Mikrokamienica to budynek, który udowadnia, że trudna i wąska działka czy ograniczona powierzchnia zabudowy, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej, funkcjonalnej, a nawet elastycznej inwestycyjnie przestrzeni. Projekt pracowni BXB studio Bogusław Barnaś otrzymał przed kilkoma dniami Nagrodę Roku SARP w kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny. Gratulujemy!
Mikrokamienica
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska, Urszula Furmanik ,Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Kinga Żuk, Marzia Tocca, Paula Wróblewska, Maros Mitro, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Miquel Alberto, Raquel Astasio Luna
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia zabudowy: 70 m2
Powierzchnia użytkowa: 176m2
Zdjęcia: Piotr Krajewski | FB
Zdj. Piotr Krajewski
Zdj. Jakub Żak
Mikrokamienica
Kilka dni temu podczas uroczystej gali w Pałacu Zamoyskich w Warszawie zostały wręczone nagrody architektoniczne za najlepsze realizacje w Polsce w 2022 roku. Nagroda przyznawana jest za wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych. Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce.
Mikrokamienica to niewielki budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy równej 70m2, który zlokalizowany jest na wąskiej i ciasnej działce, pomiędzy zabudową mieszkaniową, kameralną ulicą miejską i drzewami, które postanowiliśmy zachować. Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność, którą reprezentuje nie tylko dynamiczna, nowatorska fasada ale przede wszystkim inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do zmiennych potrzeb użytkowych – opowiada o nagrodzonym projekcie architekt Bogusław Barnaś.
Pomimo niewielkiej skali budynek ten może adoptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez potrzeby naruszania konstrukcji nośnej, przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku. Obiekt może pełnić funkcję zarówno dwupoziomowego domu jednorodzinnego, budynku mieszkalnego z dwoma mieszkaniami lub obiektu z czterema mniejszymi lokalami typu kawalerki z lokalem usługowym dostępnym z poziomu ulicy.
Charakterystycznym elementem budynku jest bardzo starannie i nowatorsko ułożona cegła, która definiuje pierzeję ulicy, zaskakując zmiennym w czasie światłocieniem uzależnionym od kąta padania promieni słonecznych. Purystyczną bryłę Mikrokamienicy zamyka dach z blachy oraz detal szapalet okiennych i balustrad zwieńczających betonowe schody oraz balkony.