Dom nad Czarną Przemszą pracowni MUS Architects ma formę parterowego pawilonu zlokalizowanego na rozległej działce o lekkim nachyleniu w kierunku zachodnim – w stronę rzeki. Z zewnątrz budynek ma formę prostopadłościanu, w ramach którego znajdują się strefy stanowiące właściwą przestrzeń mieszkalną – dom, jak również zewnętrzne podcienia, tarasy i strefy zieleni zorganizowanej. W ten sposób powstają strefy buforowe łączące architekturę i przyrodę. Strefa ogrodowa penetruje bryłę domu, staje się bliższa poszczególnym pomieszczeniom.
Dom nad Czarną Przemszą
Autor: MUS ARCHITECTS
Lokalizacja: Przeczyce, woj. śląskie
Układ funkcjonalny
Dom ma prosty i czytelny układ. Funkcja domu została zaprogramowana wzdłuż osi wschód-zachód. Cała strefa dzienna umieszczona jest w zachodniej, natomiast strefa prywatna (nocna) znajduje się we wschodniej części domu. Bryła oparła swoją kompozycję na obrysie prostokąta, w którego zakresie mieszczą się pomieszczenia mieszkalne oraz strefy wydzielonego ogrodu tworząc wspólnie założony w projekcie efekt przenikania się stref zewnętrznych z wewnętrznymi.
Materiały wykończeniowe
Paleta kolorów i materiałów, jakim dopowiedziana jest kompozycja architektoniczna jest celowo ograniczona. Drewno, biel i czarne dodatki kreują ostateczny charakter zaprojektowanej przestrzeni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu.
Ujednolicona estetyka jest konsekwencją przyjętych założeń projektowych i potęguje efekt przenikania się wnętrza i zewnętrza. Zatarta zostaje granica miedzy tym, co na zewnątrz (ogród, taras, patio) a tym, co jest już po drugiej stronie przeszklenia – wewnątrz.