W jaki sposób wybrać wkręty do drewna?
Wybór odpowiednich wkrętów przełoży się na właściwości tworzonego elementu. Im lepsze wkręty do drewna kupi się, tym w większym stopniu można liczyć na stworzenie wytrzymałej konstrukcji. Natomiast przy dokonywaniu wyboru poszczególnych wersji, trzeba brać pod uwagę między innymi to, gdzie mają być zastosowane.
Prawidłowe wykonanie łączenia różnych elementów wykonanych z drewna wymaga zdecydowania się na odpowiednie modele wkrętów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na to, czy konstrukcje mają być wykorzystywane wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczeń. W celu dokonania właściwego wyboru ważne jest zapoznanie się z różnymi wersjami wkrętów.
Jakie są rodzaje wkrętów?
Szerokie zastosowanie wkrętów do drewna sprawia, że w zależności od zastosowania, można korzystać z różnych typów. Wybranie odpowiedniej wersji ma bezpośrednie przełożenie na to, jak będzie można łączyć drewniane elementy.
Do najważniejszych rodzajów wkrętów zaliczają się:
- z ostrymi końcówkami,
- wzmocnione,
- z płaską końcówką,
- ze stali kwasoodpornej.
Gdy konstrukcja drewniana realizowana jest z wykorzystaniem miękkiego drewna, wówczas warto zdecydować się na wkręty do drewna z ostrymi końcówkami. W ten sposób nie trzeba robić nawierceń. Natomiast przy twardych wersjach drewna, warto postawić na wersje wzmocnione. Modele z płaską końcówką to dobre rozwiązanie, gdy chce się uzyskać pewność, że zakończenie wkrętu po zamontowaniu, nie będzie wystawać łączonych elementów. Zastosowanie takich wkrętów wymaga wykonania otworów prowadzących. Jeśli niezbędne jest uzyskanie maksymalnej odporności na działanie wody, czy wilgoci, wówczas stosuje się wersję ze stali kwasoodpornej. To produkty, które sprawdzą się w trudnych warunkach, czyli miejscach, gdzie może dochodzić do kontaktu elementów z wodą. Kwasoodporne produkty nie rdzewieją.
Na jakie parametry wkrętów trzeba zwrócić uwagę?
Poszczególne wkręty do drewna różnią się długością i grubością. Dokonując wyboru konkretnych produktów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pierwszą cechę. Każdy wkręt do drewna powinien być na tyle długi, aby był w stanie w sposób bezpieczny połączyć różne elementy. Gdy długość nie będzie odpowiednia, wówczas może dojść do rozpadnięcia się tworzonej konstrukcji. Natomiast za długie wersje będą wystawać z połączonych materiałów. To również może prowadzić do różnych zagrożeń podczas użytkowania konstrukcji. Grubość wkrętów będzie wpływać na to, jak długo będą one dobrze trzymać się w strukturze drewna. Nie powinny być one zbyt cienkie. Za grube wersje mogą doprowadzić do powstawania zniszczeń w materiale.