Pracownia Z3Z Architekci stanęła przed ciekawym wyzwaniem zaprojektowania niedużego domu na porośniętej starymi sosnami działce w Podkowie Leśnej. Architektom zależało na jak najlepszym wpisaniu się budynku w działkę, szanując zastaną zieleń. Formę domu tworzą dwie proste bryły połączone łącznikiem, odzwierciedlające program funkcjonalny wewnątrz.
Dom w Podkowie Leśnej
Lokalizacja: Podkowa Leśna, okolice Warszawy
Pracownia: Z3Z ARCHITEKCI | Mateusz Zajkowski
Zespół autorski:Mateusz Zajkowski, Paulina Łysik, Aleksandra Strąk
Powierzchnia: 165 m2
Wizualizacje: Yahor Yafimau
Dom w Podkowie Leśnej
Zespół projektowy przystępując do pracy nad projektem założył, że bryła domu będzie składała się z dwóch jednakowych części. Zgodnie z tym założeniem, pojawił się podział funkcjonalny na bryłę dzienną, która składa się z salonu, jadalni, kuchni, spiżarni i gabinetu oraz bryłę nocną, która mieści dwie sypialnie i łazienki, garderobę, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż. Aby zrealizować program funkcjonalny założony przez inwestorów, bryła nocna musiała zostać wydłużona, wciąż pozostając jednak w identycznym wyrazie architektonicznym w stosunku do bryły dziennej. Obecność licznych drzew na działce wpłynęła na obrócenie większego skrzydła, dzięki czemu budynek doskonale dopasował się do uwarunkowań działki, minimalizując wycinkę drzew.
Obie formy spaja niski łącznik, który stanowi strefę wejściową. Podobnym elementem, który uzupełnia bryłę oraz program funkcjonalny jest taras z mobilnym zadaszeniem zlokalizowany przy salonie. W bryle nocnej zostały zaprojektowane dwa podcięcia, które odróżniają się od reszty budynku materiałem elewacyjnym. Podcięcie od frontu ma na celu podkreślenie strefy wejściowej oraz stworzenie naturalnego zadaszenia, natomiast dzięki podcięciu od strony ogrodu, powstaje przestrzeń na taras z równie naturalnym zadaszeniem. Budynek od frontu jest zamknięty w formie, natomiast otwiera się licznymi przeszkleniami w stronę ogrodu z piękną roślinnością.
Architekci, chcąc jak najlepiej wpisać się w naturalny charakter działki, zaprojektowali elewację wykonaną z ciemnego drewna ułożonego pionowo, co koresponduje z licznie występującymi na działce drzewami. Dodatkowym materiałem użytym na elementy uzupełniające podstawowy program funkcjonalny – łącznik i taras – są ciemne płyty włókno-cementowe. Chcąc zachować minimalistyczny charakter budynku, przy jednoczesnej świadomości natury drewna, zdecydowano o zaprojektowaniu blachy trapezowej na dachu, która rozstawem i kolorem nawiązuje do drewna na elewacji.
Całość założenia współgra z otoczeniem, naturalne materiały doskonale wpisują się w charakter działki i okolicy, a mimo dużych przeszkleń występujących w budynku, zapewnione jest poczucie prywatności.