Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mobilnego pawilonu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.
Projekt konkursowy
Projekt: moomoo architects
Obiekt: Tymczasowy pawilonu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie
Data: 2013
Lokalizacja: Warszawa
Strona konkursu: OperaLab
Opis projektu
Projekt pawilonu utworzyły dwie drogi myślowe. Pierwsza to zależność między dawnym BMW i Operą Narodową a ich postępem i przemianami w formie wyrazu. Druga nawiązuje do tożsamości i specyfiki miejsca Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
BMW i Opera Narodowa posiadają niezmienny charakter, jednak ich struktura, polityka działania i sposób przekazu wciąż ewoluuje. Tak jak BMW dąży ku nowym technologiom, tak Opera Narodowa w Warszawie przejawia nowe podejście do odbiorcy. Pawilon jest innowacyjną formą wyrazu jej nowego wizerunku, łączy tożsamość miejsca z nowoczesnymi rozwiązaniami formalnymi i technologicznymi. Projekt dzielimy na dwa główne elementy. Stalowa konstrukcja, która nawiązuje do proporcji struktury Opery Narodowej. Jest elementem stałym, niezmiennym, ramą do dynamicznych wydarzeń wewnątrz pawilonu. Drugim elementem są trójkątne płótna zawieszone w różnych konfiguracjach, które przywodzą na myśl muzykę. Trójkąty i kolory to nawiązanie do elegancji i dynamizmu BMW oraz wnętrza Opery – ornamentów, posadzki, kryształów, materiałów dekoracji. Płótno zawija się we wnętrzu pawilonu tworząc przestrzeń na przenośny kontener zaplecza technicznego. Kiosk multimedialny w postaci ekranów dotykowych w trójkątnej ramie wmontowany jest między płótna na jednej z elewacji. Modułowość pawilonu polega na aranżacji trójwymiarowych ram i płócien, które można konfigurować w dowolnej ilości tworząc kształt zadaszenia w zależności od funkcji bądź umieszczać we wnętrzu budynku. Jego otwarty charakter prowokuje odbiorców do interaktywnego wykorzystania.
Opis rozwiązań technicznych
Formę pawilonu tworzą 3 elementy: stalowa rama, płócienne trójkąty oraz ceramiczne podłoże. Stalowa konstrukcja to rury o średnicy 50mm, malowane połyskliwą czarną farbą. Różne długości rur oraz rodzaje łączników dają możliwość złożenia 3 wymiarów trójwymiarowych ram. Łączone tworzą spójną konstrukcję, wewnątrz której zawieszamy na haczykach płócienne zadaszenie. Jest to konfiguracja 3 wymiarów trójkątów wykonanych z rozciągliwego, nieprzemakalnego materiału. Wewnętrzna strona trójkątów wykonana jest z syntetycznego materiału imitującego złoto, zewnętrzna z płótna polimerowego w kolorze czarnym. Trójkąty zachodzą na siebie, tworząc szczelną membranę chroniącą przed warunkami atmosferycznymi. Podłoże projektu montujemy z ceramicznych, barwionych na czarno płyt, które swoim ciężarem unieruchamiają konstrukcję ramy. Wszystkie elementy wykonane są z materiałów ekologicznych, stal jako materiał wtórny, płótno pozyskiwane z recyclingu butelek PET, płyty wykorzystujące stłuczkę szklaną.
Całość konstrukcji tworzą rozłączne moduły, tj, pojedyncza stalowa rama z zawieszonym płótnem, które razem tworzą kompletną strukturę, pozwalającą jednak na wariantowe wykorzystanie, istnieje możliwość użycia pojedynczych ram we wnętrzu budynków.
Wielkość pawilonu zależy od ilości zaaranżowanych modułów. Maksymalne wymiary pawilonu to 15x14m, wysokość konstrukcji to 7,5m. Rezygnując z poszczególnych modułów wielkość pawilonu może być mniejsza. Dzięki modułowości płóciennych trójkątów, pawilon może być otwarty, zadaszony lub całkowicie zamknięty. Powierzchnia płótna może zajmować od 210m² do 25m².
Kiosk multimedialny w postaci ekranów dotykowych w trójkątnej ramie jest mobilnym modułem wmontowanym między płótna na jednej z elewacji. Wewnątrz pawilonu za płótnami ukryty jest mobilny blok techniczny dla obsługi, do którego podłączane są przewody elektryczne biegnące wewnątrz ram do reflektorów pod zadaszeniem. Przewiduje się, że instalacja wod.-kan. podłączona będzie do sieci miejskiej lub w przypadku braku takiej możliwości należy zapewnić samowystarczalny moduł.