Projekt Dach Nasz Pospolity to koncepcja reanimacji zadaszenia parkingu rozpiętego pomiędzy dwoma Superjednostkami, który jest jednocześnie podwórkiem dla 3000 mieszkańców sosnowieckiego osiedla Jagiellonka. Praca Macieja Warota oraz Przemysława Chimczaka zdobyła główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Stypendium PRAKTYKA fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
W uzasadnieniu Jury – w składzie: Piotr Kuczyński, Przemo Łukasik, Michał Mioduszewski, Jakub Wacławek (przewodniczący), Aleksandra Wasilkowska oraz Maciej Zawadzki – wskazywało na odwagę projektantów, rozmach projektu i dobre rozeznanie warunków lokalnych, niezbędnych do jego realizacji. Skala projektu jest ambitna a jego założenia bliskie wartościom, które przyświecały Stefanowi Kuryłowiczowi, patronowi Stypendium.
Dach Nasz Pospolity
Autorzy: Maciej Warot, Przemysław Chimczak
Dach Nasz Pospolity
Analiza urbanistyczno-architektoniczna obiektu, struktury społecznej oraz potrzeb mieszkańców pozwoliła zaproponować zagospodarowanie przestrzeni zoptymalizowane pod względem komunikacji, funkcji i sposobu użytkowania. Projekt podwórka został dopełniony elementami małej architektury utrzymanymi w duchu architektury dachowej, a wykorzystanie już istniejących na przestrzeni zadaszenia elementów da możliwość tchnięcia w nie nowego życia. Szary, anonimowy i niebezpieczny obszar ma wreszcie szansę stać się atrakcyjną, przyjazną mieszkańcom i pełną zieleni przestrzenią.
Proponowane rozwiązanie projektowe wpłynie na poprawę jakości w aspekcie:
- PRZESTRZENNYM
Wielkość powierzchni dachu (9500 m2) wymusiła wprowadzenie pewnej gradacji przestrzeni, podporządkowanej różnym typom aktywności. W pasie najbliższym oknom mieszkańców zaproponowano wykorzystanie i uzupełnienie powierzchni zielonych, służących jako akustyczne bufory zieleni, które jednocześnie podnoszą wymiar estetyczny przestrzeni – należy pamiętać, że połowa okien lokali mieszkalnych każdego z bloków skierowana jest właśnie w tę stronę. Bliżej środka dachu, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, zaproponowano znaczną ilość zieleni rekreacyjno-krajobrazowej, dedykowanej aktywnościom na wolnym powietrzu. W centrum założenia zlokalizowany został ciąg przestrzeni publicznych, wyróżniających się poprzez kolorystykę dedykowaną każdej z funkcji. Analiza komunikacji doprowadziła do takiego rozplanowania systemu ścieżek i traktów, aby nie zakłócać naturalnej komunikacji pieszej, do której zdążyli już przywyknąć mieszkańcy oraz pozwoliła na efektywne skomunikowanie wszystkich najważniejszych elementów zagospodarowania.
- SPOŁECZNYM
Dach nasz Pospolity tworzy przede wszystkim miejsce dedykowane wszystkim mieszkańcom osiedla. Ma na celu stworzenie ciekawej przestrzeni, która będzie zacierać granice anonimowości i stanowić bodziec do integracji mieszkańców. Obecnie pusta i niebezpieczna przestrzeń ma szansę stać się miejscem spotkań osób z każdej grupy wiekowej. Sercem założenia jest ciąg przestrzeni publicznych, podzielonych na cztery place:
- Plac Zielony – miejsce wypoczynku i rozmowy w cieniu drzew;
- Plac zabaw – dedykowany aktywnościom ruchowym;
- Plac Centralny – miejsce spotkań, debat i wyświetlania filmów plenerowych;
- Plac Społeczny – będący wielofunkcyjna przestrzenią dedykowaną większym zgromadzeniom.
Place zostały zaprojektowane w ten sposób żeby nie wykluczać żadnej z grup wiekowych zamieszkujących blokowisko – od dzieci, po osoby w wieku emerytalnym. Przestrzenie placów to miejsca inkluzywne – zapewniające sprzyjające warunki do wspólnego odpoczynku lub aktywności.
- EKOLOGICZNYM
Najważniejszym ekologicznym wpływem proponowanego rozwiązania jest zwiększenie o 400% powierzchni biologicznie czynnej na terenie dachu. Odpowiadając na wyraźną potrzebę mieszkańców, jaką jest wprowadzenie zieleni, zabezpieczamy jednocześnie dach przed przeciekaniem dzięki zastosowaniu systemu drenaży i hydroizolacji. Zbiórka i akumulacja wody opadowej pozwala uniknąć wydatków przeznaczanych na nawadnianie zieleni, natomiast prowadzenie zieleni wysokiej i niskiej zmniejsza powstawanie efektu wyspy ciepła na przestrzeni dachu. Zastosowanie oświetlenia wykorzystującego baterie fotowoltaiczne pozwala oszczędzać energię elektryczną czerpaną z sieci energetycznej, natomiast odpowiednie ukierunkowanie świateł zmniejsza ryzyko występowania zjawiska light pollution.