Dom szeregowy „Windmill House” znajduje się w centrum położonego na wyspie portugalskiego miasta Ponta Delgada. Przy historycznej, zwartej zabudowie szeregowej, projektantom z pracowni BOX arquitectos udało się zaprojektować dom, którego układ funkcjonalny odpowiada programowi bardzo małego, dwu kondygnacyjnego domu jednorodzinnego. Z tarasu domu roztacza się widok na tworzące charakterystyczne dla okolicy formy urbanistyczne.
Windmill House
Pracownia: BOX arquitectos
Główni architekci: Barabara Morgado + Oscar Catarino
Lokalizacja: Ponta Delgada, Azores, Portugalia
Rok ukończenia: 2021
Powierzchnia całkowita: 110m2
Konstruktor: Vicor caetano engenharia & construção, unipessoal, ldª
Inżynieria: SOPSEC Açores
Projekt wnętrz: BOX arquitectos
Fotografia: Ivo Tavares Studio
Projekt domu szeregowego „Windmill House” (swobodnie tłumacząc Dom Wiatrak) – znajduje się w centrum portugalskiego miasta. Jest ono położone na wyspie São Miguel w archipelagu na Oceanie Atlantyckim.
Siatka zabudowy w tej części miejscowości jest bardzo zwarta. Wynika to z zachowania historycznych osi strukturalnych miasta z XVI wieku. Wynikiem takiego stanu rzeczy są niezwykle wąskie ulice miejskie, na których nie ma miejsca nawet na chodniki dla pieszych. Przy przebudowywanym budynku, ulica od strony frontowej ma tylko 4,20 metra szerokości. Działka, na której znajduje się budynek także jest dość wąska i długa.
Na tej powierzchni projektantom udało się zaplanować komfortową przestrzeń mieszkalną. Dolna kondygnacja w całości przeznaczona jest na część dzienną, podczas gdy na poddaszu znajdują się dwie małe sypialnie.
Fasada frontowa od strony ulicy, jest odzwierciedleniem dziecięcego, rysunkowego wyobrażenia o tym jak wygląda dom – elewacja ma jedne drzwi i jedno okno. Właściwie fasada ta jest wyłącznie barierą pomiędzy częścią zewnętrzną domu a jego wnętrzem. Nie ma tu projektowego uzasadnienia aby tworzyć pomiędzy nimi relacje. Jedyny związek pomiędzy częściami jest taki, że elewacja stoi im na drodze.
Parter to jedna, otwarta przestrzeń, pozbawiona zbędnych podziałów funkcjonalnych. Obszar części dziennej nabiera jeszcze większej głębi poprzez duże otwarcie na przylegający do budynku ogród. Jego obecność zapewnia balans w kontekście zamkniętej na otoczenie elewacji frontowej.
Na piętrze, ze wschodniej sypialni można wyjść na taras, z którego roztacza się widok na domy stanowiące część kompozycji projektu i tworzące charakterystyczną dla tej części miasta gęstą zabudowę.
Świetliki na dwuspadowym dachu powiększają optycznie przestrzeń – rozprowadzając światło słoneczne po wnętrzach zwiększają „perspektywę pionową” całego domu.