Apartamenty MONKA zlokalizowane są w zabytkowym budynku barokowym w centrum Torunia na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek pełnił dawniej rolę spichlerza, co dodatkowo podkreślają opaski okienne na elewacji nawiązujące kształtem do worków na zboże. Projekt Pawła Tatary oraz Biura Architektonicznego ZNAMY SIĘ nawiązuje do niezwykłego charakteru i klimatu Torunia.
Apartamenty Monka w Toruniu
Projekt: architekt Paweł Tatara oraz ZNAMY SIĘ Biuro Architektoniczne
Inwestor: Monka
Lokalizacja: Toruń
Powierzchnia: 300 m²
Zdjęcia: ZNAMY SIĘ Biuro Architektoniczne
Apartamenty Monka w Toruniu
Na trzech kondygnacjach zaprojektowano łącznie dziewięć apartamentów. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się lokale dwupiętrowe z antresolami. Na czwartym jednopoziomowe ale z miejscowo wysokimi sufitami doświetlonymi za pomocą okien połaciowych. Dzięki temu uzyskano wyższe i lepiej doświetlone przestrzenie mieszkalne. Każdy z apartamentów jest zupełnie inny, co w dużej mierze wynika z nieregularności starego budynku ale przede wszystkim z indywidualnego detalu. W parterze budynku znajduje się Restauracja Monka. W związku z niezwykłą historią miasta inspiracją dla projektu stał się historyczny detal architektoniczny.
Elementem stylistycznie łączącym wszystkie apartamenty jest kolorowa, stalowa „kostka”. Znajduje się zawsze w centralnym punkcie każdego mieszkania i pełni funkcję łazienki. Każdy apartament posiada swoją indywidualną kostkę, różniącą się od pozostałych kolorem oraz detalem. W opozycji do zabytkowego wnętrza każda kostka jest nowoczesnym elementem o mocnym kolorze i wyrazie. Dla każdej z nich zaprojektowano ozdobny witraż doświetlający pośrednio prysznic. Witraże zgodnie z ideą są graficzną interpretacją historycznych detali Torunia.
Każdy apartament ma swój symbol przewodni – np. apartament 2. nawiązuje do sklepienia trójdzielnego z toruńskiej Katedry św. Janów, a apartament 4. do motywu dekoracyjnego jakim jest trójliść. W budynku występują także witraże w formie dużego okna, które tworzą dodatkowe efekty świetlne. Tworzą one niepowtarzalny klimat we wnętrzu stając się nieoczywistym elementem zmieniającym się zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. W mieszkaniach zabytkowe cechy budynku zostały skonfrontowane z nowoczesnymi materiałami i elementami wystroju wnętrz.