Projekt „domu po przekątnej” powstał na dość wąskiej i długiej działce. Początkowo miał to być dom piętrowy, natomiast po przeanalizowaniu potrzeb inwestorów, architekci zdecydowali się zaprojektować dom parterowy, bez potencjalnych barier komunikacyjnych. W efekcie, budynek składa się z trzech przenikających się brył, które odzwierciedlają podział funkcjonalny wnętrza.
Zlokalizowana centralnie, główna bryła budynku jest jako jedyna przykryta dachem dwuspadowym o niestandardowym układzie kalenicy, biegnącej po przekątnej. Bryła ta wyróżnia się wysokością oraz ciemnym kolorem klinkieru elewacyjnego. Mieści ona całą funkcję dzienną wraz z kuchnią i jadalnią oraz pokojem gościnnym. Jednoprzestrzenność strefy dziennej została podkreślona poprzez wysokość pomieszczenia otwartą aż do więźby dachowej oraz liczne przeszklenia.
Pozostałe dwie bryły wyróżniają się za to jasną elewacją i jednokondygnacyjną wysokością. Mieszczą całą strefę prywatną wraz sypialniami, łazienkami, garderobami i gabinetem oraz strefę techniczną z garażem i pomieszczeniami gospodarczymi.
Taras zewnętrzy biegnie wzdłuż prawie całego budynku, zmieniając swoje przeznaczenie w zależności od lokalizacji. Stół zewnętrzny zlokalizowno w małym patio, w którym zaprojektowano także niewielką kuchnię zewnętrzną schowaną za składanymi drzwiami. Od frontu architekci zaprojektowali na całej szerokości okna podświetlone oczko wodne, które wieczorem będzie dawało piękne refleksy na suficie w strefie dziennej.
„Dom po przekątnej”
Projekt: Libido Architekci
Lokalizacja: okolice Łodzi