Moby, ceniony amerykański muzyk i kompozytor, skrytykował architektów, którzy myślą wyłącznie o estetyce. Moby w wywiadzie dla magazynu CLAD, opowiadał o projekcie i wystroju wnętrz swojej wegańskiej restauracji niedaleko Los Angeles. Wspomniał również o jednym z projektów światowej sławy projektantki.
„Mam problem z architektami i projektantami, którzy myślą tylko o tym, jak projektowana przez nich przestrzeń będzie wyglądać na ich stronach internetowych, zamiast skupić się na odczuciach ludzi, którzy w danym miejscu będą żyć lub pracować.”
Muzyk miał okazję w ostatnich dniach przebywać w hotelu Puerta America w Madrycie. Każde piętro w budynku zostało zaprojektowane przez światowej sławy architekta (m.in. Zaha Hadid, Norman Foster, Jean Nouvel, David Chipperfield). Muzyk przebywał w apartamencie zaprojektowanym przez Zahę Hadid (1950-2016), czołową przedstawicielkę dekonstruktywizmu i laureatkę prestiżowej Nangrody Pritzkera. Apartament został zaprojektowany w stylu charakterystycznym dla pochodzącej z Iraku projektantki – ściany, meble i inne elementy wyposażenia charakteryzuje obła i plastyczna forma.
„Spanie w śmietniku byłoby bardziej komfortowe. Dosłownie. W apartamencie nie było nic miękkiego i wygodnego. Całe wnętrze zostało uformowane z tworzyw sztucznych. Na zdjęciach wygląda to pięknie, ale nie zostało stworzone dla ludzi. Kryteria, według których powinno oceniać się każdy z projektów, powinny skupiać się przede wszystkim wokół potrzeb ludzi – praktycznych i emocjonalnych.”
Moby, poza świetną muzyką, znany jest także z zamiłowania do architektury. W poprzednich latach prowadził bloga poświęconego architekturze Los Angeles oraz architekturze miejsc, w których miał okazję przebywać.
Zaha Hadid to ikona współczesnej architektury. Projektantka zmarła w marcu tego roku w Miami. Budynki Zahy Hadid znajdują się na całym świecie. Hadid projektowała głównie duże obiekty komercyjne, instytucje kulturalne i publiczne, kompleksy sportowe, zespoły budynków biurowych oraz konstrukcje mostowe, a także nowatorskie formy przemysłowe, odzież, a nawet łodzie i jachty. Styl irackiej projektantki szybko stał się rozpoznawalny. Forma budynków Zahy Hadid to dynamiczne i plastyczne kształty, płynnie wtapiające się w krajobraz. Futurystyczne bryły to przykład coraz popularniejszego obecnie projektowania parametrycznego. Hadid uważała, iż głównym motywem mającym wpływ na jej twórczość był feminizm.
Moby
Zdjęcie: By Uncensored Interview (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Hol w hotelu Puerta America w Madrycie zaprojektowany przez Zahę Hadid
Zdjęcie: By Romazur (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Zaha Hadid
Zdjęcie: By ©Simone Cecchetti [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Zaha Hadid zmarła 31 Marca tego roku w Miami. Urodzona w Bagdadzie projektantka to czołowa przedstawicielka dekonstruktywizmu. W 2004 roku, jako pierwsza kobieta w historii zdobyła prestiżową Nagrodę Pritzkera, potocznie nazywaną architektonicznym Noblem. Hadid zdobyła również Nagrodę Miesa van der Rohe oraz Nagrodę Stirlinga.
Zobacz więcej: Odeszła Zaha Hadid. Ikona współczesnej architektury.