Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej hali widowiskowo-sportowej w Radomiu wraz z zagospodarowaniem terenu
Wyróżnienie honorowe
Projekt konkursowy: Konior Studio
Data: Lipiec 2012
Lokalizacja: Radom
Zespół autorski:
Tomasz Konior, Piotr Grabowski, Ewelina Jaskulska, Maciej Józefiak, Dominik Koroś, Michał Lipiec, Marcin Piotrowski, Rafał Stachowicz, Mariusz Wronowski
Projekt Hali Widowiskowo-Sportowej
IDEA
…synergia dwóch brył. Siła wzajemnego oddziaływania.
Relacja skali i proporcji. Różnic i podobieństw.
Symboliczna współzależność.
Przestrzeń pomiędzy bryłami jest kulminacją.
Kompozycyjną i funkcjonalną osią założenia.
Tam koncentruje się energia…
Bryły otacza zmienny splot kratowych fasad.
Taneczny rytm prowadzi do głównego wejścia.
Duch sportowej rywalizacji zastygły w strukturze.
Architektura emocji zrośnięta z miastem.
ZAŁOŻENIA URBANISTYCZNE.
Kompleks sportowy zlokalizowany jest na obszarze przylegającym do dwóch ciągów komunikacyjnych wiążących całe założenie z miejską strukturą. Ulica Struga jest ważnym, diagonalnie przecinającym centrum ciągiem komunikacyjnym, który stanowi główne dojście piesze do kompleksu oraz powiązanie z transportem publicznym. Ulica Zbrowskiego stanowi dojazd do kompleksu dla zmotoryzowanych, tam znajdują się parkingi, podjazd dla obsługi technicznej, przeciwpożarowej, oraz wjazd w wewnętrzną drogę dla sportowców i VIP-ów. Obsługa transportowa od strony zabudowy jednorodzinnej pełni funkcję uzupełniającą (rezerwową).
Nowe budynki hali sportowej oraz docelowego stadionu zlokalizowano w miejscu istniejących obiektów sportowych. Taka lokalizacja w sposób czytelny organizuje całość założenia. Zaprojektowane przedpole od strony ul. Struga tworzy obszerne, wygodne dojście dla gości przybyłych pieszo lub transportem publicznym. Rozległa terenowa fałda zajmująca całość placu wejściowego oraz podcień zlokalizowany w centralnej części fałdy wprowadza przybyłych gości w centralny obszar założenia. Od strony północnej, powiązanej komunikacyjnie z ulicy Zbrowskiego zlokalizowano miejsca parkingowe dla gości zmotoryzowanych oraz autokarów.
Oba obszary powiązane są przestrzenią pomiędzy obiektami, która wyznacza główną oś kompozycyjną i najważniejszy trakt pieszy związany z dostępnością obu obiektów oraz funkcji towarzyszących. Precyzyjna lokalizacja obu obiektów pozwala na powiązanie funkcji obsługowych (sportowcy, artyści, dostawy etc) za pomocą wewnętrznej drogi technicznej pod północną krawędzią obiektów pomiędzy ulicami Struga i Jordana. Założenie przedstawione w formie docelowej jest podzielone na etapy umożliwiające realizację w kolejnych fazach.
ELEMENTY ZAGOSPODAROWANIA:
Plac wejściowy
Obszar od strony ulicy Struga – krajobrazowe, dwupoziomowe założenie stanowiące wygodne podejście w strefę stadionu i hali dla gości przybyłych od strony Centrum pieszo i transportem publicznym. W przyziemiu pod placem zlokalizowano zespoły kasowe i mniejsze usługi.
Pasaż
Głowna oś kompozycyjna wiążąca wszystkie najważniejsze elementy założenia: plac wejściowy, halę, stadion, zespół parkingowy. Pasaż stanowi przekrytą przestrzeń na wolnym powietrzu, z której dostępne są główne wejścia do hali i stadionu, oraz funkcje towarzyszące, głównie usług i gastronomii.
Hala sportowa
Obiekt wolnostojący, o ortogonalnym układzie przestrzennym, akcentujący swym narożnikiem skrzyżowanie ulic Struga i Zbrowskiego. W docelowym układzie przewidziane jest powiązanie zaplecza szatniowego i podjazdu dla VIP z obiektem stadionu. Ponad tą strefą na poziomie +1 zaprojektowano główne wejście do hali z licznymi funkcjami usługowymi i gastronomicznymi. W strefie parteru od strony ulicy Zbrowskiego w podcieniu przewidziano powierzchnie handlowe do wynajęcia. Ich celem jest wzmocnienie funkcjonalne ciągu ulicy.
Stadion
W miejscu istniejącego stadionu docelowo ma powstać nowy obiekt Jego bryła będzie proporcjonalnym alter ego hali sportowej – wszystkie elementy bryły, kompozycji, kształtu są proporcjonalnie powiększone w stosunku do hali sportowej.
Obsługa komunikacyjna i parkingi
Parkingi zaprojektowano na dwóch poziomach – +1 (na płycie) i 0 (pod płytą i docelowo częściowo pod trybunami stadionu). Zespól mieści się w całości na terenie opracowania a jego wykonanie nie wymaga wykonywania głębokich wykopów. Na etapie realizacyjnym (dla budynku hali) pojemność parkingu to około 230 miejsc, natomiast docelowo około 730 miejsc postojowych. Wjazdy do zespołu od ulicy Zbrowskiego z możliwością przejazdu tranzytowego do ulicy Jordana. Przewidziano bezpośredni podjazd pojazdów uprzywilejowanych oraz wozów gaśniczych na place wejściowe przed projektowanymi obiektami.
Ulice Zbrowskiego, Struga wraz z placami wejściowymi i ulica Jordana zapewnia zgodny z przepisami układ dróg pożarowych dla projektowanego zespołu.
STRUKTURA I ARTYKULACJA FORMY
Przyjęte rozwiązania formy zespołu są efektem poszukiwań języka architektonicznego, swoistego kodu, który wyrazi zarówno miejski jak i sportowy charakter miejsca.
– pudełko, regularna bryła, szkatuła-kontener, uniwersalna forma, która mieści w sobie wszystko to, czego wymaga program i wszechstronne wykorzystanie obiektu,
– kluczowe znaczenie ma ustawienie obok siebie dwóch podobnych struktur przestrzennych które z jednej strony poprzez podobieństwa z drugiej wyrafinowane różnice,
– krata, symbol i znak, dynamika i ruch, o nieregularnym, zwężającym się splocie, silny motyw, podkreślający rangę i charakter, tworzy zmieniającą się dynamiczną powłokę dla obu obiektów.
KONCEPCJA PROGRAMOWO – PRZESTRZENNA
Zespół obiektów kubaturowych i towarzyszącego im zagospodarowania terenu realizuje założenia programowe wynikające z regulaminu konkursu. Wartością dodaną jest czytelny, spójny i wygodny sposób powiązania poszczególnych elementów założenia poprzez pasaż, który tworzy wewnętrzną pieszą aleję, ulicę, która dzięki zadaszeniu i licznym atrakcjom związanym z dostępnością różnorakich funkcji ma szansę stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną.
UKŁAD FUNKCJONALNY
Zarówno w obiekcie hali jak i stadionu wszystko powinno mieć swoje miejsce. Funkcja obiektów została zaprojektowana tak aby oddzielać wszystko co nie powinno mieć ze sobą powiązań oraz łączyć to co jest możliwe dla stworzenia publicznej przestrzeni. Dlatego też przewidziano rygorystyczny podział na miejsca dla gospodarzy, gości i ważnych osobistości. Ruch kołowy i pieszy rozwiązano na dwóch poziomach co zapewnia ich skuteczne oddzielenie. Strefy funkcjonalne jak i sektory dla kibiców zostały zaprojektowane tak aby dać maksimum bezpieczeństwa podczas odbywanych imprez masowych. Ruch pieszy oddzielono od ruchu kołowego –
Hala sportowa
Docelowo kręgosłupem funkcjonalnym zespołu będzie zaprojektowany na poziomie +1 pasaż łączący halę i stadion. Jego podstawową funkcją będzie wydzielenie funkcjonalne ważnych przestrzeni i zapewnienie bezpiecznego przebiegu imprez w obu obiektach. Kondygnacja pasażu jest kondygnacją podstawową dla przyjętego założenia – tu odbywa się główna komunikacja kibiców przychodzących z Miasta od strony południowej jak i tych przyjeżdżających własnymi samochodami – od strony północnej. Na tym poziomie zlokalizowano główne wejście do hali sportowej, wejście do strefy sportowej dla mieszkańców Radomia, funkcje handlowe oraz toalety i kioski gastronomiczne pod trybunami stałymi. Równocześnie kondygnacja ta dzieli trybuny na dwie części: trybunę dolną (mobilną) i trybunę górną (stałą), oddziela od strefy kibiców poziomy dla gości VIP, dla drużyn i sędziów, oraz dla całego personelu.
Kondygnacja 0 to wydzielony poziom dla VIP-ów, drużyn, sędziów oraz personelu hali. Od północnej strony działki zlokalizowany został wjazd dla gości VIP, prowadzący pod pasaż. Stąd bezpośrednio po wejściu do hali gość specjalny wyjeżdża windą do wydzielonej dla niego przestrzeni – skyboxów znajdujących się na poziomie +2. Od tej samej strony zaprojektowano wjazd dla drużyn. Zespoły bezpośrednio wchodzą do przestrzeni gdzie znajdują się szatnie, toalety, pokoje dla sędziów oraz główne wejście na płytę boiska. Wokół boiska na poziomie 0 przewidziano powierzchnie techniczne, dwa wjazdy na płytę oraz usługi dostępne z ulicy od strony zachodniej hali sportowej.
Poziom +2 to strefa biznesu. Skyboxy zaprojektowane zostały na poziomie +2 gdyż tylko taka lokalizacja zapewnia doskonały widok na boisko dla gości VIP.
Poziom +3 to poziom dla prasy oraz część administracyjna. Nieprzypadkowo na tej kondygnacji zlokalizowane zostały miejsca komentatorskie oraz studia TV. Stąd bowiem widać nie tylko bardzo dobrze rozgrywki sportowe, ale również reakcje widzów na trybunach. Studia TV wydzielone zostały akustycznie od przestrzeni hali sportowej tak aby nie zakłócać przekazu informacji. Pomieszczenia klubowe na poziomie +3 to miejsce spotkań i rozrywki dostępne bezpośrednio windami z poziomu 0.
Trybuny hali sportowej podzielono na dwie części. Zgodnie z wymaganiami regulaminu konkursu trybuna stała dla 3 500 widzów została zlokalizowana wokół boiska oraz nadwieszona nad płytą tak aby podczas innych imprez udostępnić maksymalną przestrzeń. Trybuny dolne o pojemności 1 500 miejsc siedzących zaprojektowano jako mobilne, rozstawiane podczas wymagających tego imprez. Taki podział widowni jest najbardziej ekonomicznym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla wielofunkcyjnych hal sportowych. Linia widokowa została zaprojektowana tak aby z każdego miejsca na trybunie zapewnić jak najlepszą widoczność. Komunikację na płytę boiska przy złożonych trybunach dolnych zapewniają ewakuacyjne klatki schodowe zaprojektowane czterech narożnikach hali. Dodatkowo VIP po stronie zachodniej wydzielony został sektor VIP i zlokalizowano loże (skyboxy).
Od północnej strony hali sportowej zaprojektowano przestrzeń sportową dostępną na co dzień dla mieszkańców Radomia. Jej program przewiduje halę treningową, ściankę wspinaczkową oraz zaplecze szatniowo – sanitarne. Poprzez wewnętrzną, niezależną od pozostałych funkcji komunikację możliwe jest wyjście na wyższe poziomy gdzie przewidziano kolejno: fitness z zespołem szatniowo – sanitarnym na poziomie +2 oraz odnowę biologiczną z usługami i towarzyszącymi funkcjami sanitarnymi na poziomie +3.
Stadion
Stadion zaprojektowany został zgodnie z obowiązującymi wymaganiami dla stadionów Ekstraklasy S.A., PZPN oraz UEFA III kategorii, z uwzględnieniem przepisów o imprezach masowych. Stadion połączony będzie z halą widowiskową pasażem na kondygnacji +1 na której przewidziano główne wejście dla większości kibiców. Reszta widzów będzie wprowadzana do właściwych sektorów z narożników stadionu. Pod pasażem, na poziomie 0 zostało zaprojektowane wejście dla gości VIP, wejście dla drużyn oraz dla prasy i obsługi stadionu. Trybuny stadionu zostały zaprojektowane zgodnie z normą PN-EN 13200 w oparciu o którą projektowane były Stadiony w Polsce. Zostały podzielone na dwie części – trybunę górną i trybunę dolną. Wydzielono sektor dla kibiców drużyny przeciwnej – zapewniając maksymalne bezpieczeństwo na stadionie. Pod trybunami, na płycie boiska przewidziano miejsca dla osób niepełnosprawnych.
Funkcja otoczenia
Głównym elementem organizującym projektowaną przestrzeń jest pasaż. Nie tylko spina on dwa obiekty, ale również funkcjonalnie łączy wejścia z dwóch stron działki. Od strony południowej zlokalizowany został plac wejściowy dla osób przychodzących z Miasta, od północny zaprojektowane zostały miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Pasaż łącząc komunikację widzów oddziela jednocześnie strefę kibiców od stref VIP i drużyn – wejście do tych stref znajduje się pod pasażem. Wjazd dla zespołów i specjalnych gości zaprojektowany został od strony północnej działki. Takie rozwiązanie daje maksimum bezpieczeństwa podczas rozgrywanych imprez. Na parkingu przewidziano miejsca dla wozów transmisyjnych oraz dla autokarów.
Dodatkowo dla powiązania przestrzeni sportowej z Miastem od strony wschodniej hali sportowej zaprojektowane zostały usługi w parterze. Północna część hali sportowej natomiast będzie miejsce sportu i rekreacji dla mieszkańców Radomia. Takie powiązanie różnych funkcji od sportu poprzez rekreację, rozrywkę i usługi, sprawia, że całe założenie staje się atrakcyjnym miejscem nie tylko podczas zorganizowanych imprez.
KONSTRUKCJA
Nie przewiduje się wykonania podpiwniczenia w obiekcie. Posadowienie przewidziano jako bezpośrednie na stopach i ławach fundamentowych.
Budynek hali zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej monolitycznej słupowo – płytowej w oraz słupowo – belkowej w obszarze trybun z elementami prefabrykowanymi. Konstrukcja parkingu dwupoziomowego żelbetowa prefabrykowana.
Wykonanie trybun przewidziano z elementów żelbetowych prefabrykowanych. Widownię mobilną znajdującą się na poziomie boiska przewidziano jako składaną o lekkiej konstrukcji stalowej. Dla przekrycia dużych rozpiętości, dochodzących do 60 m, jako konstrukcję dachu przewidziano stalową kratownicę przestrzenną.
Z uwagi na przewidziane w poziomie parteru duże otwarcie elewacji, siły schodzące ze stalowej konstrukcji dachu będą transferowane na słupy za pośrednictwem ścian – tarcz zlokalizowanych na poziomie +3. Stateczność przestrzenna budynku będzie zapewniona dzięki ścianom żelbetowym trzonów komunikacyjnych zlokalizowanych w narożnikach budynku.
WSTĘPNA CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA
Budynek został zaprojektowany z zachowaniem wymaganych przepisami wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród przezroczystych oraz nieprzezroczystych. Główne urządzenia wentylacyjne będą wyposażone w wysokosprawne systemy odzysku energii, np. wymienniki obrotowe lub wysokosprawne wymienniki regeneracyjne. Podstawowym źródłem energii cieplnej będzie miejska sieć ciepłownicza. Jako uzupełniające źródło energii proponuje się zastosowanie wymiennika gruntowego. Ograniczy to znacznie koszty eksploatacyjne wynikające z zapotrzebowania budynku na energię.
INSTALACJE SANITARNE
Główne urządzenia techniczne obsługujące instalacje sanitarne w budynku hali będą zlokalizowane na dachu oraz na parterze w wydzielonych pomieszczeniach technicznych. Na parterze zlokalizowane będą pomieszczenia wymagające bezpośredniego dostępu do sieci zewnętrznych. Główne ciągi instalacyjne prowadzone będą w szachtach z dostępem do nich na poszczególnych kondygnacjach budynku.
Wentylacja i klimatyzacja
Dostarczanie świeżego powietrza do budynku zapewni system mechanicznej wentylacji i klimatyzacji. System ten składał się będzie z kilku układów wentylacyjnych obsługujących poszczególne części budynku. Centrale wentylacyjne zlokalizowano na dachu budynku co ograniczy wielkość przestrzeni technicznych niezbędnych dla prowadzenie kanałów czerpnych i wyrzutowych (szachty wentylacyjne). Podział systemu wentylacyjnego będzie dotyczył stron budynku jak również poszczególnych funkcji. Daje to możliwość zapewnienia elastyczności i możliwość dostosowania wydajności systemu do aktualnego wykorzystania poszczególnych części. Centrale wentylacyjne wyposażone zostaną w wysokiej sprawności wymienniki ciepła co pozwoli na redukcję kosztów eksploatacyjnych.
Dodatkowo rozważana jest możliwość wykorzystania wentylacji naturalnej w części pomieszczeń w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Takie rozwiązanie pozwala na dodatkową redukcję kosztów eksploatacyjnych.
Instalacja grzewcza
Utrzymanie projektowanych temperatur powietrza wewnątrz budynku w okresie zimowym zapewniać będzie centralny system grzewczy. Podstawowym źródłem ciepła dla budynku będzie miejska sieć ciepłownicza. Wykorzystanie sieci ciepłowniczej pozwala na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery jak również pozwala na minimalizowanie niezbędnych pomieszczeń technicznych.
Pomieszczenie węzła ciepła zlokalizowane będzie na parterze przy ścianie zewnętrznej, co pozwoli na bezpośrednie wejście do budynku przyłączem ciepłowniczym. System grzewczy w budynku podzielony będzie na obiegi zasilające instalację centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego jak również ciepłej wody użytkowej. Elementami grzewczymi w budynku będą różnego typu grzejniki konwekcyjne. Hala widowiskowa będzie ogrzewana poprzez dedykowane systemy instalacji wentylacyjnej.
Instalacja chłodnicza
Utrzymanie projektowanych temperatur powietrza wewnątrz budynku w okresie letnim zapewniać będzie centralny system chłodniczy. Źródłem chłodu dla budynku będą agregaty chłodnicze chłodzone powietrzem. Taki typ urządzeń pozwala na zlokalizowanie całości maszynowni chłodniczych na dachu budynku. Lokalizacja urządzeń na dachu ogranicza powierzchnię techniczną wewnątrz budynku. Przewiduje się podwyższone parametry czynnika chłodniczego w instalacji chłodniczej w celu podniesienia sprawności agregatów chłodniczych. Agregaty chłodnicze wyposażone będą w funkcję „free cooling” co daje możliwość redukcji poboru energii elektrycznej przez układ chłodniczy w okresach przejściowych (wiosna, jesień) jak i zimowym. Agregaty mogą przechodzić w tryb pracy „free cooling” już od 5oC. Agregaty chłodnicze będą obudowane panelami akustycznymi w celu redukcji emisji hałasu do otoczenia. System chłodniczy podzielony będzie na obiegi zasilające różne rodzaje odbiorników. W pomieszczeniach wymagających chłodzenia zostaną zastosowane klimakonwektory wentylatorowe (fan coile). Hala widowiskowa będzie chłodzona poprzez dedykowane systemy wentylacyjne.
Instalacja wodno – kanalizacyjna
Dostawę wody użytkowej jak również odprowadzenie ścieków z budynku zapewni instalacja wodnokanalizacyjna. Źródłem wody dla budynku będzie miejska sieć wodociągowa. Ścieki sanitarne jak i deszczowe odprowadzane będą do miejskiego systemu kanalizacji. Ścieki przed wprowadzeniem do systemu miejskiego zostaną podczyszczone.
Do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystane zostanie ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej. Rozwiązanie to pozwoli na redukcję kosztów inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych. Dodatkowo rozważana jest opcja wykorzystania paneli słonecznych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.
Woda deszczowa odprowadzana będzie z budynku poprzez podciśnieniowy system odwodnienia. Takie rozwiązanie pozwala na redukuje do minimum niezbędną przestrzeń na prowadzenie instalacji odwodnienia w budynku ze względu na małe przekroje rur oraz brak konieczności prowadzenie instalacji ze spadkiem.
Instalacje przeciwpożarowe
W budynku zainstalowane zostaną systemy ochrony przeciwpożarowej wymagane przepisami Prawa Budowlanego. Zakres oraz typy poszczególnych systemów zostaną ustalone na podstawie warunków ochrony przeciwpożarowej opracowanych dla obiektu. Dotyczy to zarówno systemów wentylacyjnych, instalacji wodnych jak i elektrycznych. Instalacje przeciwpożarowe będą zasilane z dwóch niezależnych źródeł, co zapewni niezawodność systemu i możliwość zadziałania nawet w przypadku awarii jednego z nich.
INSTALACJE ELEKTRYCZNE
Budynek hali zasilany będzie z dwóch niezależnych linii. Pozwoli to na zapewnienie ciągłości zasilania w przypadku awarii jednego z przyłączy. Ponadto jako dodatkowe źródło zasilania przewiduje się zastosowanie agregatu prądotwórczego pracującego równolegle z siecią elektroenergetyczną w celu zapewnienie bezprzerwowego zasilania urządzeń i instalacji koniecznych do bezpiecznego przeprowadzenia wydarzeń sportowych. Budynek zostanie wyposażony w systemy dające widzom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Będą to systemy takie jak system alarmu pożarowego SAP, dźwiękowy system ostrzegawczy DSO, system kontroli dostępu dla pomieszczeń dedykowanych tylko dla uprawnionego personelu, system telewizji dozorowej CCTV, system wzmocnienia sygnału telefonii komórkowej, system komunikacji bezprzewodowej dla pracowników ochrony obu obiektów.
ROZWIĄZANIA MATERIAŁOWE
Trwałość i estetyka z jednej oraz ekonomiczność rozwiązań z drugiej strony to dwa podstawowe
założenia przyjęte w projekcie.
Elewacje i dach
Zarówno dla budynku hali jak i stadionu zaprojektowano elewacje w formie żelbetowej, samonośnej, prefabrykowanej struktury kratowej o nieregularnym splocie. Celem takiego rozwiązania jest uzyskanie zmiennego, dynamicznego efektu ruchu w miarę przemieszczania się wzdłuż jednolitych, jednak dzięki temu różnorodnych fasad. W miarę zbliżania się do głównego wejścia zarówno hali jak i stadionu elewacja staje się coraz bardziej statyczna przyjmując rytm regularnych, pionowych filarów. Dla uzyskania dynamicznego efektu przewidziano iluminacje nocna fasady.
Przekrycie dachu przewidziano z lekkich płyt termoizolacyjnych wspartych na stalowej konstrukcji pomocniczej. Pokrycie membrana dachową z PVC. Dla doświetlenia wnętrza zastosowano świetliki kopułowe, pełniące także rolę klap oddymiających.
Dla docelowego stadionu od strony zabudowy jednorodzinnej założono redukcję skali obiektu poprzez wprowadzenie pnączy uzyskując efekt „wiszącego ogrodu”. Dla łączącego oba projektowane obiekty pasażu zaprojektowano niezależne, lekkie przekrycie „żaglowe” rozpięte na masztach, wspornikach i linach stalowych.
Wykończenie wnętrz
- Przegrody zewnętrzne – ściany murowane w technologii tradycyjnej oraz szklane ścianki systemowe,
- Wykończenie holu wejściowego – posadzki żywiczne, ściany malowane farbami akrylowymi, podniebienie trybun – beton malowany w kolorze zielonym,
- Wolnostojące kioski i toalety na koronie hali murowane tynkowane i malowane w kolorze grafitowym,
- Foteliki składane na trybunach firmy forum seating model FCB,
- Boisko do gry – nawierzchnia sportowa wymienna w zależności od aranżacji,
- Boisko treningowe wielofunkcyjne – nawierzchnia sportowa.
Informacja wizualna
Zastosowany kolor dominujący hali to zieleń, kolor przewodni dla stadionu to czerwień (nawiązanie do kolorystyki miasta oraz klubów sportowych Radomia). Ukośna krata charakterystyczna dla elewacji pojawia się we wnętrzach w formie grafiki jako motyw przewodni. Nad wejściami na trybuny zaprojektowano informujący o lokalizacji poszczególnych sektorów. Informacje o funkcjach poszczególnych kiosków (zaplecze i obsługa widowni, np. pkt. 1 pomocy, toalety) zaprojektowano w formie grafiki na ścianie frontowej.
Materiały zewnętrzne
Fałdę zewnętrzną kształtującą ciąg pieszy, plac wejściowy i schody zewnętrzne zaprojektowano jako żelbetowe w technologii betonu licowego. Fałda częściowo w charakterze nasypu ziemnego opartego o mur oporowy stanowiący widoczną krawędź od strony Miasta. Nawierzchnie placów chodników i podjazdów – bruk granitowy lub kostka betonowa.
PODSTAWOWE WIELKOŚCI
Część realizacyjna (hala)
Bilans terenu
Powierzchnia terenu opracowania – 20 165 m2
Powierzchnia zabudowy – 15 633 m2
Powierzchnia utwardzona – 4 003 m2
Powierzchnia terenów zielonych – 529 m2
Budynek:
Powierzchnia całkowita – 36 600 m2 (w tym hala sportowa – 21 000 m2)
Powierzchnia netto – 14 476 m2
Długość – 114,2 m
Szerokość – 75,2 m
Wysokość – 19,8 m
Kubatura – ok.17 000 m3
Ilość miejsc postojowych:
Poziom 0 – 145 (pod płytą)
Poziom +1 – 82 (na płycie)
Łącznie – 227
Część studialna (hala + stadion)
Bilans terenu
Powierzchnia terenu opracowania – 59 473 m2
Powierzchnia zabudowy – 41 982 m2 (w tym 441,5 m2 – powierzchnia zabudowy sądu)
Powierzchnia utwardzona – 16 041 m2
Powierzchnia terenów zielonych – 9 886 m2 (w tym 8 436 m2 – powierzchnia boiska)
Stadion:
Długość – 163,7 m
Szerokość – 121,4 m
Wysokość – 23,8 m
Kubatura – 473 000 m3
Ilość miejsc postojowych:
Poziom 0 – 525 (pod płytą i trybunami)
Poziom +1 – 208 (na płycie)
Łącznie – 733