„Mieszkanie w Ogrodzie. Dom w Katowicach” to temat pracy dyplomowej Macieja Warota wykonanej pod kierunkiem Grzegorza Nawrota na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Projekt zdobył główną nagrodę w trzeciej edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu Archi-World Academy Awards. Konkurs odbywa się co 2 lata i promuje najciekawsze projekty studenckie z całego świata. Gratulujemy!
Praca „Dom w Katowicach” to koncepcja eksperymentalnego zespołu mieszkaniowego zlokalizowanego na terenach ogrodów działkowych w Katowicach Bogucicach. Projekt łączy koncepcje współzamieszkania, ogrodów społecznych oraz przestrzeni współdzielonych, tworząc jednocześnie koncepcję domu kompilacyjnego-miejsca do życia, wplatając ją w przestrzenie zielonych ogrodów przenikających się z mieszkaniami.
W Jury konkursuArchi-World Academy Awards zasiadali tacy architekci jak Zaha Hadid, Daniel Libeskid, Kengo Kuma czy Thomas Herzog, prezydentem 2 poprzednich edycji był profesor Juhani Pallasmaa. Na tegoroczną edycję, pod hasłem „Responsible Future Architecture” spłynęło blisko 2 tysiące prac. Spośród 12 wyłonionych zwycięzców Maciej Warot jest jedynym nagrodzonym Polakiem. Gratulujemy!
Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie
Autor: mgr inż. arch Maciej Warot
Promotor: dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot
Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Śląskiej
I Nagroda w konkursie: Archi-World Academy Awards
Dom w Katowicach.
Mieszkanie w ogrodzie.
Praca dyplomowa „DOM W KATOWICACH. MIESZKANIE W OGRODZIE.” stanowi próbę odpowiedzi na zagadnienie roli współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Przy rosnących potrzebach mieszkaniowych, coraz wyższym stopniu izolacji osiedli deweloperskich, oraz dużej ilości anonimowych przestrzeni publicznych, oraz dynamicznym i zmiennym stylu życia w mieście – projekt proponuje organizację życia w zespole mieszkaniowym dla dedykowanych grup społecznych. W istniejącym kontekście Rodzinnych Ogródków Działkowych na osiedlu Katowice Bogucice, zespół „Domu w Katowicach” to nie tylko projekt architektoniczny, ale próba zaprojektowania życia w strukturze społecznej za pomocą architektury, w duchu mieszkalnictwa posiadającego własne ogrody, przestrzenie współdzielone, miejsce pracy czy przestrzenie publiczne. Najważniejszym aspektem projektowanego zespołu jest ujęcie mieszkania. Mieszkanie jako zbiór czynności oraz mieszkanie jako przestrzeń, konkretne miejsce. Połączenie tych 2 pojęć daje w efekcie koncepcję DOMU KOMPILACYJNEGO – miejsca do życia rozpatrywanego przez pryzmat struktury społecznej, przestrzennej i mieszkania, gdzie przestrzeń mieszkalna warunkowana jest przez czynności i potrzeby różnych docelowych grup mieszkańców, tworząc zespół przenikających się miejsc o różnych znamionach prywatności i otwarcia.
Połączone domy kompilacyjne, uzupełnione o współdzielone ogrody tematyczne, wraz z funkcjami komplementarnymi, miejscami spotkań wspólnoty i placem społecznym tworzą eksperymentalne założenie miejsca do życia w sercu Katowic.
Maciej Warot
Urodzony w 1991 roku, Absolwent wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie w 2016 roku obronił dyplom pod kuratelą dr hab. inż. arch Grzegorza Nawrota MIESZKANIE W OGRODZIE, DOM W KATOWICACH – poruszający tematykę społecznych zespołów mieszkaniowych z przestrzeniami współdzielonymi oraz cohabitatami – Zdobywając nim główną nagrodę w konkursie Archi World Academy Awards 2015-2017.
Uczestnik wielu warsztatów architektonicznych, w tym ogólnopolskich warsztatów architektonicznych ARCHITEKTOUR, OSSA, czy międzynarodowych warsztatów MEDS – meeting of design students, których był jednocześnie ambasadorem w Polsce. W trakcie studiów brał udział w przeszło 20 konkursach, zarówno krajowych jak i międzynarodowych, indywidualnie jak i w zespole. Rezultatem tego były między innymi: 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie na centrum edukacji STARY LAS, finalista międzynarodowego konkursu YAC Smart Harbor, finalista ogólnopolskiego konkursu dla młodych architektów WILLA MIEJSKA, laureat konkursu MEBEL MARZEŃ czy zwycięzca konkursu na Hotel Przyszłości. Wraz z zespołem laureat konkursu Warsztatowego NOWA TOWAROWA, oraz laureat konkursu stypendialnego fundacji im. Stefana Kuryłowicza PRAKTYKA za projekt Dach nasz Pospolity. W trakcie studiów odbywał praktykę w wielu prestiżowych biurach architektonicznych w kraju, m.in. Konior Studio, Visio Architects, oraz za granicą: XTU w Paryżu czy ALA Architects w Helsinkach.