Głębokie odcienie i subtelnie wyważone kontrasty — ciemne wnętrza od lat fascynują i inspirują. Bywają wymagające – o czym nie można zapomnieć, chociażby przy doborze dodatków, które niepotrzebnie mogą wprowadzić chaos. Barbara Steciak z pracowni VIVA DESIGN zaprojektowała wraz ze swoim zespołem przestrzeń liczącą 100 m2, która mimo ciemnej palety barw i surowości materiałów, jest niezwykle przytulnym i eleganckim miejscem.
Wnętrza domu w ciemnych tonach
Projekt: VIVA DESIGN
Zdjęcia: VIVA DESIGN
Ponad 100 m2 ciemnych barw i surowych materiałów
Projektowanie ciemnych wnętrz wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników, aby osiągnąć pożądany efekt elegancji, harmonii i funkcjonalności. Ważny jest tu dobór zbalansowanych odcieni, które warto zestawiać z jaśniejszymi akcentami, aby uniknąć przytłaczającego efektu. Co więcej, istotną kwestią jest również oświetlenie.
Surowość materiałów
Surowe materiały we wnętrzach stanowią niezwykle popularny trend. Dzięki ponadczasowej estetyce, są coraz częściej wybierane przez projektantów i entuzjastów designu, poszukujących wyjątkowych rozwiązań aranżacyjnych.
Uwielbiam zarówno naturalne, jak i surowe materiały. Kiedy nasz inwestor opowiedział nam o swojej wizji wnętrza, w którym chce zamieszkać z rodziną – byłam zachwycona jego odwagą – mówi projektantka Barbara Steciak. Wystrój salonu wykracza poza tradycyjne podejście do designu – dominują tu ciemne barwy. W części salonowej sufit został pomalowany na czarno, natomiast w części jadalnianej użyliśmy betonu architektonicznego. Na ścianach z kolei znajduje się fornir kamienny i cegła” dodaje.
We wnętrzu nie mogło zabraknąć drewna – jednego z ulubionych materiałów projektantki.
W kuchni musiało znaleźć się miejsce na duży stół. Od razu pomyślałam o drewnianym. Czarny kolor często kojarzy się z elegancją i luksusem, podczas gdy drewno dodaje ciepła i przytulności. Dla mnie duet idealny – dodaje.
Spójność i konsekwencja stylistyczna
Na piętrze domu znajduje się strefa prywatna – sypialnia, garderoba oraz druga łazienka. Wszystkie pomieszczenia są spójne stylistycznie z przestrzenią na parterze. W sypialni dominuje wielkie łóżko z tapicerowanym zagłówkiem i drewnianymi elementami w postaci lameli. Drewno, czerń i głęboki ceglasty odcień tapicerki, który stanowi ciekawe przełamanie kolorystyczne dla całego pomieszczenia, tworzą klimat sprzyjający wieczornemu relaksowi. Wychodząc z sypialni, mijamy garderobę i przechodzimy do przestronnej łazienki.
Bardzo lubię w tym projekcie łazienkę. Znowu zaskoczenie kolorystyczne, bo tu poza szarościami, mamy brązy i odcienie miedziane. Ciekawie przełamują monotonię we wnętrzu, o którą nietrudno, gdybyśmy postawili tylko na ciemne kolory – opowiada Barbara Steciak.
W projektowaniu wnętrz najważniejsze jest stworzenie przestrzeni, w której odnajdą się domownicy. Tu nie chodzi o tworzenie projektów wpasowujących się w trendy, czy pasujące na okładki magazynów. Finalnie w tym domu mieszka człowiek, który ma swój gust i wie, co najbardziej cieszy jego oko, a także co ułatwia mu korzystanie z przestrzeni. Dla projektantki z VIVA DESIGN najważniejsza jest ta pierwsza rozmowa. To właśnie podczas niej Klienci opowiadają o swoich potrzebach, ale też bardzo często odkrywają, co im się podoba.