Przyjemny relaks na balkonie, tarasie czy w przydomowej altanie jest możliwy tylko wtedy, gdy zbuduje się odpowiednią przestrzeń rekreacyjną, wyposażoną oczywiście w wygodne meble. Obok produktów tradycyjnych, z naturalnych materiałów, coraz chętniej wiele osób stawia na wyposażenie z tworzyw sztucznych. Czy tego typu opcje są naprawdę korzystne? Czym się kierować podczas dobierania mebli z tworzywa do ogrodu? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Meble z tworzywa sztucznego – PVC, polipropylen czy technorattan?
Do produkcji ogrodowych mebli rekreacyjnych wykorzystuje się różne materiały. Warto zwrócić baczną uwagę na to, z czego wykonany jest dany element. Dlaczego? Od tego w dużej mierze zależą parametry techniczne konstrukcji, a co za tym idzie jej trwałość, bezpieczeństwo użytkowania i zachowanie walorów estetycznych przez długi czas.
Na rynku można spotkać sporo opcji. Do najchętniej wybieranych zaliczają się choćby:
- meble PVC,
- meble polipropylenowe,
- meble technorattanowe.
PVC to często stosowany surowiec w przypadku popularnych mebli ogrodowych, do znalezienia niemal w każdym markecie ze sprzętem ogrodowym. Ich wielkim atutem jest stosunkowo niska cena i duża dostępność. Nie zawsze jednak są to produkty trwałe i odporne na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych.
Jeśli pragnie się solidniejszego wyposażenia na lata, znacznie lepszą opcją są produkty z polipropylenu lub technorattanu (włókna polietylenowe zaplatane na metalowym stelażu). Takie rozwiązania są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też wilgoć, zalanie wodą opadową, zmiany temperatury czy promieniowanie UV. W efekcie pozwalają na wieloletnią eksploatację w warunkach ogrodowych, zachowując trwałość i piękny wygląd. Spory wybór takich rozwiązań oferuje między innymi hurtownia mebli ogrodowych Bazkar.
Meble z tworzywa vs. meble drewniane i rattanowe
Innym popularnym sposobem urządzenia strefy relaksu w ogrodzie są meble z naturalnych materiałów, w tym zwłaszcza drewna czy rattanu. W porównaniu do tworzyw sztucznych takie surowce są jednak znacznie mniej odporne na czynniki pogodowe, jak wilgoć czy deszcz.
Co więcej, ich pielęgnacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Przy meblach z tworzywa wystarczy tylko co jakiś czas przetrzeć je mokrą szmatką z detergentem i zostawić do wysuszenia. Meble drewniane i rattanowe wymagają ostrożnego oczyszczania, dbając, by woda nie wsiąkła w głąb materiału.
Dodatkowo trzeba przeprowadzać regularną impregnację. Nie zapominajmy również o kwestii przechowywania poza sezonem. Zwłaszcza meble polipropylenowe i technorattanowe można zostawić na tarasie, okrywając je tylko pokrowcami, by się nie zabrudziły. Meble z naturalnych materiałów trzeba natomiast zabezpieczyć w suchym, dobrze wentylowanym wnętrzu, o stałej temperaturze, by bez szwanku dotrwały do kolejnej wiosny.
Wyposażenie minimalistyczne czy meble retro?
Meble PVC i polipropylenowe formuje się wtryskowo, dzięki czemu zyskuje się szerokie spektrum opcji w kwestii designu i kolorystyki. Można znaleźć modele designerskie, wpisujące się w nowoczesne ogrody minimalistyczne, nawet w bardzo kontrastowych wariantach barwnych. Bardziej klasyczne konstrukcje lub warianty vintage świetnie sprawdzają się w tradycyjnych ogrodach.
Meble plecionkowe (również z plecionek z tworzywa sztucznego) zazwyczaj kojarzą się z przestrzeniami retro, w duchu kolonialnym. Nie oznacza to jednak, że proste, geometryczne modele nie spiszą się świetnie w bardziej nowoczesnych ogrodach. To wręcz idealny pomysł do ogrodów boho, skandynawskich czy japońskich, które od dłuższego czasu cieszą się olbrzymią popularnością.
Idealnie urządzony kącik rekreacyjny w ogrodzie a meble z tworzywa sztucznego
Meble z tworzywa sztucznego to produkty uniwersalne. Idealnie wpisują się w nowoczesne i tradycyjne ogrody. Można ustawić je na balkonach czy tarasach, ale też w ogródkach gastronomicznych. Warto decydować się na modele wysokiej jakości, z trwałych materiałów. Dzięki nim przestrzeń do wypoczynku nabiera charakteru, a także wysokiej funkcjonalności, z której da się cieszyć przez naprawdę długie lata.