Ten projekt powstał w wyjątkowej okolicy. Duża, pofałdowana polana, na której znajduje się dom otoczona jest przez gęsty las. Całość zlokalizowana jest w obszarze chronionym Natura 2000. Realizacja pracowni GAB to próba zmierzenia się z archetypiczną formą domu z dwuspadowym dachem oraz nawiązaniem dialogu z otoczeniem. Gęsty, iglasty las, łąki pokryte dziką zielenią oraz pola z rosnącym, złocącym się w świetle zbożem stanowią wyjątkowy i wymagający kontekst.
Dom w Nowej Górce został wyróżniony w plebiscycie Nagroda Roku SARP 2016.
Jury doceniło jasność idei i konsekwencję realizacji domu jednorodzinnego w otwartym krajobrazie, gdzie bogactwo walorów jego otoczenia, świadomie docenione przez autorów, stanęło u podstaw powstania formy prostej, powściągliwej, w swej lapidarności wręcz archetypicznej. Dom emanuje harmonią z otaczającą go przyrodą, zaś harmonia ta przeniesiona na funkcję dała składność jego wnętrza taką, że łatwość i prostota życia w nim wydaje się być oczywista. Takiego właśnie życia jakie wymarzył sobie w tym domu inwestor. W osiągniętym efekcie nie sposób nie zauważyć dziesiątek godzin wspólnych narad – tego czasu inwestora i architekta spędzonego nad projektem razem, by stał się lepszy, idealnie nieomal dopasowany do tak trudnych do wyrażenia przez inwestora, ale przecież koniecznych do pojęcia przez architekta potrzeb. Ten dom to materializacja tak osiągniętego porozumienia.
Dom w Nowej Górce
Autorzy: GAB | Katarzyna Osipowicz, Piotr Grabowski
Lokalizacja: Nowa Górka, woj. wielkopolskie
Dom w Nowej Górce
Forma
Dom wraz z budynkiem gospodarczym zlokalizowane zostały w centralnej części działki. Układ dwóch prostopadle ustawionych względem siebie brył charakterem zabudowy nawiązuje do typowej zagrody wiejskiej. Dwuspadowe dachy pozwalają wtopić się budynkom w otoczenie. Odpowiednie umiejscowienie ich względem stron świata, zapewnia możliwie najlepsze oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych, jak i wyjątkowe widoki z każdego miejsca. Dom ma nietypowe wymiary 27,20m na 6,2m. oraz 5,4m w szczycie kalenicy. Jego rzut wynika z prostego pomysłu na stworzenie symetrycznego układu przestrzennego odzwierciedlającego sposób życia Inwestorów.
Układ funkcjonalny
Właścicielami tego projektu jest dojrzałe małżeństwo, którego czwórka dzieci właśnie wyprowadziła się ze starego, dużego domu rodzinnego.
Chcąc uniknąć architektonicznych przeszkód, zdecydowaliśmy się na układ parterowy bez jakichkolwiek progów, czy schodów. Nowy dom w założeniu miał być możliwie mały i kompaktowy, przez co energooszczędny i ekonomiczny. Symetryczny układ sypialni, pozwala rozdzielić część gościnną od prywatnej, tworząc z pokoju dziennego centralne miejsce spotkań. Betonowy, otwarty z 2 stron kominek pełni rolę serca domu, skupiającego wokół siebie życie domowników.
Widoki / Relacja wnętrze-zewnętrze
Ze względu na wyjątkowe otoczenie, naszym celem było maksymalne otwarcie części dziennej domu na zewnątrz. Wprowadzenie dużych przesuwnych okien pozwala uczynić z ogrodu dodatkową przestrzeń dzienną domu.
Dwa tarasy, jeden zawsze słoneczny, drugi zacieniony dają komfort przebywania na dworze o każdej porze roku. Przesuwne okiennice zapewniają poczucie intymności. Latem otwierając okna i zamykając okiennice, można stworzyć przyjemną zacienioną przestrzeń, która jest dodatkowo naturalnie przewietrzana dzięki odstępom pomiędzy deskami. Wszystkie okna w domu zostały starannie rozmieszczone, tak by widok z nich był jak najokazalszy. Drewniane wewnętrzne ramy dodatkowo kadrują obraz. Parapety znajdujące się na wysokości siedziska pełnią rolę ławki.
Materiały
Naturalna kolorystyka otoczenia: intensywna zieleń lasu, błękit nieba, żółć zboża latem, brąz zaoranych zimą pól, były punktem wyjścia w doborze odpowiednich materiałów. Materiały naturalne, miękkie i ciepłe okazały się jedyną słuszną drogą.
Dom stara się nie konkurować z otoczeniem, jedynie wyciągać jego najważniejsze cechy i nawiązać dialog.
Elewacje budynków wykonane są z pionowo ustawionych desek sosnowych. Drewno z czasem płowiejąc, nabiera coraz to bardziej szlachetnego odcienia. Dach pokryty jest ceramiczną, czerwoną dachówką, układaną w sposób klasyczny. Wszystkie elementy obróbek blacharskich, drzwi i okien mają odcień eleganckiej szarości.
Budżet
Dom już od wczesnej koncepcji projektowany był z pełną świadomością konkretnego budżetu. Na każdym etapie prowadzone były prace kosztorysowe. Takie podejście pozwalało połączyć siły, by wspólnie z Inwestorami negocjować ceny od dostawców oraz kontrolować wykonawstwo. Dzięki temu udało się uniknąć tak zwanych ustępstw i zrealizować przyjęte założenia niemal całkowicie. Tworzenie projektu w oparciu o dialog między Architektami, Inwestorem oraz Wykonawcami zaowocowało sukcesem, jakim jest niewątpliwie zadowolenie wszystkich ze stron z końcowego efektu.
Ekologia
Dom został zaprojektowany tak, żeby spełniał normy dotyczące budynków pasywnych w standardzie energetycznym NF 40. Finalnie jest on bardzo energooszczędny i tani w utrzymaniu. Dodatkowo udało się sprawić by materiały użyte w budynku pochodziły od lokalnych dostawców.