajdującą się w parterze oraz sypialnią planowaną na wyższym piętrze, która posiada wyjście na swój własny taras na stropodachu nad salonem. Okna pokoi przeznaczonych dla dzieci znalazły się od strony najbardziej nasłonecznionej, południowej części działki.
Takie usytuowanie domu, a w zasadzie jego układ funkcjonalny, narzucił wygląd zewnętrzny, układ okien, elementów tarasu oraz wejścia i głównego wjazdu.
Forma
Inwestorzy dali mi w zasadzie wolną rękę. Klientom zależało na stworzeniu budynku o nowoczesnej, prostej, nieepatującej formie. Postawiłem na prostą, ponadczasową bryłę – minimalistyczną i oszczędną nie tyko w wyrazie, ale również w budowie – mówi architekt Adam Wawoczny.
Od strony wjazdu dom wykończony będzie lamelami przesłaniającymi poszczególne okna. Pionowe elementy zasłaniają również widok z podjazdu na taras nad salonem oraz przestrzeń z basenem. Dzięki temu zabiegowi wyraźnie oddzielono strefę prywatną działki i domu od strefy podjazdu. Budynek otoczony jest zielenią, z którą idealnie komponuje się biel minimalistycznych elewacji. Projekt jest połączeniem istniejącej struktury budynku garażowego, uzupełnionej o nowe elementy wylewane na miejscu z żelbetu. Stan obiektu pozwalał na zachowanie murów wzniesionych wcześniej, na których oparto nowe stropy.
To jeden z kolejnych projektów, który pokazuje, że metamorfoza domu czy jakiekolwiek innego budynku może dać obiektowi nowe życie, wykorzystując pierwotną konstrukcję obiektu i nadając mu zupełnie nowy, nieoczywisty wygląd, dbając przy tym o ekonomiczny aspekt planowanej inwestycji.