W tym domu niemal wszystko jest betonowe: zadaszenia, posadzki, podjazdy i ściany… Budynek został zaprojektowany dla 4-osobowej rodziny na pięknej leśnej działce. Z założenia miał to być dom parterowy. Inwestorzy chcieli także budynku, który będzie się dobrze starzeć w leśnym środowisku i nie będzie wymagał od nich specjalnej uwagi.
Dom betOnowy
Projekt: PL.architekci
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, zespół: Joanna Sypniewska, Agnieszka Jurenko,
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Mikołaj Kujath
Powierzchnia terenu: 15 200 m2
Powierzchnia zabudowy: 499 m2
Powierzchnia użytkowa: 355 m2
Projekt: 2016 – 2018 / Realizacja: 2017 – 2022
Zdjęcia: Tom Kurek
Dom betOnowy
Od samego początku zależało nam, by dom był tłem dla drzew i jak najbardziej żył z nimi w dobrej relacji – opowiadają autorzy projektu z poznańskiej pracowni PL.architekci.
Ze względu na program użytkowy budynek został podzielony na trzy części (strefa dzienna, nocna i garażowa), połączone ze sobą dużym przeszklonym holem. Podział ten zapewnił również domownikom pożądaną prywatność. Wszystkie bryły budynku zamknięte są ramami żelbetowymi, które z jednej strony tworzą funkcjonalne zadaszenia a z drugiej wizualnie łączą architekturę obiektu z lasem. Długie wsporniki zadaszeń wychodzące mocno poza bryłę domu wchodzą w interakcję z otoczeniem. Dodatkowo, w każdym zadaszeniu zaprojektowano „O”rganiczne kształty zmiękczające ortogonalność bryły. Wpadające przez nie światło ożywia elewacje budynku. W każdym z otworów powstały nasadzenia, które podkreślają zrośnięcie bryły z otaczającym krajobrazem.
Beton plus obłe kształty = dom betOnowy. Dla kontrastu beton zestawiony jest z drewnem elewacyjnym, które z zewnątrz płynnie przechodzi w okładziny meblarskie. Architektura domu zaciera granice między tym, co wewnątrz a ogrodem i najbliższym otoczeniem. Symbioza architektury, przyrody i mieszkańców – dodają architekci.
Budynek otrzymał nominację do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW 2023 w kategorii „Dom jednorodzinny”.