Właścicielka mieszkania uwielbia spędzać czas z dala od zgiełku miasta, na świeżym powietrzu, wśród natury. Jednocześnie charakterystyka jej pracy wymaga częstych wizyt w centrum, dlatego codzienne dojeżdżanie z odległych części miasta byłoby uciążliwe. Mieszkanie znajduje się 10 minut od ścisłego centrum Warszawy, jednak udało się tu stworzyć sielankową atmosferę.
Mieszkanie w stylu Boho
Architekt: Natalia Szyk-Trocha | Savagaya | FB
Lokalizacja: Jaśminowy Mokotów, Warszawa
Powierzchnia: 59 m2
Realizacja: Grudzień 2018 r.
Natura i styl Boho
Mieszkanie miało łączyć w sobie 3 funkcje. Pierwszą z nich jest relaks i wyciszenie od zgiełku miasta i codzienności. Kolejną jest przestrzeń dla spotkań ze znajomymi – tu kluczowy był projekt strefy salonowo-kuchennej. Właścicielka mieszkania jest stylistką, a dom po części jest miejscem jej pracy, dlatego ostatnią funkcją była działalność zawodowa, a wraz z nią duża garderoba z częścią prywatną i firmową.
Ze względu na zamiłowanie Patrycji do zdrowego stylu życia, we wnętrzu w większości miały być zastosowane naturalne materiały i wykończenia, takie jak drewno, wiklina, len, wszystko po to, aby w centrum miasta stworzyć możliwe najprzyjemniejszy mikroklimat wnętrza. Mieszkanie znajduje się w inwestycji Jaśminowy Mokotów, której budowa była pierwszą w Warszawie budową zasilaną wyłącznie energią wiatrową. Dzięki świadomemu ograniczeniu korzystania z energii elektrycznej (m.in. zastosowaniu oświetlenia LED), osiedle redukuje niekorzystny wpływ na środowisko już na etapie realizacji inwestycji.
Założenia
- naturalne materiały i wykończenia
- dużo zieleni, czyli „dżungla” w centrum miasta
- spójność poszczególnych pomieszczeń
- duża, otwarta przestrzeń salonowo – kuchenna
- wyspa kuchenna i duża pojemna kanapa
- dużo miejsca do przechowywania odzieży
W całym mieszkaniu została zastosowana spójna stylistyka i kolorystyka, opierająca się na drewnie, bieli i szarościach przełamanych czarnymi akcentami w postaci ram luster, klamek i dodatków. Przeważającym stylem wnętrza jest styl boho, ale pojawiają się tutaj również akcenty rustykalne, jungle oraz skandynawskie. Mieszkanie jest przestronne i czyste w formie, stanowi idealne tło/bazę pod dodatki i pamiątki z dalekich podróży. Ważnymi elementami wykończenia tego wnętrza są detale, których mnogość można wypatrywać praktycznie w każdym miejscu – są to świece, obrazki, zdjęcia, uchwyty, żłobienia itd., to one tworzą duszę tego miejsca.
Zaprojektowanie mieszkania w nurcie ekologicznym, w centrum dużego miasta, w pierwszym momencie może się wydawać dosyć trudnym zadaniem. Jednak na przykładzie tej inwestycji widzimy, że jest to możliwe oraz proste, wystarczy świadomie podejść do procesu projektowania. Odpowiedni dobór naturalnych elementów wykończenia wnętrz takich jak drewno, len, wiklina oraz dużej ilości zieleni we wnętrzu, są ścieżką, która zaprowadzi nas do zrównoważonego wnętrza. Na pierwszy rzut oka mieszkanie nie przejawia w wyglądzie żadnych nadzwyczajnych cech, które mogłyby wskazywać na ekologiczność inwestycji. I właśnie o to chodzi, aby żyć dokładnie tak jak chcemy, nie rezygnując z dotychczasowych wygód, nie zmieniając przyzwyczajeń, ale mając z tyłu głowy troskę o naszą planetę. To nie jest trudne!