Nadmotławie to kompleks mieszkalno-usługowy na granicy dwóch najważniejszych miejskich obszarów Gdańska. Osiedle zrealizowane według projektu biura SIM Architekci koresponduje zarówno z charakterystyczną dla miasta zabudową śródmiejską, jak również z przemysłowym charakterem pobliskich terenów stoczniowych.
Nadmotławie – Kompleks mieszkalny w Gdańsku
Projekt: SIM Architekci
Inwestor: Robyg S.A.
Zdjęcia: Emilia Karpowicz-Michalska, Andrzej Beręsewicz
Industrialny kompleks mieszkalny nad Motławą
Nadmotławie to założenie, które przekształca dawne, zaniedbane obszary portowe Polskiego Haka w tętniące życiem miejsce, zapewniające różnorodne funkcje – mieszkalną, turystyczną, usługową, rekreacyjną, a także części wspólne Inwestycji przeznaczone dla użytkowników obiektów.
Zespół budynków zaprojektowano z myślą o wykorzystaniu walorów miejsca – wyjątkowa i niepowtarzalna lokalizacja nad samą linią brzegową oraz panoramiczny widok rozpościerający się pomiędzy historyczną sylwetką Głównego Miasta a charakterystycznym dla Gdańska elementem krajobrazu w postaci dźwigów stoczniowych. Wszystko to było punktem wyjścia dla projektu – w sposób naturalny, ale jednocześnie odważny, zdecydowano się na zabieg maksymalizacji kompozycji widoku, poprzez otwarcie widokowe dla projektowanej zabudowy. Aby uzyskać oczekiwany efekt, w miejscu obowiązującej linii zabudowy, zamiast tradycyjnej wysokiej pierzei, zaprojektowana została konstrukcja mostowa maksymalnie otwierająca i wykorzystująca potencjał panoramicznego widoku. Dzięki temu zabiegowi nawet mieszkańcy tylnego skrzydła mogą cieszyć się widokiem.
Naturalnie wytworzony dwupoziomowy taras widokowy pozwala mieszkańcom cieszyć się krajobrazem, a także oferuje ok. 2,7 tys. m2 przestrzeni do rekreacji, spotkań, wypoczynku, a także aktywności w postaci zewnętrznej siłowni oraz placu zabaw. Całość zabudowy leży na wysokim parterze, który od strony bulwaru nadwodnego stanowi ciąg lokali usługowych. Szerokie przeszklenia, zarówno w usługach jak i mieszkaniach, dodają budynkowi lekkości, a jednocześnie dają poczucie jedności z otaczającym, cennym krajobrazem miejskim. Na elewacjach zastosowano kompozycję materiałów, które nawiązują do ceglanej gdańskiej zabudowy, a także do industrialnego, surowego obszaru stoczniowego. Charakterystycznym zabiegiem dla wysuwającej się sylwety kompleksu jest rdzawa wstęga, która łączy ze sobą poszczególne skrzydła oraz usługowy front. Całość przedzielona jest reprezentacyjnym, ciemnym akcentem słupowej konstrukcji tarasu, który w swoim surowym wyrazie łączy się z miękką, kojącą zielenią. Zaskakującym dla obiorcy może być zabieg wycięcia w konstrukcji mostowej organicznych kształtów w postaci obszernych studni świetlnych, dla rosnących na patio drzew. Całość zwieńcza centralnie położona ażurowa klatka schodowa, łączącą oba poziomy, umożliwiając jednocześnie nieprzerwany kontakt wzrokowy z otoczeniem.
Charakterystyczna sylweta inwestycji, różnicowana w stosunku do pierzei oraz otwierająca się na pobliską rzekę, jest unikalnym i znaczącym obiektem w gdańskim obszarze miejskim. Kompleks w niezwykle strategicznym miejscu, jakim jest wpływ Motławy do Martwej Wisły, stanowi niejako zaproszenie dla wpływających do miasta gości, a także stanowi wspólny punkt między historycznym Miastem a obszarem portowym.