Koncepcja przebudowy domu we Wrocławiu ma odpowiadać współczesnym standardom oraz potrzebom przyszłych mieszkańców. Nowa estetyka będzie charakteryzować się minimalistycznym, nowoczesnym stylem, który będzie harmonizować z otoczeniem. Biały kolor elewacji oraz lekka konstrukcja z siatką metalową nadadzą budynkowi nowoczesny i stylowy wygląd, jednocześnie wtapiając się w rezydencjonalny krajobraz osiedla Wojszyce. Projekt przebudowy opracował architekt Adam Wawoczny.
Przebudowa domu we Wrocławiu
Projekt: arch. Adam Wawoczny
Współpraca: stud. Błażej Mól
Powierzchnia: 250m2
Przebudowa domu we Wrocławiu
Inwestorzy, przy zakupie domu, szukali spokojnej i cichej okolicy z dużą ilością zieleni. To miejsce oferuje idealne warunki dla osób ceniących sobie niezależność i spokój, a jednocześnie zapewnia łatwy dostęp do centrum miasta.
Istniejący dom składa się z części technicznej z garażem na parterze oraz przestronnej części dziennej – na piętrze. Istniejące okna są przestarzałe, a brak izolacji termicznej oraz odpowiednich źródeł ciepła prowadzi do niskiej efektywności energetycznej, co zwiększa koszty eksploatacji.
Głównym celem projektu jest przekształcenie istniejącej przestrzeni w sposób, który będzie odpowiadać potrzebom przyszłych mieszkańców.
Poprzez przeniesienie części dziennej na parter oraz wydzielenie pomieszczeń do pracy i sypialni na piętrze, planujemy stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń życiową. Otwieramy się tym samym na otoczenie i ogród wyjściem z części dziennej i przydomowego biura. Projekt zakłada poprawę efektywności energetycznej poprzez całkowicie nową izolację termiczną ścian, stropodachu, posadzki, wymianę okien oraz zastosowanie źródeł energii odnawialnej – mówi autor projektu, architekt Adam Wawoczny.
Projekt przewiduje również stworzenie strefy wejściowej i wjazdu od frontu domu, oddzielonej od drogi zielenią i ogrodzeniem, co zapewni poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Z tyłu domu architekci planują urządzić ogród z tarasem, który będzie idealnym miejscem do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Projekt zakłada także wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu. Dzięki temu, dom będzie bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska, co stanowi istotny aspekt w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Poprzez te zmiany, projekt ma na celu nie tylko dostosowanie domu do potrzeb przyszłych mieszkańców, ale także stworzenie miejsca, które będzie sprzyjało życiu w zgodzie z naturą oraz zapewniało komfortowe warunki do życia i pracy.
Jako architekci, dbamy o każdy detal projektu, aby finalny efekt był zgodny z oczekiwaniami klienta oraz spełniał najwyższe standardy funkcjonalności i estetyki – dodają autorzy projektu.