Projekt domu w Kozłowie to nowoczesna forma, która we współczesny sposób wpisuje się w lokalną tradycję budownictwa zagrodowego okolicznych ceglanych stodół. Koncept domu opracował zespół pracowni INOSTUDIO architekci.
Mały dom z cegły w Kozłowie
Autorzy: INOSTUDIO architekci
Zespół autorski: Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak
Lokalizacja: Kozłów pow. gliwicki
Data opracowania: 2018
Powierzchnia: 130 m2 + garaż
Mały dom z cegły w Kozłowie
Nowoczesna bryła w dialogu z tradycją
Zaprojektowany przez pracownię INOSTUDIO architekci dom zlokalizowany jest we wsi Kozłów pod Gliwicami. Teren inwestycji to narożna, eksponowana działka w kształcie trójkąta o powierzchni zaledwie 600 m2. Inwestorowi zależało na projekcie małego, nowoczesnego i ekonomicznego domu.
Zadanie projektowe nie było łatwe ze względu na bardzo małą działkę, wymagania funkcjonalne oraz spełnienie wymagań planu miejscowego, m.in.: zachowania na działce 70% pow. biologicznie czynnej oraz wpisanie się w nieprzekraczalne linie zabudowy przebiegające równolegle do dróg z 2 stron działki. Ważnym aspektem projektu było wpisanie się budynku w lokalną tradycję budownictwa zagrodowego okolicznych ceglanych stodół przy zachowaniu jednocześnie współczesnego charakteru budynku.
„Zaprojektowaliśmy dom w formie dwuspadowej, ceglanej stodoły, postawionej na parterowym szarym „pudełku” z płaskim dachem. Takie kształtowanie formy budynku poprzez podzielenie go na parterowe „pudełko” + stodoła pozwoliło uzyskać niewielką skalę całego założenia” – opowiadają projektanci z biura INOSTUDIO architekci.
Od strony dojazdu i wejścia budynek jest mniej otwarty i znalazły się tutaj: strefa wejściowa z pracownią i łazienką oraz garaż z pomieszczeniem gospodarczym. Od strony południowej natomiast budynek z części dziennej otwiera się na ogród poprzez zadaszony taras wycięty w szarym „pudełku”.
Budynek został zaprojektowany jako niskoenergetyczny, dlatego ściany zewnętrzne zostały dobrze ocieplone i zastosowano energooszczędne 3-szybowe okna zamontowane w warstwie ocieplenia, a obiekt został wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperatorem oraz pompę ciepła powietrze-woda.