Projekt Black Quail House pracowni Bergendy Cooke jest wysoce zindywidualizowanym rozwiązaniem dla równie wyjątkowej lokalizacji – winnicy w wydobywczym sercu centralnego Otagu, niegdyś znanego z odwiedzających go poszukiwaczy ogarniętych „gorączką złota”. Budynek został nagrodzony tytułem „Dom Roku 2021” przez magazyn HOME.
Black Quail House
Pracownia: Bergendy Cooke
Kraj: Nowa Zelandia
Powierzchnia: 360 m²
Rok: 2020
Projekt wnętrz: Bergendy Cooke
Konstruktorzy: Wanaka Builders
Dokumentacja: Phil Blakely
Prefabrykaty betonowe: Bradfords
Fotografia: Simon Devitt
Niezwykły dom w surowym skalistym otoczeniu
W miejscu usianym dzikim tymiankiem i dziką różą, znajdującym się wśród historycznych odpadów górniczych, w skalistym, suchym i czasami niegościnnym krajobrazie, dom ten wymagał ochrony przed żywiołami bez ukrywania się przed niezwykłym otoczeniem.
Mając to na uwadze, projektanci wcisnęli dom w zbocze wzgórza, tak jak dawne chaty górników – wciąż widoczne w dolinie i otworzyli jego wnętrza widokowo na rzekę poniżej i winnicę rodziny wyżej.
Dziedziniec położony na południe od głównej części mieszkalnej podyktował typowo ortogonalny plan piętra, oferując niezbędny, drugorzędny, chroniony obszar zewnętrzny i możliwość wyhodowania bujnego ogrodu, bezpośrednio kontrastującego z surowym środowiskiem na zewnątrz. Mniejsze dziedzińce na wschodzie i zachodzie oferują różne scenariusze stylu życia i zwiększają przejrzystość całego budynku.
Zainspirowane skalistym terenem, prefabrykowane ściany betonowe zostały wybrane jako główna forma konstrukcji ścian. Łagodnie spadzisty dach pokryty gontem podkreśla ideę domu mocno wkomponowanego w krajobraz. Zewnętrzne ściany tworzy kamień z placu budowy przeplatany prefabrykatem betonowym. Stalowa okładzina wokół wejścia i garażu stanowi charakterystyczną kompozycję na zewnątrz, podczas gdy we wnętrzu drewniane panele i drewniane elementy stolarki tworzą cieplejszy kontrast z masywną skorupą budynku, dodając wnętrzom przyjaznych akcentów.