Nowojorski wieżowiec The Spiral został w ostatnich dniach uznany Najlepszym Wysokim Budynkiem przez międzynarodową organizację The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, która promuje zrównoważony rozwój miast oraz wiedzę na temat wysokościowców. Imponujący wieżowiec projektu biura BIG wizualnie wynosi wzwyż krajobraz pobliskiego parku High Line, umożliwiając jego użytkownikom dostęp do zielonych tarasów na każdym z 66 pięter obiektu owiniętych w spiralnym ruchu wstęgą wokół charakterystycznej fasady budynku.
Wieżowiec The Spiral w Nowym Jorku
Inwestor: Tishman Speyer
Projekt: BIG
Współpraca: Adamson Associates, Turner Construction, WSP Cantor Seinuk, Cosentini, Langan, Edgett Williams Consulting Group, Thornton Tomasetti, Heintges, Vidaris, Entek Engineering, FMS, Pandiscio, Doyle Partners, Squint Opera, Siteworks, Northern Design, Space Copenhagen, Michaelis Boyd, Studio Drift, Banker Steel, Roger & Sons, Permasteelisa, CMI, Vitrocsa, W+ W, Top Shelf Electric, Otis, National, Bamco, Garcia, Jacobson & Company, Cooper Plastering, Sponzilli, JBB, BIG Landscape, BIG Ideas
Zdjęcia: Laurian Ghinițoiu
The Spiral
Wieżowiec jest certyfikowany przez LEED Silver. Budynek jest pierwszym ukończonym super-wysokim obiektem (ponad 300 metrów wysokości) oraz pierwszym ukończonym komercyjnym wieżowcem w Nowym Jorku w portfolio pracowni BIG, wielokrotnie nagradzanej i realizującej inwestycje na całym świecie.
Z poziomu ulicy budynek przyciąga wzrok w kierunku zieleni, która przedłuża park High Line w stronę panoramy Manhattanu. Przypomina szklarnię, fasada wieżowca oferuje przechodniom widok na jasne i przestronne lobby, ozdobione dziełami sztuki holenderskiego studia DRIFT i bujną roślinnością. Jako gest wobec otoczenia budynku, wykończenie lobby The Spiral tworzą między innymi metaliczne powierzchnie, które podkreślają przemysłową historię okolicy.
The Spiral stopniowo zmniejsza swoją objętość w miarę wzrostu. Jego język kształtowania nawiązuje do estetyki projektów klasycznych drapaczy chmur na Manhattanie, takich jak Empire State Building i Rockefeller Center, podczas gdy jego smukłe proporcje oraz wykorzystanie nowoczesnych materiałów i detali odnoszą się do współczesnej architektury budynków wysokich.
The Spiral jest punktem kulminacyjnym północnego końca High Line, a ten linearny park wydaje się przenikać do wieżowca, tworząc wznoszącą się wstęgę pełną żywych przestrzeni zielonych, wynosząc zieloną przestrzeń aż do panoramy miasta. The Spiral łączy klasyczną sylwetkę drapaczy chmur z rozwiązaniami charakterystycznymi dla nowoczesnych wieżowców. Zaprojektowany został z myślą o ludziach, którzy go zajmują. Każde piętro wieżowca otwiera się na zewnątrz, tworząc wiszące ogrody i kaskadowe atria, które łączą się od parteru aż po szczyt w jedną nieprzerwaną przestrzeń roboczą. Ciąg tarasów otaczających budynek rozszerza codzienne życie najemców na świeże powietrze i światło. Drzewa, trawy, kwiaty i winorośle, które zagościły przez ostatnie dwa lata, sprawiają, że The Spiral stopniowo staje się wznoszącą się wstęgą zieleni – niczym 300-metrowe pnącza w panoramie miasta – opowiada o projekcie Bjarke Ingels, jeden z najpopularniejszych dziś architektów na świecie, założyciel i dyrektor kreatywny biura BIG.
Kaskadowe tarasy i wiszące ogrody wspinają się w górę wieżowca w spiralnym ruchu, tworząc unikalną, ciągłą zieloną wstęgę, która owija się wokół fasady budynku i dostarcza każdemu piętru biurowemu przestrzeń tarasową. Roślinność o takim rozmiarze nigdy wcześniej nie została zainstalowana na wysokości powyżej 300 stóp w Nowym Jorku.
Większość gatunków roślin na powierzchni gruntu jest charakterystyczna dla amerykańskiego krajobrazu, co czyni je odporne na silne wiatry i suszę. Na wyższych kondygnacjach wprowadzana jest druga warstwa krzewów i wyższych roślin, które kwitną zimą, a na najwyższych piętrach budynek zostaje zwieńczony jedno- i wielopniowymi drzewami, które kwitną już w lutym, wraz z bluszczem angielskim i bostońskim, które zachowują liście przez zimę. Paleta roślin różni się po obu stronach budynku w zależności od orientacji względem słońca i wytrzymałości na silne wiatry.
The Spiral wprowadza nową typologię krajobrazu, zapraszając ogrody do wieżowca. Jego ciągła kaskada zieleni z jednego poziomu na drugi dostarcza przestrzeniom biurowym nowego pionowego wymiaru łączności społecznej i biofilicznej. Każdy taras gości nasadzenia specyficzne dla zmieniającego się oświetlenia, wiatru i temperatur na każdym piętrze wieżowca. Ogrody rozszerzają bioróżnorodność Nowego Jorku na panoramę miasta – dodaje Giulia Frittoli, partnerka w zarządzie pracowni BIG.
Każdy dostępny taras na wyższych piętrach oferuje imponujący widok na Manhattan, rzekę Hudson i New Jersey. Wybrane piętra oferują przestrzeń rekreacyjną o podwójnej wysokości i możliwość połączenia sąsiednich kondygnacji, zachęcając do interakcji między pracownikami. Na 66. piętrze The Spiral oferuje własny klub, przeznaczony wyłącznie do spotkań, nawiązywania kontaktów i odpoczynku w wydzielonej przestrzeni lub na tarasie na świeżym powietrzu.
Wieżowiec promuje nowoczesne miejsce pracy, w którym natura staje się integralną częścią środowiska biurowego, a cechy przestrzenne są ciągle dostosowywane do zmieniających się potrzeb mieszkańców. System gospodarki wodnej budynku zbiera nadmiar deszczówki do ponownego rozprowadzenia na zielonych tarasach, co pozwala zaoszczędzić miliony galonów wody rocznie. Rozwiązania te nie tylko promują zrównoważone systemy i nawadnianie, ale umacniają także budynek w roli zielonego akcentu w panoramie Manhattanu.
Zespół BIG:
Główni architekci: Bjarke Ingels, Daniel Sundlin
Dyrektor techniczny: Douglass Alligood
Kierownik projektu: Dominyka Voelkle
Zespół projektowy: Adrien Mans, Agla Egilsdottir, Ali Chen, Alvaro Velosa, Andreas Buettner, Andrew Lee, Anton Bashkaev, Armen Menendian, Beat Schenk, Benjamin Caldwell, Bernardo Schuhmacher, Cadence Bayley, Carolien Schippers, Cheyenne Vandevoorde, Christopher David White, Christopher Tron, David Brown, Davide Maggio, Deborah Campbell, Denys Kozak, Dong-Joo Kim, Erin Yook, Florencia Kratsman, Francesca Portesine, Gabriel Jewell-Vitale, Gabriella Den Elzen, Gaurav Sardana, Giulia Frittoli, Haochen Yu, Hung-Kai Liao, Ibrahim Salman, Jack Lipson, Jan Casimir, Jan Leenknegt, Janice Rim, Janie Louise Green, Jennifer Wood, Joshua Burns, Josiah Poland, Juan David Ramirez, Julie Kaufman, Kurt Nieminen, Lisbet Fritze Trentemøller, Lucio Santos, Luke Lu, Mackenzie Keith, Margaret Tyrpa, Maria Eugenia Dominguez, Martynas Norvila, Mateusz Rek, Maureen Rahman, Megan Van Artsdalen, Michael Zhang, Nicholas Potts, Otilia Pupezeanu, Phawin Siripong, Rachel Coulomb, Ruo Wang, Ryan Duval, Sang Ha Jung, Seo Young Shin, Simon Lee, Terrence Chew, Thea Gasseholm, Thomas Christoffersen, Tracy Sodder, Veronica Acosta. Veronica Moretti, Wells Barber, Will Fu, Yaziel Juarbe, Yenhsi Tung, Zoltan David Kalaszi
BIG Landscape: Emily Chen, Giulia Frittoli, Joseph Kuhn, Kathleen Cella, Kelly Neill, Lou Arencibia, Manon Otto, Marcus Wilford, Matteo Gawlak, Matthew Lau, Morgan Mangelsen, Simon David, Tony-Saba Shiber, Varat Limwibul