Międzynarodowy konkurs na opracowanie projektu kompleksu sportowego w Konstantinie w Algierii
Polska pracownia Modern Construction Systems we współpracy z lokalnym biurem Concept Design zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie na opracowanie projektu kompleksu sportowego w Konstantinie w Algierii. Modern Construction Systems to poznańska pracownia architektoniczno-konstrukcyjna, autorzy m.in. projektu przebudowy Stadionu Miejskiego w Poznaniu.
Projekt: Modern Construction Systems Sp. z o.o. + Conecept Design (Algieria)
Lokalizacja: Konstantyna, Algieria
Data: 2012
1. Opis projektu – Część ogólna
Opis opracowania przetargowego
Charakterystyka terenu
Teren przeznaczony na lokalizację kompleksu sportowego miasta Constantine zajmuje powierzchnię ok. 80 hektarów i położony jest na południe od obszaru administracyjnego miasta, przy drodze nr N79, około 18km od centrum Constantine, 6km od międzynarodowego portu lotniczego – Mohamed Boudiaf Airport.
W bezpośrednim sąsiedztwie obszaru wyznaczonego pod inwestycje od zachodniej strony znajduje się kompleks zabudowań wojskowych oraz osiedle La Nouvelle Vile Ali Mendjeli. Od strony wschodniej teren sąsiaduje z niezabudowanym obszarem pól uprawnych, od północy z niewielkim osiedlem mieszkaniowym. Południowa część terenu otwiera się znowu na pola uprawne.
Ukształtowanie terenu jest bardzo różnorodne. Jego północna część znajduje się na wysokości ok. 670 m n.p.m. i wznosi się w kierunku zachodnim do wysokości ok. 690 m n.p.m. Dalej w stronę południa, teren wznosi się łagodnie do wysokości ok. 730 m n.p.m. przy południowej granicy obszaru opracowania.
Założenia projektowe
Mając na uwadze złożone ukształtowanie terenu, jego charakterystyczne punkty wysokościowe, sposób ułożenia poziomów, powstał projekt zagospodarowania obszaru dla nowego kompleksu sportowego miasta Constantine. Kompleks sportowy przewidziany jest jako zespół budynków, ze stadionem piłkarskim dla 50.000 kibiców jako centralnym obiektem założenia. Pozostałe obiekty to hala wieloportowa, zespół pływalni, hala do tenisa, budynki przeznaczone do sportów jeździeckich oraz hotel. Na terenie opracowania zlokalizowana jest również cała infrastruktura potrzebna do obsługi poszczególnych obiektów w postaci parkingów dla kibiców, autokarów, parkingów dla VIP, dziennikarzy, pomocniczych obiektów sportowych w postaci boisk treningowych, otwartych boisk sportowych oraz obsługujących teren ciągów pieszych, dróg dojazdowych wewnętrznych i zewnętrznych.
Inspiracją dla ukształtowania całego terenu opracowania stały się otaczające go pola uprawne, których granice układają się w płynne, organiczne kształty. Widziane z lotu ptaka, tworzą niezwykle malownicze formy, które stają się swoistym znakiem rozpoznawczym dla całego regionu Constantine. Charakterystyczna kolorystyka otaczającego terenu, zainspirowała wybór kolorystyki projektowanych nawierzchni ciągów pieszych, dróg , zieleni. Płynność, organiczność, ruch to hasła przewodnie będące inspiracją dla całego projektu założenia sportowego.
Przyjęte rozwiązania projektowe
Komunikacja kołowa
Jako główny kierunek przybywania kibiców na teren sportowy założono kierunek północny od strony miasta Constantine, lotniska oraz węzła autostrady A1 prowadzącej z Algieru na wschód kraju. Dla całego terenu sportowego przyjęto dwa główne wjazdy przeznaczone dla ruchu kołowego – od strony północnej i od strony południowej. Biegnąca obecnie wzdłuż terenu droga nr N79 zostanie rozbudowana do funkcji autostrady z 4 pasami ruch. W celu umożliwienia wjazdu z przyszłej autostrady na teren opracowania, zaprojektowane zostały dwa węzły komunikacyjne. Wzdłuż wschodniej granicy terenu opracowania poprowadzona została droga obsługująca wjazdy na parkingi dla kibiców, dojazdy do poszczególnych obiektów, dojazdy dla gości VIP. Parkingi dla poszczególnych grup funkcjonalnych zaplanowano głównie jak parkingi terenowe, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu do stworzenia poszczególnych poziomów parkingowych. Parkingi przeznaczone dla VIP, zawodników, policji, służb medycznych, ochrony stadionu zlokalizowane zostały pod jego trybunami. (Schemat komunikacji kołowej)
Komunikacja piesza
Dla całego założenia przyjęto jako główną oś widokową i komunikacyjną, oś północ – południe. Wzdłuż tej osi poprowadzono reprezentacyjny ciąg komunikacji pieszej. Płynny i organiczny w swoim ukształtowaniu, „oplata” on poszczególne obiekty oraz place parkingowe, zapewniając do nich dostęp wszystkim użytkownikom. Główny ciąg komunikacyjny zaczyna się w części północnej, gdzie zlokalizowany został największy parking dla kibiców z 5234 miejscami postojowymi. Idąc wzdłuż zaprojektowanych ścieżek w kierunku południowym mijamy korty tenisowe wraz z parkingami, MotoCross, halę wieloportową, pływalnię. Obiektem zamykającym projektowaną oś widokową jest główna bryła stadionu piłkarskiego, stanowiąca dominantę architektoniczną dla całego terenu. Ciąg pieszych płynnie otacza stadion i prowadzi dalej do zlokalizowanego za stadionem Centrum Sportów Jeździeckich oraz hotelu. Elementem kończącym cały ciąg pieszy jest kładka poprowadzona nad autostradą, biegnąca do przystanku tramwajowego zaprojektowanego dla linii tramwajowej z Constantine. Dla kibiców przybywających na teren opracowania tramwajem, zaprojektowano jeszcze jedno dodatkowe przejście podziemne pod autostradą, z wyjściem pomiędzy terenem kortów tenisowych i parkingów. (Schemat komunikacji pieszej)
Tereny rekreacyjne
Przestrzenie rekreacyjne są bardzo ważnym aspektem w projekcie całego terenu. Wzmagają one jego atrakcyjność, są elementem, który sprawia, że tak duży kompleks obiektów sportowych staje się bardziej przyjazny i dostępny dla wszystkich odwiedzających go gości. Zieleń, drzewa, elementy wody przenikają się swobodnie z projektowanymi ścieżkami dla pieszych. Szczególna uwaga została zwrócona na sposób nasadzeń drzew na terenie. Ich „punktowe” umiejscowienie jest bezpośrednią inspiracją Algierskim krajobrazem.
Zestawienie powierzchni:
|
|||||||||||||
2. Opisy poszczególnych grup
2.01 Stadion piłkarski na 50 000 widzów
Centrum kompleksu sportowego w Constantine stanowi stadion z trybunami na 50000 miejsc siedzących. Jego lokalizacja została wybrana po wielu analizach urbanistycznych. Stanowi on dominantę architektoniczną i wysokościową całego założenia i zamknięcie głównej osi widokowej i ciągu pieszego od strony północnej. Wybrana lokalizacja wydaję się być najlepsza pod kątem ekspozycji stadionu i jego funkcjonowania. Stadion jest elementem scalającym inne obiekty sportowe wokół w czytelne i spójnie odbierane założenie sportowe. Natomiast różnice poziomów terenu wokół stadionu pozwoliły bezkolizyjnie rozwiązać komunikację pieszą i kołową oraz wydzielić strefy dla poszczególnych grup kibiców, Vip, mediów, służb specjalnych i zawodników.
Na poziomie parteru obiektu została funkcjonalnie wydzielona część pod trybuną główną. Stanowi ona zaplecze sportowe dla wszystkich imprez organizowanych na stadionie. Wyodrębnione są tu 3 główne strefy. Jedna stanowiąca szatnie dla zawodników, trenerów, sędziów, zaplecza sanitarne, pomieszczenia do rozgrzewek, odrębne wejścia do obiektu, parkingi oraz niezależne wjazdy. W sąsiedztwie zlokalizowana jest strefa służb medycznych, policji, ochrony, kontroli obiektu oraz niezależna strefa dla prasy, mediów, fotografów. Każda ze stref ma bezpośredni dostęp do swoich parkingów. Komunikacja pionowa dla tych 3 stref jest zupełnie niezależna. A powiązania pomiędzy zawodnikami a prasą ograniczone są do niezbędnego minimum: mix zone, flash zone, sala konferencyjna i studia TV w pobliżu szatni zawodników.
Druga kondygnacja trybuny głównej to głównie pomieszczenia pracy dla mediów, fotografów, zaplecza socjalno – szatniowe dla pracowników, stewardów i wolontariuszy. Na kolejnych kondygnacjach: +3 zlokalizowane są studia panoramiczne z widokiem na płytę boiska oraz na +4 strefa prasy, komentatorów i fotografów z wyjściem na trybunę główną.
Centrum ochrony, kontroli i dowodzenia obiektem znajduje się na kondygnacji +3. Jest ono komunikacyjnie powiązane ze strefą ochrony na poziomie parteru trybuny głównej. Strefa ma zapewniony widok na cały stadion, a głównym jej elementem jest centrum dowodzenia i pomieszczenia monitoringu.
Główna strefa Vip, gości i strefa biznesowa zlokalizowana jest na poziomie +3 dookoła stadionu. 58 Skyboxów gościnnych i biznesowych ma zapewniony widok na boisko i loże z miejscami do siedzenia na wydzielonej trybunie. Z tyłu umieszczone są zaplecza sanitarne, gastronomiczne, miejsca spotkań. Dla gości specjalnych, w centralnej części trybuny głównej wydzielona jest strefa VVip z miejscami dla 100 osób i z własnym zapleczem i komunikacją. Strefa Vip z miejscami na trybunie głównej jest kondygnację niżej – poziom +2. Zajmuje ona 1156 miejsc na trybunach i Salon Vip z zapleczem gastronomicznym i sanitarnym na tyłach trybuny. Wejścia do wszystkich stref Vip na stadionie znajdują się na kondygnacji parterowej w środkowej części trybuny głównej i trybuny przeciwległej. A bezpośredni dostęp do nich umożliwiają parkingi zlokalizowane pod trybunami w pobliżu tych wejść.
Charakterystycznym elementem stadionu jest promenada oplatająca obiekt dookoła, przenikająca przez 2 poziomy stadionu (+1 i +2). Umożliwia ona bezkolizyjny ruch kibiców dookoła stadionu. Od strony głównego ciągu pieszego dostęp na promenadę odbywa się za pomocą schodów, a z drugiej strony bezpośrednio z poziomu terenu. Na niej zlokalizowane są wejścia na poszczególne sektory trybun i bramy ewakuacyjne ze stadionu. Komunikacja pionowa na wyższe kondygnacje zorganizowana jest już potem tylko schodami umieszczonymi na obwodzie stadionu. Poziomy +2 i +4 stadionu zorganizowane są przede wszystkich dla kibiców. Na nich rozlokowane są wejścia na trybuny, restauracje, punkty gastronomiczne i sanitarne. Poziom +2 ze względu na płynne połączenie z terenem jest całkowicie dostępny dla kibiców niepełnosprawnych. Od strony głównego ciągu komunikacji pieszej została wydzielona strefa kibica na dwóch poziomach 0 i +1. Mieści ona zespół kulturalno – handlowy, muzeum, kina, punkty informacyjne i kasy. Funkcjonuje niezależnie od imprez odbywających się na stadionie.
OPIS OBIEKTU.
Zaprojektowano zadaszenie złożone z kilkudziesięciu układów poprzecznych rozmieszczonych równomiernie. Każdy z nich to kratownica przestrzenna o takiej samej konstrukcji, lecz z różną geometrią. Kratownice te opierają się na fundamentach, natomiast całość konstrukcji pracuje na zasadzie zaciskanego koła. Pokrycie zadaszenia stanowi membrana rozpięta pomiędzy kratownicami dodatkowo kształtowana łukami poprzecznymi. Przekrycie zachodzi na pionową część kratownic, dzięki czemu stanowi równocześnie elewację stadionu.
Wewnętrzne elementy obiektu, takie jak trybuny, stropy, klatki schodowe zaprojektowano jako żelbetowe z maksymalnym wykorzystaniem elementów prefabrykowanych powtarzalnych, co pozwoli na maksymalne skrócenie czasu budowy.
Garaż podziemny zaprojektowano w technologii szczelnej wanny, która uniemożliwia jakiekolwiek przeciekanie. Regularna siatka słupów pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni do parkowania samochodów.
WIELKOŚCI:
powierzchnia terenu | 45 ha |
powierzchnia zabudowy | 41 500 m2 |
powierzchnia całkowita (bez trybun) | 101 500 m2 |
2.02 Centrum sportów wodnych – kompleks basenów
Centrum Sportów Wodnych jest kompleksem basenów rekreacyjnych i sportowych. Składa się z basenu olimpijskiego o długości 50m z widownią dla 3000 osób, mniejszego basenu o długości 25m z trybunami dla 600 widzów oraz basenów do nauki pływania i brodzików dla dzieci. Cały kompleks zaprojektowany został jako jeden obiekt sportowy o kształcie przypominającym pływaka, który wynurza się z wody w czasie pokonywania dystansu basenu. Niepowtarzalna, opływowa forma budynku, pełna dynamizmu i energii wynurza się ze skarpy, na której jest posadowiona.
Cały obiekt podzielony jest na dwa zespoły funkcjonalne, mogące działać razem lub niezależnie: zespół zawierający basen olimpijski oraz zespół z mniejszymi basenami i rozbudowaną częścią rekreacyjną. Zespoły te na poziomie 0.00 łączy wspólny hall wejściowy z kasami, szatnią, punktem informacyjnym, restauracją. Poziom 0.00 budynku zaprojektowano jako poziom wejściowy dla zawodników, a w przypadku braku imprez sportowych, jako główny poziom wejściowy dla korzystających z basenów. Z hallu głównego użytkownicy mają dostęp do części olimpijskiej, rekreacyjnej oraz do siłowni i sali gimnastycznej. Pierwsza, główna część budynku zawiera basen o długości 50m wraz z rozmieszczonymi po jego obu stronach trybunami, basen do skoków z 5 wieżami dla skoczków oraz pomieszczenia obsługujące tą część sportową takie jak szatnie dla zawodników, pomieszczenia sędziów, ratowników, pomieszczenia medyczne oraz techniczne. Pomieszczenia te zlokalizowane są pod trybunami. Dodatkowo pod trybunami znajduje się wielofunkcyjna sala do ćwiczeń oraz siłownia z własnym zapleczem szatniowo – sanitarnym, dostępne niezależnie z hallu wejściowego a na wyższym poziomie pomieszczenia administracyjne. Część drugą obiektu stanowi basen o długości 25m, 3 baseny o wymiarach 6×12 m przeznaczone do nauki pływania oraz brodziki dla dzieci. Dodatkowo w tej części przewidziano kompleks saun i łaźni parowych. Dwie trybun wzdłuż dłuższych boków basenu mogą pomieścić 600 widzów. Dostęp do widowni odbywa się klatkami schodowymi z poziomu 0.00. Na tym poziomie, bezpośrednio przy trybunach znajdują się ogólnodostępne toalety dla kibiców. Pod trybunami zlokalizowane są szatnie dla korzystających z basenu oraz pomieszczenia obsługi. Głównym poziomem wejściowym dla widzów przybywających na imprezy sportowe odbywające się na olimpijskim basenie, jest poziom zlokalizowany na wysokości 8.35m nad poziomem 0.00. Jest on dostępny bezpośrednio z górnej części terenu (711 m n.p.m.) na którym położony jest obiekt. Z poziomu tego widzowie mają bezpośredni dostęp do widowni dla 3000 osób. Zlokalizowana jest tu szatnia dla widzów, ogólnodostępne toalety oraz kawiarnia. Pozostałą przestrzeń wypełniają funkcje administracyjne oraz techniczne. Poziomy wejściowy dla widzów (8.35) oraz wejściowy dla użytkowników basenów (0.00) łączą dwie klatki schodowe oraz windy.
OPIS OBIEKTU.
Unikalna forma tego obiektu powstała z kombinacji odpowiednio dopasowanych elementów rozciąganych (lin) i ściskanych (łuków krawędziowych i łuków naświetla). Bazę konstrukcji stanowią dwa łuki krawędziowe mocno odchylone od płaszczyzny. W celu zoptymalizowania masy są one zaprojektowane jako łuki kratownicowe z ukrytym pasem dolnym. Przeciwległe łuki połączono ze sobą linami ze stali o bardzo wysokiej wytrzymałości dzięki czemu uzyskano stosunkowo płaską powierzchnię zadaszenia o dużej rozpiętości bez podpór. Dodatkowo łuki krawędziowe ustabilizowano wprowadzając niemal pionowe odciągi linowe, tworzące pierwszą, ażurową linię elewacji. Przeszklona część środkowa pozwala na otwieranie części segmentów uzyskując obiekt bardzo dobrze adaptowalny do różnych potrzeb i warunków pogodowych. Konstrukcja linowa zadaszenia pozwala także na łatwy montaż bez podpór pośrednich, a co za tym idzie, równoczesne prowadzenie prac budowlanych wewnątrz obiektu.
Niecka basenowa nie znajduje się bezpośrednio w gruncie, lecz opiera się na podstawie drugiej, większej niecki. Eliminuje się w ten sposób ewentualne problemy z nieszczelnością, oraz uzyskuje się dużo przestrzeni dla infrastruktury technicznej basenu.
Wewnętrzne elementy obiektu, takie jak trybuny, stropy, klatki schodowe zaprojektowano jako żelbetowe z maksymalnym wykorzystaniem elementów prefabrykowanych powtarzalnych, co pozwoli na maksymalne skrócenie czasu budowy.
WIELKOŚCI:powierzchnia terenu | 4 ha |
powierzchnia zabudowy | 16 200 m2 |
powierzchnia całkowita (bez trybun) | 24 000 m2 |
2.03 Sala wielofunkcyjna na 5 000 widzów
Hala sportowa zlokalizowana jest z pobliżu centrum tenisowego, z którym tworzy przyjemne w odbiorze wnętrze urbanistyczne. Forma hali inspirowana jest podświadomymi zachowaniami spotykających się ze sobą grup osób, które w kulturze arabskiej bawią się, tańczą wokół ogniska. Tworząc tym samym naturalne kręgi życia skupione wokół jednego źródła. Jednocześnie bryła hali została wzbogacona o przestrzenie ażurów, co nadało jej niezmiernej lekkości i delikatności w odbiorze formy.
Zaprojektowana została na 5000 widzów. Łączy w sobie funkcje hali do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną, z możliwością aranżacji płyty boiska pod wszelkie inne wydarzenia sportowe i widowiskowe, jak koncerty, wystawy. W parterze obiektu pod trybunami znajdują się niezbędne zaplecza szatniowe dla zawodników, z boiskami treningowymi, odnową biologiczną, siłownią oraz całe zaplecze administracyjno – biurowe, techniczno – magazynowe oraz strefy robocze mediów. Komentatorzy telewizyjni, radiowi oraz goście specjalni (Vipy) przemieszczają się niezależną komunikację pionową, prasa do swoich stref roboczych na koronie trybuny, a Vipy do wynajętych lóż i skyboksów z widokiem na boisko. Natomiast wejścia dla kibiców na trybuny oraz przypisane im strefy gastronomiczne i sanitarne, znajdują się na 2 kondygnacji obiektu. Dostęp do nich jest możliwy bezpośrednio od strony głównego ciągu pieszego i parkingów.
OPIS OBIEKTU.
Zaprojektowano zadaszenie obiektu w postaci belek hybrydowych stalowo-cięgnowych z zastosowaniem nowoczesnych stopów stali o wysokich wytrzymałościach. Taka konstrukcja umożliwia umiejscowienie siatki pomostów technicznych oraz podwieszenie centralnego telebimu. Przewidziano również siatkę punktów mocujących , co pozwoli na organizację różnego typu imprez, w tym koncertów z wymaganiami podwieszania do dachu elementów scenicznych. Pokrycie dachu przewiduje izolację termiczną, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie klimatu panującego wewnątrz niezależnie od warunków zewnętrznych.
Elewację zaprojektowano w postaci żagli ukośnych pokrytych membraną, co wspomaga system wentylacji obiektu. Ramy stalowe żagli ukształtowano w ten sposób, by elementy naciągające membrany były sprzężone z elementami mocującymi żagle do budynku.
Wewnętrzne elementy obiektu, takie jak trybuny, stropy, klatki schodowe zaprojektowano jako żelbetowe z maksymalnym wykorzystaniem elementów prefabrykowanych powtarzalnych, co pozwoli na maksymalne skrócenie czasu budowy.
WIELKOŚCI:powierzchnia terenu | 3 ha |
powierzchnia zabudowy | 7 300 m2 |
powierzchnia całkowita (bez trybun) | 15 000 m2 |
2.04 Zespół boisk zewnętrznych
W pobliżu stadionu od strony północnej znajdują się tereny przeznaczone na boiska zewnętrzna. W skład grupy wchodzą boisko do koszykówki, boisko do siatkówki, boisko do piłki ręcznej, 3 boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą oraz 6 bulodromów. Do strefy boisk przylega niewielki budynek parterowy z przeszklonym holem wejściowym i kawiarnią. Obiekt funkcjonuje jako zaplecze szatniowe i sanitarne dla użytkowników boisk.
WIELKOŚCI:powierzchnia terenu | 2,5 ha |
powierzchnia zabudowy | 2000 m2 |
powierzchnia całkowita (bez trybun) | 2000 m2 |
2.05 Centrum Tenisowe
Centrum tenisowe zlokalizowane jest w północnej części kompleksu sportowego, otwierając założenie od strony miasta Constantine. Charakterystycznym elementem obiektu jest możliwość zadaszenia głównego kortu tenisowego w razie niesprzyjający warunków atmosferycznych.
W skład zespołu wchodzi 6 kortów tenisowych na otwartym powietrzu z trybunę na 1000 miejsc siedzących i jeden główny kort tenisowy z trybunami na 4000 miejsc. W pobliżu obiektów położone są miejsca parkingowe dostępne dla fanów tenisa. A komunikacja kołowa i piesza przyjęta dla tej grupy obiektów wpisuje się w schemat powiązań komunikacyjnych, zaprojektowanych dla całego kompleksu sportowego. Proponowana lokalizacja i osadzenie obiektów w terenie, pozwala na lepszą integrację brył z otoczeniem. Podkreśla również i maksymalnie wykorzystuje zróżnicowanie wysokościowe terenu. Pozwala to kibicom na bezpośrednie wejście z parkingów na trybuny przy jednoczesnym zachowaniu niezależnego dostępu do zaplecza sportowo – administracyjnego.
Główny kort tenisowy stanowi serce grupy. W parterze obiektu pod trybunami znajduje się zaplecze szatniowe dla zawodników, sędziów, trenerów oraz niezbędnych służb. Funkcje szatni zostały zaplanowane w taki sposób, by umożliwić bezkolizyjny dostęp zawodnikom, zarówno do kortu głównego jak i 6 pozostałych na wolnym powietrzu. W parterze wydzielona jest również część administracyjna, mediów i gości specjalnych, każda z własnym zapleczem sanitarnym. Spora część pod trybunami zajęta jest przez pomieszczenia techniczne, stanowiące zaplecze wszystkich kortów zespołu. Pozostałe dwie wyższe kondygnacje przeznaczone są do użytkowania przez kibiców. A na koronie głównej trybuny wyznaczone są miejsca dla komentatorów telewizyjnych i radiowych.
OPIS OBIEKTU.
Zaprojektowano linową konstrukcję zadaszenia obiektu, czyli najlżejszą współcześnie dostępną technologię. Dźwigary linowe ułożono promieniście w środku sytuując iglicę. Uzyskano tą metodą estetykę i lekkość, a także możliwość częściowego przekrywania kortu w zależności od warunków pogodowych. Gęsto rozłożone Liny pozwalają też na niemal dowolne sytuowanie systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i innych. Montaż dachu nie wymaga podpór pośrednich i pozwala na równoczesne prowadzenia prac poniżej.
Zewnętrzne słupy, do których mocowane jest zadaszenie, zostały zaprojektowane w formie odgiętej do zewnątrz – jest to kształt najlepiej pracujący dla tego typu zadaszenia, dzięki czemu słupy nie są masywne i wymagają poziomego podparcia jedynie w poziomie górnego stropu trybun. Równocześnie pozwalają one na montaż membrany elewacyjnej, która dzięki kształtowi słupów nie wymaga dodatkowych elementów naciągających.
Wewnętrzne elementy obiektu, takie jak trybuny, stropy, klatki schodowe zaprojektowano jako żelbetowe z maksymalnym wykorzystaniem elementów prefabrykowanych powtarzalnych, co pozwoli na maksymalne skrócenie czasu budowy.
WIELKOŚCI:powierzchnia terenu | 3 ha |
powierzchnia zabudowy | 5 800 m2 |
powierzchnia całkowita (bez trybun) | 7 250 m2 |
2.06 Centrum sportów jeździeckich
W południowej części terenu opracowania, na powierzchni około 8,45 ha zaprojektowane zostało Centrum Sportów Jeździeckich. Kompleks składa się z głównej przekrytej hali, gdzie znajdują się arena do woltyżerki, ujeżdżalnia oraz kryta arena do skoków przez przeszkody. Hala z poszczególnymi arenami zajmuje powierzchnię około 13 251m2. Hala zlokalizowana jest w północnej części kompleksu, naprzeciw stadionu piłkarskiego. Za halą znajduje się kompleks stajni i obiektów pomocniczych. Wschodnia część terenu , to otwarta przestrzeń o powierzchni ok. 5ha przeznaczona do uprawiania sportów jeździeckich, rozgrzewki przed zawodami, ćwiczeń na wolnym powietrzu.
W głównej przekrytej hali, każda z aren jeździeckich została wydzielona i zaprojektowana została dla niej osobna widownia. Arena do woltyżerki posiada trybunę dla 287 osób, zaplecze dla zawodników i sędziów. Ujeżdżalnia posiada widownię dla 622 osób, a arena do skoków przez przeszkody widownię dla 1000 widzów. Ujeżdżalnia oraz arena do skoków przez przeszkody posiadają wspólne zaplecze dla zawodników i sędziów oraz siodlarnię. Zaplecze dla widzów znajduje się na poziomie parteru, bezpośrednio pod trybunami i składa się z kawiarni, ogólnodostępnych toalet oraz szatni. Z poziomu parteru widzowie dostają się schodami na trybuny.
Za kompleksem aren sportowych znajduje się stajnia dla 100 koni, wraz z zapleczem magazynowym. Pomiędzy stajnią a halą z arenami znajdują się dwie rozprężalnie dla koni startujących w zawodach, służące do rozgrzewki przed wejściem na arenę. Stajnia znajduje się bezpośrednio przy wjeździe dla samochodów, przy stajni zlokalizowane są rampy rozładowcze dla koni. Parking i wjazd dla widzów zlokalizowane są w zachodniej części terenu i od kompleksu stajni oraz hali oddziela je szeroka aleja spacerowa, będąca dojściem widzów do głównego wejścia do kompleksu.
OPIS OBIEKTU.
Budynek zaprojektowano tak, aby osiągnąć duże rozpiętości bez podpór pośrednich. Umożliwia to szedowa konstrukcja zadaszenia, która jednocześnie pozwala na bardzo dobre doświetlenie wnętrza. Zastosowanie kratownic stalowych sprężonych daje wrażenie lekkości konstrukcji. Są to elementy powtarzalne, które można uprzednio przygotować w wytwórni, a na budowie czas montażu skrócić do minimum.
WIELKOŚCI:powierzchnia terenu | 8,45 ha |
powierzchnia zabudowy | 10 500 m2 |
powierzchnia całkowita (bez trybun) | 11 500 m2 |
2.07 Hotel, Centrum konferencyjne, restauracje
Budynek hotelowy zlokalizowany jest przy południowej granicy terenu opracowania, w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego zapewniającego zjazd z autostrady na tereny sportowe. Swoim kształtem obiekt bezpośrednio nawiązuje do kształtów w jakie układa się piasek na pustyni. Rozbudowana część parterowa w kształcie „pustynnej wydmy” mieści restauracje dla 500 osób, sale audytoryjną dla 600 widzów, kompleks rekreacyjny z zapleczem szatniowym, basenem, sauną, łaźnią turecką oraz salą fitness. Główne wejścia do hotelu, zlokalizowane w jego północnej i południowej elewacji , prowadzą do przestronnego hallu wejściowego, w którym znajduje się recepcja hotelowa, kawiarnia, wejścia do audytorium oraz do głównej restauracji, przestrzeń wypoczynkowa oraz pion komunikacyjny z windami zapewniający dostęp do wyższej części budynku z pokojami hotelowymi. Na parterze, w niższej części wschodniej, znajdują się pomieszczenia techniczne oraz zaplecze restauracji. Nad poziomem parteru, na kolejnej kondygnacji zajmującej tylko niewielką części obiektu, zlokalizowana jest obsługująca hotel część administracyjna. Kolejne piętra zajmują pokoje hotelowe. Na typowej kondygnacji hotelowej zlokalizowanych jest 26 pokoi hotelowych z podwójnym łóżkiem oraz małym aneksem kuchennym oraz 5 większych apartamentów o podwyższonym standardzie, z aneksami kuchennymi, wydzielonymi pokojami dziennymi i osobnymi sypialniami z podwójnym łóżkiem. Ogółem hotel posiada 11 kondygnacji z 240 miejscami noclegowymi, w tym 40 apartamentów zaprojektowano w podwyższonym standardzie. Przy hotelu, na poziomie terenu zlokalizowany jest parking dla gości zapewniający 800 miejsc parkingowych.
OPIS OBIEKTU.
Zaprojektowano uniwersalną konstrukcję główną obiektu w postaci płaskich płyt żelbetowych. Dzięki ich sprężeniu możliwe jest osiągnięcie dużych rozpiętości pomiędzy podpierającymi słupami. Brak belek umożliwia bezkolizyjne i wygodne prowadzenie instalacji pod stropami. Sprężenie zmniejsza też znacząco przenoszenie dźwięków pomiędzy stropami, co w przypadku hotelu jest istotne.
Podporami stropów są słupy żelbetowe rozmieszczone w nawiązaniu do podziału funkcyjnego pomieszczeń tak, aby nie utrudniały przejść czy alternatywnych aranżacji wnętrz.
Wewnętrzne szachty windowe wykorzystuje się tutaj jako usztywnienia poprzeczne budynku. Równomierne ich rozmieszczenie sprawia, że nie ma konieczności stosowania elementów usztywniających, takich jak krzyże stalowe.
Zewnętrzne krawędzie stropów połączone są elementami stalowymi, stanowiącymi równocześnie podparcie dla fasady elewacyjnej. Dzięki dokładnemu ich dopasowaniu do przebiegu elewacji są one w zasadzie niewidoczne.
Fasada aluminiowo-szklana mocowana do elementów stalowych międzystropowych odpowiednio nieregularnym rytmem podkreśla naturalny kształt budynku. Zapewnia także wyjątkowy widok z każdego pokoju.
W dolnej części budynku zaprojektowano galerie przeszklone z przeznaczeniem na restauracje i miejsca spotkań. Przewiduje się także intensywne wykorzystanie zieleni. Część tę zaprojektowano w postaci organicznej siatki z profili stalowych wypełnionych przeszkleniem. Dobrane kształty w postaci kopuł pozwalają na organizację przestrzeni przy zastosowaniu minimalnej ilości podpór pośrednich
WIELKOŚCI:powierzchnia terenu | 8 ha |
powierzchnia zabudowy | 5 600 m2 |
powierzchnia całkowita (bez trybun) | 29 500 m2 |