Podczas pracy nad projektem renowacji mieszkania w São Paulo, architekci z biura BLOCO Arquitetos postawili na wykorzystanie oryginalnych cech lokalu, znajdującego się w budynku autorstwa Rubensa Camargo Monteiro, znanego brazylijskiego architekta. Recykling struktur i materiałów był możliwy tylko dlatego, że mieszkańcy rozumieli, iż ujawnienie i wzmocnienie niektórych oryginalnych i unikalnych aspektów nieruchomości stanowi tak naprawdę esencję projektu.
Higienópolis Apartment
Projekt: BLOCO Arquitetos – Daniel Mangabeira, Henrique Coutinho, and Matheus Seco
Koordynacja: Adriana Araújo
Konstrukcja: NGB Engenharia
Współpraca: Debbie Apsan
Lokalizacja: Higienópolis, São Paulo, Brazylia
Powierzchnia: 230 m²
Zdjęcia: Maíra Acayaba
Higienópolis Apartment
Architekci połączyli oryginalne cechy i elementy istniejącego budynku z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców. Podczas analizy pierwotnego projektu budynku architekci odkryli nietypowy sufit. Cienka dolna warstwa mogła zostać starannie usunięta, odsłaniając piękną kompozycję belek konstrukcyjnych, które zostały wkomponowane w nowy wystrój wnętrza.
Dodatkowo, istniejąca podłoga z drewna ipê, ułożona w podwójny wzór jodełki, została zachowana i odrestaurowana, a tynk na ścianach został usunięty, odsłaniając oryginalną cegłę.
Aby dostosować mieszkanie do potrzeb mieszkańców, architekci usunęli jedną z sypialni i spiżarnię, tworząc pokój telewizyjny oraz kuchnię – z podłogą z terazzo i blatem wykonanym na miejscu – połączoną z jadalnią za pomocą drzwi przesuwnych. Sypialnia również została powiększona poprzez usunięcie jednego z pokojów.
We wnętrzu stworzono zintegrowane przestrzenie, łączące zróżnicowane materiały i wykończenia, maksymalnie wykorzystując istniejącą strukturę. Mieszkańcy dysponowali już kolekcją sztuki współczesnej oraz kilkoma charakterystycznymi meblami, które zostały wkomponowane w nowy układ. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak fotele Mole i Oscar oraz ławkę Mocho autorstwa Sérgio Rodriguesa, fotel Jangada Jean’a Gillon’a, stół kawowy Pétala czy ławkę Onda zaprojektowaną przez Jorge Zalszupina. Inna ława wykonana z drewna z rozbiórki, stała się stolikiem łączącym salon z pokojem telewizyjnym.
Nowe meble nabyte przez rodzinę, jak stół Geometric i sofa Composé od Cremme, a także krzesła Moss od Punto Mobile oraz półka Icon od Jadera de Almeida, również znalazły swoje miejsce w nowym wnętrzu. Architekci podkreślają, że ten projekt był możliwy dzięki wspólnej pracy zespołowej i zaufaniu między pracownią a klientami.