Kabiny turystyczne na Islandii to projekt dyplomowy Karoliny Motyki wykonany pod kierunkiem Macieja Złowodzkiego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Prezentowana praca to koncepcja pensjonatu przeznaczonego do obserwowania jednego z najbardziej zapierających dech w piersiach widoku na świecie – zorzy polarnej „Aurora Borealis”.
Kabiny turystyczne na Islandii
Autor: Karolina Motyka
Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Maciej Złowodzki
Współpromotor: dr inż.arch. Katarzyna Zawada-Pęgiel
Uczelnia: Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej | Instytut Projektowania Architektonicznego A2 | A-21 Katedra Architektury Miejsc Pracy i Rekreacji
Kabiny turystyczne na Islandii
Całe założenie składa się głównie z domków turystycznych, przeznaczonych do tymczasowego zamieszkania przez gości, a także z szeregu odrębnych obiektów towarzyszących. Są to restauracja, sauna, dom gospodarzy oraz schron dla 10 koni islandzkich. Głównym celem całego założenia było stworzenie obiektu funkcjonującego jako pensjonat zdolny do pomieszczenia 26 osób, zapewniającego także stały dom dla gospodarzy i ich rodziny.
Kabiny turystyczne są modułowe, co umożliwia łączenie ich w większe obiekty sypialniane. Domki posiadają 3 opcje: dwuosobową, dwuosobową małżeńską oraz czteroosobową. Cały kompleks jest ruchomy, żaden obiekt nie posiada trwałego fundamentu (ze względu na charakter miejsca oraz naturalny krajobraz Islandii).
Forma architektoniczna
Zaprojektowane kabiny są odzwierciedleniem tradycyjnych domów islandzkich zbudowanych z drewna, kamienia i porośniętych trawą we współczesnej wersji.
„Zaczynając szkice koncepcyjne bryły kierowałam się trzema wytycznymi. Przyjęłam, że dach bryły powinien być dwuspadowy, forma powinna być jak najbardziej skompresowana, a jedna ze ścian całkowicie przeszklona” – opowiada autorka projektu, Karolina Motyka.
Końcowa forma przypomina kryształy lodu o nieregularnych kształtach, które wyrzuca ocean na czarną plażę. Bryła od strony północnej jest praktycznie w całości przeszklona umożliwiając turystom oglądanie zorzy. Druga strona – południowa – jest z kolei porośnięta trawą. Cały domek zbudowany jest w systemie prefabrykowanych elementów drewnianych i nie posiada stałego fundamentu. Posadowiony jest na wkręcanych do ziemi palach.
Kabiny turystyczne
Restauracja
Sauna