Willa „Casa H1” autorstwa pracowni Bruno H Gomes Arquitectura położona jest w dzielnicy mieszkalnej miasta São João da Madeira w Portugalii. Budynek jest wynikiem wkomponowania w przestrzeń wejściową wysoko położonej drogi dojazdowej oraz chęci stworzenia komfortowej, przestronnej przestrzeni do życia. Projekt tworzy spokojna, prostokątna bryła, przez którą przebija się betonowa dwuspadowa forma, podkreślająca wejście do budynku i tworząca oryginalne, zróżnicowane przestrzenie do wspólnego spędzania czasu.
Casa H1
Pracownia: Bruno H Gomes, Arquitectura
Główny architekt: Bruno H Gomes
Lokalizacja: S. João da Madeira, Portugalia
Rok zakończenia: 2020
Powierzchnia całkowita (m2): 304,00
Konstruktor: SCR II
Inżynieria: Engº Paulo Reis
Fotografia: Ivo Tavares Studio
Ciekawy dom osłonięty od świata
Dostęp do nieruchomości prowadzi przez stromą, mocno pochyloną ulicę, którą projektanci wkomponowują w interesującą przestrzeń wejściową i rozbudowaną architektonicznie bramę wejściową. Parter domu znajduje się poniżej poziomu ulicy, dlatego też aby podkreślić wejście do domu, zaprojektowany został wyróżniający się na tle prostokątnej bryły budynku dwuspadowy dach, który zapowiada zbliżające się wejście do domu.
Cały budynek przysunięty został do zachodniej granicy działki, pozostawiając największą możliwie przestrzeń zewnętrzną od wschodu, gdzie architekci zaplanowali zewnętrzny ogród. Od strony wschodniej dom wygląda jak pojedyncza bryła, kryta po całości płaskim dachem. Z tego płaskiego dachu wyłania się jednak dwuspadowa betonowa forma, stanowiąca osłonę dla wejścia na działkę. Zajmowana jest ona przez przestrzeń dzienną domu, tworząc zróżnicowane pod względem kubatury przestrzenie mieszkalne. Ta część budynku została też wyróżniona przez zastosowane materiały wykończeniowe.
Obecność tej dwuspadowej formy w prostym budynku jest również odczuwalna we wnętrzu przez elementy konstrukcyjne podtrzymujące bryłę, które wyróżniają się wśród białych ścian i drewnianych materiałów oraz zabudowy szafek, których motyw powtarza się w całym domu.
Od strony zachodniej, w której budynek został przysunięty do sąsiedniej działki architekci zaprojektowali muru oporowy. Ściana oporowa z betonu licowego, przenika się z bryłą budynku i pojawia się w części technicznej domu, w której znajdują się garaż, pralnia i zaplecze sanitarne. Ściana oporowa posłużyła także do stworzenia małego, przyjemnie podświetlonego patia z małym drzewkiem. W projekcie dominującym kolorem jest biel, która dominuje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, którą miejscami przełamują drewniane akcenty i beton licowy.