Casas Flama w meksykańskim Querétaro to zespół dwóch domów usytuowanych na przylegających działkach. Zróżnicowane wysokości poszczególnych kubatur miały na celu wprowadzenie ruchu oraz światła do przestrzeni wewnątrz. Pomimo jednorodnych barw i materiałów, gra światłą i cieni nadaje budynkom projektu pracowni Toru Arquitectos oryginalnego charakteru.
Casas Flama
Projekt: Toru Arquitectos
Główni architekci: Edel Ruiz, Mariana Torres, Victoria Padilla
Lokalizacja: Querétaro, Meksyk
Powierzchnia: 454m2
Zdjęcia: Ariadna Polo
Casas Flama
Projekt miał zawierać pełny program funkcjonalny odpowiadający potrzebom każdej rodziny. Ważną rolę w całym założeniu odgrywa również roślinność.
Weranda to wszechstronna powierzchnia łącząca zewnętrzne i wewnętrzne przestrzenia, chroniąca przed warunkami atmosferycznymi i jednocześnie witająca mieszkańców. Architekci zaprojektowali werandę nietypową, z drzwi z boku na odwróconej ścianie, chowając główne wejście przed słońcem i unikając przegrzewanie w strefie wejścia.
Układ funkcjonalny wewnątrz wyznacza korytarz, które łączy wszystkie przestrzenie zlokalizowane na parterze i prowadzi aż na przydomowe patio, które stanowi bufor między przestrzenią domu a ogólnodostępnymi traktami zieleni w pobliżu. Kamień wulkaniczny podkreśla naturalne otoczenie domów.
Na parterze zlokalizowano część dzienną z salonem, jadalnią, sypialnia i pomieszczeniami pomocniczymi. Na piętrze mieszczą się kolejne 3 sypialnie, każdy z nich z własną łazienką. W głównej sypialni architekci zaprojektowali niewielki, głęboki i zacieniony taras, z którego mieszkańcy mogą korzystać o dowolnej porze dnia. Wycięcie z tarasem dzieli kompozycyjnie fasadę frontową budynków.
Teren był zróżnicowany wysokościowo, architekci zdecydowali się umieścić oba budynki na poziomie chodnika, co sprawiła, że jego tylna część z niewielkim patio jest zagłębione.
Do wykończenia wnętrz projektanci wykorzystali naturalne materiały. Jasne przestrzenie w odcieniu kości słoniowej korespondują z architekturą obu domów, a aranżację ociepla naturalne drewno.