Budynek mieszkalno-usługowy w Poznaniu to jedna z najnowszych realizacji pracowni EASST ARCHITECTS. Zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulic św. Leonarda oraz ul. Piątkowskiej. Powstał na miejscu zdegradowanej przestrzeni, która przez lata funkcjonowała jako parking dla aut. W założeniu projektowym istotnym elementem w myśleniu o bryle było dopasowanie się do istniejącego budynku, który posiada dość rozrzeźbioną elewację oraz dwuspadowy, asymetryczny dach.
Projekt: EASST ARCHITECTS | www.easst.com
Zespół: architekt Marcin Sucharski, architekt Łukasz Sterzyński , architekt Juliusz Dudniczek
Pow. działki: 927 m2
Pow. zabudowy: 358,35 m2
Pow. użytkowa budynku: 1481,74 m2
Kubatura: 6085,39 m2
Fotografia: Przemysław Turlej
Nowy budynek mieszkalny w Poznaniu
Naszym założeniem było zatem stworzenie dachów stromych przełamanych nowoczesnymi lukarnami. To połączenie tradycyjnego dachu i nowoczesnych elementów elewacji spowodowało nawiązanie dialogu z istniejącym budynkiem. Dzięki temu zabiegowi budynek też zmienia się wraz z kątem obserwacji a jego ogląd staje się nieoczywisty – opowiadają autorzy projektu z biura EASST ARCHITECTS.
Okna zostały skomponowane również w tradycyjnym układzie ale ich położenie zostało zaburzone. Przesunięcia stworzyły nowoczesną interpretację tradycyjnego wzoru. Dodatkowo zastosowano okna narożnikowe, które dodały lekkości i nowoczesności.
Bryła została też wzbogacona o balkony, które ze względu na funkcję budynku pojawiają się od drugiej kondygnacji. Ich duży wysięg w połączeniu z subtelnym detalem powoduje mocne zróżnicowanie kondygnacji mieszkalnych . Dookoła okien zastosowano bardzo cienkie ramki stalowe, które dzięki wysunięciu poza lico elewacji wzbogacają kompozycję o światłocień. Podziały elewacji w nawiązaniu do rozedrganego rytmu okien kontynuują zamysł stworzenia nowoczesnej kompozycji. Są one nieregularne i trzymają się tylko horyzontalnych podziałów okien.
Wejście do budynku zostało wyróżnione przez zastosowanie kontrastowego koloru płyty i wsunięte do środka budynku, dzięki czemu powstał naturalny podcień. Funkcje podzielono piętrami. Na parterze i piętrze znajdują się lokale usługowe. Na kolejnych piętrach zlokalizowano mieszkania, które na ostatniej kondygnacji posiadają antresole pod stromym dachem. Antresole doświetlone są oknami dachowymi, które w połączeniu z dużymi oknami zapewniają w mieszkaniach dużą ilość dziennego światła o różnych kątach padania.
Budynek posiada też kondygnację podziemną, która mieści garaż. Ze względu na bardzo małą działkę wjazd do kondygnacji garażowej został zaprojektowany w formie windy samochodowej.