Styl skandynawski jest przez Polaków znany i lubiany. W końcu propaguje go jedna z największych w Europie sieci meblowych. Surowe drewno, czarno-biała kolorystyka i proste wzornictwo są niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla wszystkich miłośników wnętrz.
Projekt: Projekt wnętrza domu w Karczewie
Architekci: 81.WAW.PL sp. z o.o.
Lokalizacja: Karczew
Projekt: 2012
Powierzchnia użytkowa: 185m2
Projekt wnętrz domu w skandynawskim stylu
Właścicielom domu w Karczewie zależało właśnie na stworzeniu klimatycznego wnętrza w skandynawskim stylu. Chcieli jednak potraktować go swobodnie i wprowadzić luźne inspiracje. Koncepcję nowoczesnego domu ze skandynawskimi (i nie tylko) akcentami stworzyli architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Dominantą stały się białe deski, czarny bazalt oraz naturalne, ciepłe drewno.
Na parterze zaplanowano obszerną strefę dzienną. Architekci włączyli do niej salon z jadalnią, kuchnię, spiżarnię, toaletę oraz gabinet. Cała przestrzeń została zorganizowana wokół czarnej, bazaltowej bryły, która – usytuowana na środku – mieści w sobie także efektowny kominek. Konstrukcję okalają natomiast białe, drewniane ściany oraz naturalnego koloru deski podłogowe. Bazaltowa kostka – kamienna i czarna w salonie – z drugiej strony zamienia się w drewnianą bryłę, przechodzącą w schody.
– Na parterze chcieliśmy szczególnie uwypuklić właśnie bazaltową bryłę przedzielającą przestrzeń, dlatego zarówno ściany w salonie, holu wejściowym, jadalni oraz zabudowę kuchenną obłożyliśmy malowanymi na biało drewnianymi deskami – wyjaśnia Anna Paszkowska, współautorka koncepcji z 81.WAW.PL. Deski pomalowano tak, aby była na nich widoczna struktura drewna, ale żeby nie było widać naturalnego koloru deski.
Surowość wnętrza jest podkreślana także wszechobecną w domu szczotkowaną blachą. Projektanci zdecydowali się obić nią wszystkie wejścia do pomieszczeń oraz wyłożyć łazienkę dla gości. Blaszane są w niej ściany, a nawet sufit. Zrezygnowano z klasycznego oświetlenia toalety i zastosowano samą żarówkę bez klosza. Niewielka łazienkę ocieplono natomiast drewnianą kostką -umywalką. – Wprowadziliśmy niewielkie modyfikacje skandynawskiego stylu i dlatego w pomieszczeniach użyliśmy blachy. Jej połączenie z drewnem czy kamieniem prezentuje się niezwykle elegancko i nowocześnie – wyjaśnia Anna Paszkowska z 81.WAW.PL.
Podobny zabieg zastosowano w kuchni. Fronty zabudowy także wykonano z białych desek, którymi obłożono ściany, natomiast na frontach niskiej zabudowy pojawiła się blacha. – Urządzona w ten sposób kuchnia jest praktyczna, wygląda przestronnie i schludnie, a przy tym rozpływa się w otoczeniu tak, jakby jej nie było – mówi Anna Paszkowska.
Wyzwaniem dla architektów okazał się długi hol na piętrze. Aby optycznie go powiększyć, projektanci zaaranżowali w tym miejscu białą, kamienną podłogę, drewniane ściany oraz podwieszany sufit z oświetleniem halogenowym. Korytarz dodatkowo wydłużają przeszklona balustrada na całą wysokość pomieszczenia oraz drzwi przesuwne do kolejnych pomieszczeń „schowane” w ścianach.
Na górze, oprócz przestronnego holu, zlokalizowano także pokoje dla dzieci, łazienkę dla dzieci oraz sypialnię główną. Łazienka została utrzymana w biało-czarnej tonacji. Prysznic oraz miskę umieszczono we wnęce i przestrzeń tą podkreślono czarną, wyraźną ramką. Umywalka znalazła się już poza wnęką i w łazience powstał efekt trójwymiaru.
Architekci uczynili z sypialni główne pomieszczenie na piętrze. Została oświetlona technicznymi lampami oraz połączona z przeszkloną łazienką i garderobą. Jako że piętro jest ostatnią kondygnacją, projektanci odsłonili konstrukcję dachu i stworzyli intymną oraz spokojną przestrzeń do życia, w której można się schronić pod belkami odkrytego stropu. Również tutaj łóżko, toaletka oraz wejście do sypialni ukryto w drewnianych wnękach. – Dzięki temu miejsce jest przytulne i ciepłe, a sypialnia właśnie taka być powinna – uważa Rafał Grudziąż współautor koncepcji z 81.WAW.PL
Aranżacja domu w Karczewie to wariacja na temat skandynawskiego stylu urządzania wnętrz. Deski pomalowane na biało, połączono z bazaltem i szczotkowaną blachą, a taka nowość musi się podobać.