Przedmiotowy dom powstanie na małej działce o powierzchni zaledwie 600 metrów kwadratowych. Zadanie nie było łatwe. Projektanci z pracowni ANTA Architekci przed laty tworzyli inny obiekt na jednej z sąsiedniej działek. Z jednej strony architektom zależało na tworzeniu spójnej wizji i tożsamości miejsca, z drugiej strony, nowy dom miał jednak posiadać swój indywidualny charakter i być skrojony na potrzeby kilkuosobowej rodziny.
Dom Wkręcony
Pracownia: ANTA Architekci Daniel Cieślik
Lokalizacja: Józefosław, woj. mazowieckie
Dom Wkręcony
Chęć stworzenia oryginalne formy, spójnej jednak z projektowanymi w najbliższym otoczeniu innymi budynkami, to tylko jedno z wyzwań, przed jakim stanęli projektanci z częstochowskiej pracowni Daniela Cieślika. Stosunkowo mała powierzchnia działki nie ułatwiała zadania. Sąsiedni obiekt powstawał na dużo większej działce, jego powierzchnia także przewyższała możliwe do uzyskania gabaryty nowego budynku. Nowy dom miał jednak uwzględniać wytyczne i potrzeby wieloosobowej rodziny – nie tylko w zakresie układu funkcjonalnego i komfortowej przestrzeni wewnątrz domu, ale także z uwzględnieniem przestrzeni przed i wokół domu – wygodnego podjazdu przed garażem czy ogrodu z drugiej strony, na którym przyszli mieszkańcy mogliby spędzać wspólnie czas podczas cieplejszych dni. Inna działka, inni ludzie.
Architekci postanowili czerpać z najbliższego otoczenia, ale stworzyć jednak coś zupełnie nowego – „wkręcić” powstający budynek w samą działkę, otoczenie i tworzący się charakter zabudowy, który sami kreują. Tak powstał Dom Wkręcony.
Funkcje domu architekci rozplanowani na dwóch kondygnacjach przekrytych płaskim dachem – lokalizując na parterze część dzienną z pomieszczeniami towarzyszącymi, a strefę nocną na poziomie pierwszego piętra. Kształt budynku tworzą minimalistyczne, białe „pudełka”. Nazwa projektu nawiązuje do formy przestrzennej domu – prostopadłościenne bryły zostały względem siebie przekręcone. Prosty zabieg nadaje bryle budynku niezwykłej dynamiki. Elewacje domu wykończone będą gładkimi, tynkowanymi powierzchniami lub rytmem pionowych, białych lameli – zapewniając mieszkańcom pełnym komfort i swobodę korzystania z poszczególnych stref i pomieszczeń. Tam, gdzie potrzeba, zachowana jest prywatność, w pozostałych miejscach dom otwiera swoje wnętrza na najbliższe otoczeni dużymi przeszkleniami, które wręcz przeszywają obiekt we wszystkich kierunkach.
Skręcona bryła i rytm lameli budują na elewacji ciekawą grę światła i cienia. Oryginalny, minimalistyczny dom cieszy oko właścicieli z każdej strony, a prosty w formie budynek efektownie i nienachalnie uzupełnia zastany krajobraz.