Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna nowego zagospodarowania terenu
w rejonie bulwaru nadmorskiego w Helu
Projekt: Grupa 5 Architekci
Projekt: 2007
Inwestor: Miasto Hel
Bulwar nadmorski w Helu
Hel nie jest zwyczajnym miastem wypoczynkowym, więc jego siłę i wyjątkowość należy budować właśnie na jego cechach charakterystycznych. Tylko wyróżniając Hel spośród innych ośrodków można budować strategie jego rozwoju.
Miejscowości wypoczynkowe kojarzą się z wędrówkami. Ze spacerowaniem wzdłuż i w poprzek, odkrywaniem nowych miejsc, wędrówką bez wyraźnego celu lub w określonym kierunku. Projektujemy więc w Helu ścieżki – trasy wędrówek turystów i mieszkańców. Trasy można rozpoczynać w różnych punktach, zmierzać w kilku kierunkach, można splatać ze sobą ścieżki tematyczne, wybierać fragmenty nas interesujące, powłóczyć naga za nogą lub pokonywać je szybkim marszem. Rożni odbiorcy otrzymają różne scenariusze spacerów.
Miasto Hel w związku ze swoją nietypową lokalizacją powinno prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju, a związek z naturą warto byłoby podkreślać na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z pomysłów na małą architekturą, która towarzyszyłaby nowemu bulwarowi, byłyby elementy reagujące na zmienne warunki atmosferyczne, takie, które zmieniają się pod wpływem działalności żywiołów. Są to na przykład latarnie wyposażone w baterie słoneczne. Proponuje się tez latarnie (punkty świetlne), w postaci wysokich giętkich tyczek stalowych, które będą falowały jak trzciny na wietrze. Nie przez przypadek „rozrzucone” zostały na głównym placu miejskim kierując ruch w stronę portu: mają przywodzić na myśl tyczki do suszenia sieci, których gęsty las stał niegdyś na plażach Helu. Wiatr może tez grać – będą to linki uderzające w maszty jachtów. Wszechobecna jest tu woda – również w zagospodarowaniu terenu, w edukacyjnym placu zabaw dla dzieci.
Nawierzchnie placów oraz dróg mają mieć charakter przyjazny ludziom – proponuje się drewno, zieleń, żwir, kostką granitową w niektórych miejscach przerośnięta trawą, eco-kratkę, otoczaki, w miejscach najbardziej reprezentacyjnych płyty granitowe. Materiały budowlane również powinny kojarzyć się z tradycyjną zabudową i pochodzić z okolicznych zakładów produkcyjnych. Będzie to cegła, drewno (lokalne gatunki w razie potrzeby impregnowane i malowane dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego).