Projekt Domu z widokiem na Beskidy projektu 3xEL Architekci zdobył II Nagrodę w ogólnopolskim konkursie dla młodych architektów. Główną ideą projektu było stworzenie domu otwartego na otaczającą zieleń oraz krajobraz pobliskich gór.
Dom z widokiem na Beskidy
Projekt: 3xEL architekci | 3xelarchitekci@gmail.com | tel. 792797974
Zespół: Justyna Kolasa, Patryk Ławrynowicz, Bogusław Sierzchała
Status: Projekt Konkursowy 2015 | II Nagrody Ex aequo (I Nagrody nie przyznano)
Organizator konkursu: Builder
Dom z widokiem na Beskidy
Dom z widokiem na Beskidy, w niewielkiej miejscowości pod Krakowem, znajduje się w dolinie potoku Łętówka w bezpośrednim sąsiedztwie lasów i pól. Założeniami projektowymi było stworzenie domu otwartego na otaczającą zieleń oraz krajobraz pobliskich gór.
Bryła i Elewacje
Geometrycznie dom został podzielony na dwie kontrastowe bryły. Część biała ze spadzistymi dachami, pokryta w całości białym cementem oraz część czarna z dachem płaskim, wykończona klinkierem. Transformacje tych brył doprowadziły do obecnej rozczłonkowanej formy budynku, co przeniosło się również na rysunek rzutu i pozwoliło na odpowiednie rozlokowanie funkcji.
Forma strzelistych dachów nawiązuje do pobliskich krajobrazów gór i harmonijnie wpisuje budynek w otaczająca tkankę. Dodatkowo do wykończenia domu zastosowano materiały w neutralnych barwach, aby projektowany budynek w jak najmniejszym stopniu konkurował z otoczeniem.
Wejście do budynku odbywa się od strony północno-wschodniej, w narożniku dwóch przeciwstawnych brył. W tym samym ciągu, nieco bliżej granicy działki znajduje się wjazd do garażu. Długa, jednolita elewacja zachodnia, równoległa do granicy działki i drogi dojazdowej izoluje mieszkańców od zgiełku ulicy, tworząc swojego rodzaju ogrodzenie dla strefy mieszkalnej. Horyzontalność tej elewacji została podkreślona pasem wąskich okien wpuszczających do pomieszczeń zachodnie światło.
W elewacji południowo-wschodniej, gdzie znajduje się strefa dzienna oraz część strefy nocnej dominuje przeszklenie, dzięki któremu budynek otwiera się na panoramę beskidzkich gór. Zabieg ten jest powtórzony w dwóch bryłach z trójspadowym dachem, mieszczących od południowego-zachodu strefę nocną i od północnego-wschodu jadalnie. Obydwie bryły z wysokimi przeszkleniami wpuszczają światło do pomieszczeń i otwierają się na krajobraz.
Dom dla młodych – marzenie młodego pokolenia to dom otwarty na krajobraz, współgrający z przestrzenią go otaczającą. Bezpieczny, wygodny i cichy. Ulokowany na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku zapewnia swoim mieszkańcom komfortowe warunki do wypoczynku i relaksu.
Układ funkcjonalny
Projektowany budynek jest parterowy, z trzema odrębnymi strefami funkcjonalnymi. Najbardziej rozłożona strefa dzienna jest przestrzenią otwartą z wydzieloną kuchnią , jadalnią oraz salonem, przez który dostajemy się do atrium tworzącego bardziej kameralną przestrzeń do spotkań z rodziną i znajomymi. Z salonu wyjdziemy również na tras, z którego rozpościera się piękny widok. Odgrodzona od pokoju dziennego drzwiami przesuwnymi strefa nocna tworzy przestrzeń prywatną, która została uzupełniona dodatkowo o pokój gościnny. Strefa wejściowa z przejściem do garażu oraz kotłownią, znajduje się w północnej części budynku.
Wnętrza
Wnętrza zaprojektowane zostały w stonowanych kolorach, nawiązujących do natury. Surowy beton na ścianach, drewniany parkiet, gres lub tynk cementowo-wapienny to niektóre z użytych materiałów. Wysokie umiejscowienie sufitu w części z dwuspadowym dachem tworzy przestrzeń, w której możemy poczuć się całkowicie swobodnie.