Dom o Zmiennej Formie swoim układem funkcjonalnym maksymalnie odpowiada na potrzeby jego mieszkańców. Każdy z nich ma zapewniony własny apartament z przestrzenią dzienną, do pracy i snu. Przy każdym z nich znajduje się również łazienka i garderoba. Zaprojektowany budynek składa się z dwóch minimalistycznych brył – parteru i piętra, zestawionych ze sobą w dynamiczny układ.
Dom o Zmiennej Formie
Projekt: Z3Z Architekci
Zespół autorski: Mateusz Zajkowski, Paulina Łysik, Aleksandra Strąk, Maria Meshkuts, Yahor Yafimau, Igor Kuliński, Sylwia Karwowska
Powierzchnia: 1346m²
Dom o Zmiennej Formie
Punktem wyjściowym w procesie projektowym stała się potrzeba zaspokojenia jego układem funkcjonalnym wszystkich potrzeb każdego z mieszkańców. Działka, którą dysponowali Inwestorzy miała dużą powierzchnię i dzięki temu miał szansę zaistnieć rozbudowany program funkcjonalny i plan budynku.
Układ funkcjonalny domu składa się z reprezentacyjnej strefy wejściowej, z której na osi rozciąga się widok na zaprojektowaną na tarasie zieleń. Hol wejściowy płynnie przechodzi w strefę dzienną z obszernym salonem i dwukondygnacyjnym sufitem. Po drugiej stronie holu wejściowego znajduje się wejście do strefy relaksu. Zaprojektowana została tam siłownia oraz strefa SPA z basenem, sauną i leżakami. Projektanci rozplanowali rzut parteru w taki sposób, aby wszystkie najważniejsze pomieszczenia, takie jak salon i strefa relaksu miały niczym niezakłócony widok na działkę. Dodatkowo, aby spotęgować efekt połączenia z otaczającym terenem, przestrzenie są w pełni przeszklone. Duże, przesuwne profile okienne umożliwiają otwarcie pomieszczeń i całkowite zintegrowanie ich z otaczającymi budynek tarasami i basenem zewnętrznym. Na parterze znajduje się również rozbudowana część garażowa, gabinet dostępny od strony wejściowej oraz gościnny apartament z oddzielnym wejściem, który zapewnia prywatność zarówno gościom, jak i domownikom.
Na piętrze została usytuowana część nocna, podzielona na oddzielne apartamenty: master, damski, męski oraz dodatkowy dla gości. Każdy z nich dzieli się na strefy dzienne, strefy pracy, strefy nocne, łazienki i garderoby. Każdy z mieszkańców ma zatem do dyspozycji własną powierzchnię, która spełnia wszystkie jego potrzeby. Dodatkowo strefa master poprzez panoramiczne, przesuwne przeszklenia ma dostęp do dużego tarasu na dachu połączonego schodami z tarasem na powierzchni działki.
Układ funkcjonalny parteru wymagał dużej ilości przeszkleń skierowanych w kierunku południowym, nakierowało to projektantów na zaprojektowanie rzutu zbliżonego do litery „V”. Bryła parteru ze względu na swój program włączający również strefę tarasów wraz z ich zadaszeniami sama w sobie stała się dość rozbudowana, dlatego projektanci dążąc do uzyskania jak najbardziej minimalistycznej formy, zdecydowali się na ujęcie formy piętra w purystyczny prostokąt z występem zadaszającym taras na dachu. Dodatkowo, zastosowanie mobilnych okiennic od frontu, daje możliwość całkowitego zamknięcia piętra w jednolitą, białą kostkę. Okiennice nie są tylko elementem porządkującym efekt wizualny, mają one również praktyczne zastosowanie, ponieważ dzięki ich zamknięciu, apartamenty damski i męski zyskują pełną prywatność i osłonięcie od strony drogi.
Przy tak zaawansowanej/rozbudowanej technologicznie oraz formalnie bryle jedynym właściwym wyborem jeśli chodzi o kolor elewacji stała się czysta biel, która nadaje porządek wszystkim elementom rozbudowanego od strony południowej układu. Projektanci zdecydowali się również na podkreślenie podcieni szalówką z naturalnego drewna, która ociepla całość założenia i stanowi bufor łączący budynek z otaczającą go leśną scenerią.
Architekci, którym przyświecała idea maksymalizmu zamkniętego w minimalistycznej formie każdym z detali wykończeniowych starali się prowadzić do jak najbardziej prostych i logicznych form. Elewacja frontowa, która tworzy jednolite materiałowo płaszczyzny, jest niemal w całości przeszklona, bez widocznych podziałów dzięki zastosowaniu systemu fasadowego na parterze, szyb stepowanych na piętrze oraz wypełnień pasów międzyokiennych płytami HPL.