Konkurs na opracowanie ideowej koncepcji architektonicznej poprzedzającej wybór Projektanta dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania p.n.: „Zabudowa kwartału ulic Osiek, Browarna, Zamkowa i Panieńska na działkach: 241, 242, 243, 244, 245, 246 obręb 100 w Gdańsku oraz terenie przyległym, przez który będzie przebiegała Infrastruktura Towarzysząca”.
Wyróżnienie w konkursie
Projekt konkursowy:
+ Ideograf: Paulina Czurak, Dominik Becmer,
+ Interurban: Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski
Data: Listopad 2013
Powierzchnia użytkowa: 7 264 m2
Lokalizacja: Gdańsk
Idea projektu
Nie ma wątpliwości że historyczne ceglane kamienice czy kościoły nadają miastu Gdańsk nieco romantyczny i reprezentacyjny charakter, tworzą silny kontekst miejsca. Ostatnie realizacje i konkursy rozstrzygnięte na tym terenie w sposób bardzo bezpośredni nawiązują do historycznego charakteru miasta. Z jednej strony projektujemy w mieście o bogatej historii i tradycji z drugiej jednak strony przede wszystkim tworzymy dla współczesnego odbiorcy, który prowadzi nowoczesny tryb życia w XXI wieku.
Punktem wyjścia dla projektowanej koncepcji było stworzenie wartościowej współczesnej architektury, zorientowanej na przyszłość, która bardzo dyskretnie nawiązuje do zastanego ducha miejsca i kontekstu otoczenia. Bogata zieleń sąsiedzka podkreśla kameralny charakter miejsca. Na podstawie historycznego podziału parcelacji rozczłonkowano zabudowę na segmenty, co pozwoliło zróżnicować obiekt urbanistycznie i formalnie zbliżyć projektowany kwartał do miejskiej scenerii Gdańska, utrzymując przy tym nowoczesną bryłę budynku.
W narożniku od strony ulicy Osiek i Browarnej zlokalizowano reprezentacyjną dominantę wysokościową, która tworzy kontrapunkt w pierzei ulicy Browarnej oraz pozwala na łatwe zorientowanie nowej zabudowy podążając z kierunku Głównego Miasta.
Estetyka elewacji odwołuje się do idei kontrastu. Dominującym elementem fasad jest cegła klinkierowa w odcieniu antracytu układana w sposób wyróżniający poszczególne segmenty.
Prosty zabieg kolorystyczny pozwala uzyskać współczesny charakter przy użyciu tradycyjnego materiału i stanowi ukłon w stronę otoczenia, styk historii i współczesności kontrastuje ze sobą ale w sposób nienachalny. Wykorzystane wiązania ceglane stanowią współczesną parafrazę historycznych wątków ceglanych, które występowały na przestrzeni wieków tworząc przeróżne nawarstwienia widoczne często w płaszczyznach gdańskich kamienic. Od strony dziedzińców a także we wnękach budynku użyto drewna (np. modrzew syberyjski), które kontrastuje z cegłą i jednocześnie podkreśla strefy półprywatne i prywatne.
Jakość środowiska mieszkaniowego jest niezmiernie istotna – jest podstawą środowiska poznawczego, kształtuje codzienność i wspomnienia. Nadane cechy we współczesny odnoszą się do sytuacji historycznej, ale przede wszystkim służą odbiorcy oferując wysokiej jakości środowisko do życia.