Drewno w aranżacji wnętrz jest materiałem niezastąpionym. Pasuje zarówno do tradycyjnie urządzonych, niewielkich mieszkań, jak i do modernistycznych, minimalistycznych koncepcji tworzonych przez profesjonalistów. Oswaja wnętrza i sprawia, że mieszkanie emanuje charakterystycznym ciepłem. Dlatego wciąż jest na topie.
Projekt: Wnętrze apartamentu
Architekci: 81.WAW.PL sp. z o.o.
Lokalizacja: Warszawa, Służew
Projekt: 2011
Realizacja: 2011-2012
Powierzchnia: 110m2
Aranżacja wnętrza apartamentu
Drewniane elementy wykończenia spotkać można w praktycznie każdym polskim domu. W wielu mieszkaniach wciąż obecna jest boazeria pamiętająca czasy PRL-u. W nowszych wnętrzach króluje już nowoczesny drewniany design, w niczym nieprzypominający wiekowej poprzedniczki. – Drewno świetnie pasuje do wnętrz. Zwłaszcza, że można go użyć w każdej naturalnej tonacji i dostosować do najbardziej zindywidualizowanych potrzeb – mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.
Tak też stało się w świeżo ukończonym apartamencie na warszawskim Służewcu. Przestronny, 110-metrowy lokal, zaprojektowany przez architektów z warszawskiej pracowni, już w założeniu miał być połączeniem drewna z czernią i bielą. – Takie połączenie wcale nie znaczy, że mieszkanie wygląda nudno czy przytłaczająco, wprost przeciwnie – zapewnia Anna Paszkowska z 81.WAW.PL. Drewno najlepiej łączyć ze stonowanymi kolorami, takimi jak czerń, biel czy cafe latte. – Generalnie drewniane elementy wykończenia mają tę zaletę, że pasują zarówno do glazury, jak i terakoty, a także kamienia i farby. Rodzaj materiału, jaki łączymy z drewnem, nie ma znaczenia, a efekt jest zawsze ciekawy – podkreśla projektantka.
W połączonym z kuchnią i jadalnią salonie dominują wyraźne czarne akcenty – ciemna sofa i lampy. Jednak cała reszta – ściany, podłoga i pozostałe meble zostały utrzymane w biało-czarnej tonacji. Dzięki temu mieszkanie wycisza, emanuje pozytywną energią i jest niesamowicie jasne, nawet w zimowe, krótkie dni.
Minimalistycznego aneksu kuchennego można nawet nie zauważyć, myląc go z przedłużeniem salonu. – Właściciele chcieli, by otwarta na pokój kuchnia nie rzucała się w oczy, dlatego w drewnianej zabudowie ukryliśmy nawet lodówkę – wyjaśnia Grudziąż. – Drewniane podłogi czy obicia ścian, a także drewniane kubiki oddzielające pokoje stają się coraz popularniejsze i bardzo podobają się klientom – dodaje.
Dużym atutem mieszkania urządzonego przez architektów jest właśnie geometryczna, dyskretna zabudowa wolnych przestrzeni. Przesuwane panele, obudowy kuchenne czy szafki łazienkowe z drewna są w surowym, minimalistycznym wnętrzu uniwersalnym i stylowym dodatkiem. Materiał świetnie sprawdza się też w łazience. Pomieszczenie w służewieckim apartamencie zostało urządzone właśnie w drewnie, nieoczekiwanie przełamanym naturalnym kamieniem – czarnym marmurem z białymi żyłami.
Od charakteru mieszkanie nie odbiega również sypialnia. Architekci z 81.WAW.PL zdecydowali się na ascetyczny wręcz wystrój sypialnianego pokoju. Dyskretne białe łóżko, regał w tym samym kolorze i zawieszona nad podłogą nowoczesna, oczywiście biała, meblościanka tworzą prawdziwe bajkowe królestwo. Jedynie lampki nocne i podłoga są w innym kolorze, a pomieszczenie wydaje się dzięki temu znacznie większe niż jest w rzeczywistości.
W aranżacji wnętrz, drewno nie bez powodu jest niezmiennie cenionym, stylowym i eleganckim dodatkiem. Jednak dopiero od niedawna architekci dają materiałowi drugie życie. Drewniane, lecz nowoczesne wykończenie wnętrz stało się synonimem luksusu, minimalistycznego sznytu i wyczucia. – A klienci wprost uwielbiają drewniane wykończenie – cieszą się projektanci z warszawskiej pracowni.