Rzadko się zdarza inwestor, który docenia naturalne walory drewna jak to, że się ono starzeje, pęka, zmienia kolor – coraz bardziej wtapiając się w otoczenie. I taki był zamysł całego projektu – dom ma być nowoczesną stodołą, ale ma wyglądać jakby był częścią wielkopolskiego krajobrazu i stał tu już dłuższy czas..! Nie ma niczego udawać…
Dom POZ_7 | POZNAŃ
Projekt: PL.architekci | Facebook
Architekci: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka
Współpraca: Patrycja Dembowy, Bartosz Stanek
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci,
Konstrukcja: Pracownia Projektowa Jacek Kryske
Powierzchnia użytkowa: 225m2
Projekt: 2016 / Realizacja: 2016 – 2019
Zdjęcia: Tom Kurek
Nowoczesna stodoła
Główna bryła budynku to przykryta dwuspadowym dachem otwarta przestrzeń z widoczną więźbą dachową. Dach wychodzi poza ściany szczytowe – od zachodu tworząc zadaszenie tarasu. Ściany szczytowe są w całości przeszklone – zapewniając cały czas kontakt z otoczeniem. Cała bryła obłożona jest modrzewiem syberyjskim bez żadnej impregnacji – drewno patynuje, dzięki czemu budynek wrasta w okolicę…
Biegnące przez niemal całą długość domu okno kadruje krajobraz – rama zewnętrzna z włókno-cementu ma swe odbicie także i wewnątrz – co jeszcze bardziej podkreśla kadr za oknem. Dodatkowo od strony południowej dzięki podwójnym przeszkleniom stworzono rodzaj szklarni dla kaktusów, które zbiera inwestorka. Cały budynek został pokryty okładziną z naturalnego modrzewia w układzie ażurowym. Wewnątrz we wszystkich pomieszczaniach położono deski jesionowe o szerokości niemal całego domu… i mimo że niektóre pękają – dodają charakteru całemu wnętrzu.
Inwestorka kocha nie tylko konie (stąd przydomowy wybieg), ale również naturalny krajobraz – dlatego też projekt otoczenia w minimalnym stopniu ingeruje w to – co zastaliśmy. Nie ma tu wystrzyżonego trawnika – a jest naturalna łąka…nie ma kostki – a jest podjazd z bruku porośnięty trawą – opowiadają projektanci z pracowni PL.architekci.