Ostateczny kształt domu w Wielkopolsce to efekt projektu przebudowy i remontu wnętrz architektów z pracowni OYSTER. Główną ideą koncepcji zmian było stworzenie wygodnej przestrzeni dla właścicieli oraz jasnych i przestronnych wnętrz. Elewacja przebudowanej części domu jest stylistyczną kontynuacją oryginalnego projektu. Wnętrza, wykończone w jasnych i ciepłych odcieniach przy użyciu gresu, drewna dębowego, naturalnej skóry oraz tkanin, z ciemnymi kontrastami, tworzą spójną i przyjazną przestrzeń dla mieszkańców i ich przyjaciół.
Projekt wnętrz i przebudowy domu
Autorzy: Pracownia OYSTER
Zespół projektowy: Wojciech Barański, Tadeusz Rzewuski, Paulina Zakrzewska
Lokalizacja: Wielkopolska
Budowa domu: 2007 / Przebudowa i remont wnętrz: 2016
Powierzchnia: Parter 250 m2 + poddasze 50 m2
Zdjęcia: Maciej Frydrysiak
Wybrane elementy wyposażenia wnętrz:
– lampy: flos 365, Vibia Match, Tom Dixon Copper Round, Lampe Gras 214
– meble: Bizzarto Bosco, Vank Ranz, Paged
– armatura: Axor Uno, Axor Urquiola
– ceramika łazienkowa: Axor Urquiola
Układ funkcjonalny
Głównym zadaniem była modyfikacja układu funkcjonalnego – likwidacja niepotrzebnych pomieszczeń oraz stworzenie wygodnej i przestronnej przestrzeni dla pary właścicieli. Przebudowie uległa część domu znajdująca się w głębi działki. W dachu zaprojektowano lukarny, a w ścianie ogrodowej zaplanowano duże przeszklenia, które otwierają wnętrza domu na ogród i las brzozowy, zapewniając przy tym doświetlenie naturalnym światłem dziennym.
W przebudowanym domu nie ma pokoi dziecięcych oraz gościnnych, zlikwidowany został także garaż. Usunięto także wszystkie ściany działowe i zaplanowano nowy układ funkcjonalny.
Nowy projekt zakładał natomiast powiększenie sypialni, łazienki oraz adaptację części poddasza na przestrzeń fitness z sauną. Ważnym elementem miała być obszerna przechodnia garderoba i spory gabinet z wielką biblioteką. Strefa kuchenno- jadalniowa ukształtowana pod kątem wspólnego gotowania z przyjaciółmi.
Estetyka wnętrz
Kontynuacją zmiany układu funkcjonalnego była aranżacja i nowy wygląd projektowanych wnętrz. Przyszłym mieszkańcom zależało na przestrzeniach inspirowanych barokowymi wnętrzami – ozdobnymi i pełnymi przepychu. Projektanci z pracowni OYSTER przekonali jednak inwestorów do form prostych, przy użyciu szlachetnych i szczerych materiałów.
Właścicielom zależało także na jasnych i przejrzystych pomieszczeniach, stąd też w przestrzeni domu dominuj jasna kolorystyka. Dobór materiałów jest prosty: jasne gres (spiek), który w wielkich płytach imituje marmur, drewno dębowe, naturalna skór, tkaniny oraz kontrastujące ciemne elementy. Poddasze natomiast, utrzymano w całości w bieli.
Wnętrza, zaaranżowane elementami wyposażenia wnętrz o prostej oraz współczesnej formie, tworzą spójną i elegancką całość.