Przy projektowaniu nowoczesnego domu na przedmieściach Poznania, głównym założeniem pracowni todos.architekci było otwarcie wnętrza pomieszczeń na otoczenie przy jednoczesnym zachowaniu prywatności domowników oraz uszanowaniu istniejącego drzewostanu na działce.
Dom pod Poznaniem
Projekt: todos.architekci | Facebook | Instagram
Powierzchnia działki: 1020 m2
Powierzchnia użytkowa: 310 m2
Dom pod Poznaniem
Parter domu przeznaczony jest na strefę dzienną, wypoczynku oraz rekreacji. Funkcje te ulokowane zostały w miejscach najbardziej atrakcyjnych na działce pod względem widoku oraz doświetlenia. W miejscach mniej atrakcyjnych pod względem nasłonecznienia oraz prywatności ulokowane zostały strefy funkcjonalne z pomieszczeniami dodatkowymi – brudna kuchnia, kotłownia, garaż oraz biuro. Od strony północno-zachodniej, gdzie zlokalizowane jest wejście do budynku architekci zaprojektowali maksymalnie szeroki front elewacji przenosząc w to miejsce funkcję ogrodzenia. Lekkości dodaje południowo-zachodni narożnik elewacji, który został podcięty dzięki wykorzystaniu różnic wysokościowych na działce.
Parter budynku został również uplastyczniony o tarasy, które uwzględniają istniejące drzewa, jak również kadrują otwarcia widokowe w sposób zwiększający prywatność domowników. Zaprojektowane zostały również wewnętrzne zielone patia pełniące funkcję ogrodu „zen” – widoczne są z sali fitness oraz wnętrz pomieszczenia biurowego. Na tarasie znajduje się także palenisko, przy którym mieszkańcy będą mogli spędzać wspólnie czas podczas cieplejszych dni.
Na piętrze budynku ulokowane zostały funkcje nocne domu, każda z sypialni posiada wyjście na taras pozwalając na przebywanie domowników w koronach drzew. Sypialnia master posiada widok na wschód pozwalając cieszyć się porannym słońcem znad linii lasu graniczącego z działką. Dodatkowe pomieszczenia uzupełniające takie jak garderoba lub pralnia posiadają okna skierowane w kierunku północnym.
Geometra dachu jest wynikiem spełnienia wymogu warunków zabudowy w postaci symetrycznych dachów wielospadowych. Połacie dachu zostały uzupełnione o doświetlenia takich przestrzeni jaki łazienki i komunikacja. Elewacja domu w większości wykonana będzie ze spieków kwarcowych oraz płyt włókno-cementowych, które są łatwe w utrzymaniu ze względu na bliskość lasu. Kolory to ciepłe szarości, które pozwalają wpisać dom w zalesione otoczenie bez względu na porę roku.