Pensjonaty na Wilczej Porębie to zespół budynków zlokalizowanych w Karpaczu, w dzielnicy wysuniętej w kierunku Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy i najpopularniejszego kierunku turystycznego regionu. Lokalizacja budynków zaprojektowanych przez studio de.materia charakteryzuje się bezpośrednim sąsiedztwem lasów Karkonoskiego Parku Narodowego. Założenia inwestorów celowały w wysokiej jakości walory estetyczne i materiałowe. Dodatkowym wymogiem było przystosowanie obiektów do funkcjonowania bezobsługowego. Zrezygnowano tutaj z tradycyjnej recepcji na rzecz systemu rezerwacji oraz wejścia opartego na pełnej obsłudze online.
Pensjonaty na Wilczej Porębie
Pracownia: studio de.materia
Lokalizacja: Karpacz, woj. dolnośląskie
Pensjonaty na Wilczej Porębie
Na liczącej 3670 mkw posesji znajdują się dwa bliźniacze, czterokondygnacyjne obiekty. Pierwszy, o powierzchni 446 mkw, składa się z ośmiu niezależnych apartamentów. Drugi, o powierzchni użytkowej 565 mkw mieści siedem apartamentów i posiada dodatkowo parking podziemny. Każdy z apartamentów wyposażony jest w kuchnię z jadalnią, sypialnię oraz salon.
U podłoża koncepcji architektonicznej, projektu i wykończenia pensjonatów leży historyczna architektura drewnianych schronisk górskich oraz domów Karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku. Było to podyktowane zarówno względami formalnymi jak i chęcią wpisania się w tradycje regionu z szacunkiem dla jego spuścizny oraz jednorodności. Solidny kamienny cokół, widoczna konstrukcja szachulcowa, deskowane szczyty budynku, dachy kryte drewnianym gontem – te elementy znalazły tutaj swoje odzwierciedlenie w uaktualnionej formie.
Żelbetowa konstrukcja dwóch dolnych kondygnacji została z zewnątrz obmurowana łupanym gnejsem. Ręcznie formowane kamienie, sztuka po sztuce, zostały starannie skomponowane zgodnie ze zdefiniowanym w projekcie charakterem. Solidny kamienny cokół tworzy masywną, logiczną podstawę dla lżejszego drewnianego szkieletu wyższych pięter. Wielkoformatowe przeszklenia ukazują wewnętrzną strukturę – przywołującą kompozycją belek skojarzenie konstrukcji szachulcowej. Ściany szczytowe są spektakularnie przeszkolone, jednak w nawiązaniu do typowych dla regionu deskowań szczytów, przykryte drewnianymi lamelami.
Elewacje najwyższych kondygnacji i pokrycie dachu zostały wykończone tym samym materiałem – sosnowym termodrewnem. Ten zabieg, będąc formą piątej elewacji pozwolił wizualnie osiągnąć skojarzenie z tradycyjnym pokryciem z gontu. Również drewno, dopełnione betonem i granitem, w dużej mierze definiuje charakter wnętrz pensjonatów.
W pokojach zlokalizowanych w przyziemiu i na parterze ściany wykończone są tynkiem betonowym. Na piętrze i poddaszu, zgodnie z linią elewacji, dominuje sklejka świerkowa. Apartamenty dzięki pełnej wysokości przeszkleniom otwierają się na otaczający krajobraz. Mieszkańcy pokoi położonych po stronie wschodniej będą mogli cieszyć się widokiem sąsiadującego z budynkami lasu. Okna południowe i zachodnie zapewniają panoramę Karkonoszy wraz z widocznym szczytem śnieżki i charakterystyczną sylwetką położonego na jego szczycie obserwatorium meteorologicznym.