Inwestorzy, którzy realizowali z pracownią TK Architekci prace wykończeniowe w swoim domu w Warszawie, zwrócili się do Natalii Teixera i Kasi Beresińskiej z prośbą o zaaranżowanie również ich nowego nabytku, 250-metrowego domu letniego niedaleko stolicy. Wyzwanie wydało się architektkom wnętrz bardzo interesujące, biorąc pod uwagę wyjątkowe otoczenie domu. Posiadłość znajduje się na niezwykle malowniczej działce pokrytej starym drzewostanem. Poprzedni właściciel nieruchomości, uznany artysta, zadbał o utrzymanie bujnej roślinności w świetnym stanie. Na rozległym terenie znajduje się również stary młyn, który inwestorzy również planują odrestaurować.
Dom letni w stylu japandi
Projekt wnętrz: TK Architekci
Dom letni w stylu japandi
Parter domu zagospodarowany został w całości na strefę dzienną. To duża powierzchnia umożliwiająca spędzanie letnich weekendów w gronie rodziny i przyjaciół. Konstrukcja domu trwale dzieli przestrzeń parteru na 2 części. Większe pomieszczenie architektki zaaranżowały na wygodną kuchnię z wyspą, jadalnię z długim stołem oraz zestaw wypoczynkowy składający się z dwóch sof, stanowiący jednocześnie miejsce wypoczynkowe na zimowe wieczory przy kominku.
Drugie, mniejsze pomieszczenie, ale o podwójnej wysokości kondygnacji, połączone z piętrem antresolą, zaprojektowały jako strefę bardziej swobodną. Jest tu miejsce do zabawy dla dzieci oraz bardzo duży, miękki dwustronny narożnik, na którym można się wygodnie rozłożyć i poczytać książkę. Jednocześnie jest to domowa „sala kinowa” przeznaczona na wieczory filmowe, z projektorem ukrytym w siedzisku przy oknie między poduchami. Piętro zaaranżowano na prywatne pokoje oraz łazienkę właścicieli.
Wnętrze budynku, przez wzgląd na funkcję domu wakacyjnego, jak i upodobania właścicielki, zostało zaprojektowane w stylu japandi. Kolorystyka wnętrza jest jasna i monochromatyczna. Dominuje tu naturalne, jasne drewno, beże, złamane biele. Ta spokojna, stonowana paleta barwna sprzyja wypoczynkowi.
Materiałem wykończeniowym większości ścian i sufitów jest tynk gliniany w beżowej kolorystyce. W połączeniu z dębowymi deskami na podłodze oraz drewnianymi meblami całość tworzy bardzo przytulne wrażenie. Ciepło do wnętrz wprowadzają również dodatki, takie jak lniane zasłony, jasne plecione dywany, wiklinowe lampy nad stołem, lniana tapicerka narożnika, lniane obrazy oraz roślinność. Zastosowane materiały oraz dodatki są przytulne zarówno w swojej kolorystyce, jak i formie. Dobrane meble są bardzo wygodne, podłogi ciepłe i przyjemne w dotyku, kiedy chcemy chodzić po nich boso. Do tego zieleń zaglądająca do wnętrza każdym oknem powoduje, że chce się tu spędzać wolny czas.