Współczesne domy na całym świecie potrafią wyglądać zupełnie inaczej. Architekci podążając za współczesnymi technologami i rozwiązaniami, są w stanie realizować coraz śmielsze konstrukcje. Oprócz postępu technologicznego, to jednak najbliższy kontekst, otaczający krajobraz i lokalne uwarunkowania stanowią najczęściej najważniejszą inspirację podczas pracy nad projektem przyszłego domu. Zachęcamy do inspirującej lektury ciekawych przykładów domów mieszkalnych i wypoczynkowych z całego świata – od mniejszych i pomysłowych przestrzeni, po większe i zdumiewające rezydencje, zaskakujące zarówno rozwiązaniami funkcjonalnymi, jak i intrygującą formą architektoniczną.
Niezwykła działka u podnóża gór i efektowny flirt nowej zabudowy ze starą
Casa NaMora
Projekt: Filipe Pina + David Bilo
Zespół projektowy: Filipe Pina, David Bilo, Diana Cruz
Konstrukcja: MPS
Lokalizacja: Gonçalo, Guarda, Portugalia
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Nazwa NaMora ma podwójne znaczenie w języku portugalskim. Odnosi się do lokalizacji projektu, gdzie „Na Mora” oznaczałoby „In Mora” (Mora to miejsce, w którym znajduje się nieruchomość), ale „namora” po portugalsku oznacza dosłownie „flirt” lub „randkę”. I tak narodził się Dom NaMora projektu Filipe Piny i Davida Bilo, w którym bryły betonu tworzące nową część domu formalnie „flirtują” z istniejącym granitowym budynkiem z ubiegłego wieku, w całkowitej harmonii z istniejącym otoczeniem.
Posiadłość, na której znajduje się ten niezwykły dom, położona jest u podnóża gór Serra da Estrela, w pobliżu parafii Gonçalo, w miejscu znanym również lokalnie pod nazwą Mora. Piękną, naturalnie ukształtowaną działkę otacza gęsty las sosnowy. Teren został dobrze zachowany na przestrzeni lat dzięki aktywnie prowadzonej działalności rolniczej. W jego centrum stoi skromny budynek z granitu wybudowany w połowie XX wieku. Aby nie zakłócać działalności gospodarstwa, przy projektowaniu domu architekci postanowili wyraźnie oddzielić stare od nowego.
Ostateczny efekt rozbudowy istniejącego domu wynikał z kompromisu pomiędzy wymaganiami właścicieli a istniejącymi cechami i morfologią działki, charakteryzującej się istnieniem kilku poziomów, tarasowym układem i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. W naturalny sposób utworzono dwie nowe betonowe kubatury i usytuowano je na jednym z naturalnie ukształtowanych tarasów, ściśle powiązane z granitowym budynkiem, co pozwoliło na naturalny i płynny rozwój miejscowego gospodarstwa.
Projekt został podzielony na dwie odrębne, ale uzupełniające się strefy: magazyn, część techniczna oraz kuchnia znajdują się w istniejącym obiekcie i są w pełni dedykowane działalności gospodarstwa, natomiast salon, sypialnie, apartament i przestrzeń rekreacyjna na świeżym powietrzu są częścią nowej rozbudowy.
Wewnątrz szukaliśmy neutralności, jaką daje prostota i czystość materiałów oraz iluzja braku detali. Idea wnętrza przekłada się na otwarcia na niezwykłe pejzaże, ramy i strategicznie rozmieszczone dziedzińce – opowiadają portugalscy architekci.
Zobacz więcej: Niezwykła działka u podnóża gór i efektowny flirt nowej zabudowy ze starą
Dom meteoryt – mistyczna, ultranowoczesna bryła w środku lasu
Dom Meteoryt
Pracownia: Ateljé Sotamaa: Kivi Sotamaa & Tuuli Sotamaa
Lokalizacja: Kontiolahti, Finlandia
Zespół projektowy: Filippo Fabi, Irene Pace, Pietro Barcaccia i William Dusen.
Projekt krajobrazu: Ateljé Sotamaa
Projekt wnętrz: Ateljé Sotamaa
Zdjęcia: Tuukka Koski, Krista Keltanen, Kivi Sotamaa
„Meteoryt” zaprojektowany w pracowni Ateljé Sotamaa to budynek mieszkalny położony w pozornie odległym Kontiolahti we wschodniej Finlandii. Dostępny przez przejście lasu pieszo – zgodnie z preferencjami architekta – jawi się wśród drzew jako mistyczny, mroczny obiekt. Wnętrze tego ultranowoczesnego, ekologicznego, drewnianego budynku to świat otwartych, połączonych ze sobą pomieszczeń, które integrują się z otaczającym krajobrazem.
Dom meteoryt to budynek ciekawy i intrygujący. Nietypowa bryła, wysokie atrium o powierzchni około 10 metrów kwadratowych oraz świetlik zapewniają niezakłócony widok na gwiazdy. Kolejną unikatową cechą domu jest siatka katamaranu na wysokości siedmiu metrów, po której mieszkańcy mogą „unosić się” stymulując kreatywne myślenie. Meteoryt jest wykonany z prefabrykowanych paneli z drewna klejonego krzyżowo (CLT), jest izolowany powietrzem i wykorzystuje naturalną wentylację. Budynek po raz pierwszy zaprezentowany został publiczności na wystawie na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach podczas festiwalu Helsinki Design Week.
Obiekt został pierwotnie zaprojektowany jako pensjonat dla Ulla-Maarii Koivuli, założycielki i dyrektora generalnego dostawcy technologii edukacyjnych ThingLink z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii, w starym gospodarstwie jej dziadków w wiejskiej Karelii w Finlandii. Jednak z powodu pandemii COVID-19 i pożarów szalejących w Stanach Zjednoczonych jej rodzina zdecydowała się mieszkać i pracować na prowincji.
Wewnątrz domu znajduje się jasne nordyckie drewno, nigdzie w konstrukcji nie ma plastiku i nic nie jest podatne na pleśnienie. Dach również wykonany został z litego drewna olejowanego, które nie tylko pięknie się starzeje, ale jest także odporne na czynniki atmosferyczne. Duże okna przywołujące naturę są ogrzewane elektrycznie.
Zobacz więcej: Dom meteoryt – mistyczna, ultranowoczesna bryła w środku lasu
Nowoczesna stodoła u podnóża gór
STONE HOUSE
Pracownia: Estudio Alberto Tonconogy y Asociados (Argentyna)
Główny architekt: Alberto Tonconogy, Arch.
Zespół projektowy: arch. Mikołaja Bozzano – arch. Agustín Mercado
Lokalizacja: Dolina Uco, Mendoza, Argentyna
Fotografia: Arq. Luis Abba
Tematem zlecenia była budowa schronienia przypominającego stodołę, usytuowanego na spieczonej słońcem ziemi u podnóża Andów w argentyńskiej dolinie Uco. Obszar Doliny był siedliskiem i miejscem przejściowym dla różnych rdzennych ludów, zanim na teren przybyli Hiszpanie.
Dom w stylu nowoczesnej stodoły to projekt argentyńskiej pracowni Estudio Alberto Tonconogy y Asociados. Architekci połączyli marzenia klienta, któremu zależało na stworzeniu schronienia przypominającego stodołę ze znajdującymi się w okolicy elementami kulturowymi. Powstały w ten sposób budynek efektownie wpisuje się w naturalny krajobraz jednocześnie przyciągając wzrok współczesną bryłą osadzoną w lokalnym kontekście.
Na okolicznych górskich szlakach znajdują się schrony zwane „pirkami”, wykute w kamieniu przez pierwotnych mieszkańców. Rozwijając ideę projektową, architekci wykorzystali ten lokalny element kulturowy i postanowili zbudować kamienne mury nawiązujące do pozostałości starożytnych konstrukcji znajdujących się w okolicy. Wybrano kamień z tlenkiem żelaza, z którego wyłania się ponadczasowe schronienie ze stali kortenowskiej.
Aby zoptymalizować efekt wizualny, cztery fasady zostały przekształcone w osiem. Program podzielono na dwa budynki: pierwszy przeznaczony na część dzienną i drugi mieszczący sypialnie. Kubatury budynków połączone zostały szklanym 'mostem’.
Ze względu na lokalizację w strefie sejsmicznej zastosowano elastyczny system konstrukcyjny, który został w całości wykonany ze stali. Dwie części spoczywają na dostosowanych do warunków, solidnych żelbetowych płytach. Panele o maksymalnych właściwościach termoizolacyjnych pokrywają cały dach, ściany stałe i przesuwne.
Dom nie jest podłączony do zewnętrznych mediów i pracuje autonomicznie. Niskie zużycie, panele słoneczne, uzdatnianie i ponowne wykorzystanie szarej wody przyczyniają się do jego energooszczędności.
Zobacz więcej: Nowoczesna stodoła u podnóża gór
NIU House. Powtarzalny, a jednocześnie inny od pozostałych
N290 NIU House
Pracownia: Fran Silvestre Arquitectos
Wykonawca / Deweloper: NIU Architectural
Projekt wnętrz: ALFARO HOFMANN
Zdjęcia: Jesús Orrico
System NIU zrodził się z chęci kompleksowej reakcji na procesy architektoniczne i budowlane – umożliwia budowanie domów w najbardziej wydajny i skuteczny sposób. N290 to jeden z powtarzalnych typów nowoczesnych domów, zaprojektowany w hiszpańskiej pracowni Fran Silvestre Arquitectos. W usystematyzowanej architekturze każdy z domów jest taki sam, a jednocześnie niepowtarzalny i różniący się od pozostałych. Dostosowanie modelu do otaczającego krajobrazu czyni je wyjątkowymi. Jego wstawienie w topografię, w tym przypadku na zboczu, rozwija koncepcję domu o projekt schodów dostosowanych do ukształtowania terenu, które same w sobie stają się oddzielnym projektem. Sam dom omija natomiast imponujące sosny, które dopełniają architekturę minimalistycznego budynku.
Projekt NIU to udany przykład innowacji w systemach konstrukcyjnych, których głównym założeniem jest dążenie do zwiększenia precyzji w materializacji architektury oraz ulepszenie jakości przestrzeni mieszkalnych, czyniąc je zdrowszymi i zrównoważonymi.
Życie domu odbywa się wokół centralnego dziedzińca, który przypomina impluvium. Cztery elementy o tej samej morfologii, otwarte na długich bokach i zamknięte na krótszych, są splecione promieniście, tworząc cztery przestrzenie o różnych charakterach – część dzienną, kuchnię, strefę nocną z sypialniami oraz strefę wejściową. Wewnętrzne przestrzenie domu rozciągają się na zewnątrz, zapewniając ciągłość sekwencji przestrzennej. W ten sposób kubatura przeznaczona do zamieszkania zostaje powiększona i tylko cień oraz klimat zdradzają, czy jesteśmy w środku, czy na zewnątrz.
Powłoka budynku została zmaterializowana poprzez wytłaczane aluminium. Metaliczny połysk pomaga zintegrować dom z otoczeniem, ponieważ przyjmuje kolory otaczającego go ogrodu, a jego wygląd zmienia się w ciągu dnia wraz ze zmianą temperatury światła. Architektura domu fascynuje zróżnicowanymi wrażeniami, jakie wywołuje realizacja każdego z domów w systemie NIU w danym otoczeniu – każdy z nich jest jednocześnie identyczny i niepowtarzalny.
Zobacz więcej: NIU House. Powtarzalny, a jednocześnie inny od pozostałych
Mikro dom „pasożyt” wyrastający na dachu obcego budynku.
Casa Parásito
Biuro architektoniczne: El Sindicato Arquitectura
Autorzy: Nicolás Viteri – María Mercedes Reinoso – Xavier Duque
Lokalizacja (sąsiedztwo, miasto, kraj): San Juan, Quito, Ekwador
Fotografia: Andrés Villota, Pablo Olalla, Paolo Caicedo, El Sindicato Arquitectura
Chociaż możliwe jest wybudowanie tego mikro-domku o powierzchni zaledwie 12-stu metrów kwadratowych na zwykłej, niezabudowanej działce, dużo ciekawszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest usytuowanie go na solidnych konstrukcjach niewykorzystanych dachów budynków miejskich. Za projekt, który zwyciężył w konkursie Mały Budynek Roku portalu Archdaily odpowiada Pracownia El Sindicato Arquitectura.
Casa parásito (Dom pasożyt) to projekt minimalistycznego domku, skupiony na zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych dla osoby lub młodej pary. Program funkcjonalny obejmuje łazienkę, kuchnię, łóżko, miejsce do przechowywania i strefę dzienną (przeznaczony na pracę, spotkania towarzyskie oraz spożywanie posiłków), które zapewniają wszystkie udogodnienia zwykłego mieszkania na bardzo ograniczonej powierzchni.
Projekt opiera się na fasadzie w kształcie litery A. Jego koncepcja wywodzi się z poszukiwania optymalnej przestrzeni do życia, w zależności od wykonywanej przez lokatorów działalności. Projektanci zaproponowali prostokątny rdzeń, w którym wykonywane są wszystkie czynności stojące i z którego można uzyskać dostęp do wszystkich innych przestrzeni użytkowych, takich jak: blat kuchenny, łazienka, łóżko, schowek, biurko itp. Przestrzenie użytkowe przylegające do prostokąta (rdzenia), znajdują się w trójkątach i romboidach. Geometrie te, oprócz tego, że zostały wykorzystane na konkretne funkcje, zapewniają także stabilność całej konstrukcji.
Projekt składa się z 3 modułów utworzonych z 4 ram konstrukcyjnych, co umożliwia maksymalne wykorzystanie kubatury i zmniejszenie powierzchni zabudowywanej. Dzięki dużemu, przezroczystemu oknu fasada budynku przepuszcza naturalne światło przez elewację północną. Otwiera widoki na miasto San Juan, będące stolicą Portoryko i pobliskie wulkany – Cotacachi, Imbabura, Mojanda i Cayambe. Z drugiej strony matowe szkło na elewacji południowej zapewnia dobre oświetlenie, wentylację i prywatność od strony sąsiadów. Elewacje wschodnia i zachodnia, do których w Ekwadorze przez cały rok docierają bezpośrednie promienie słoneczne, są całkowicie zamknięte, aby uniknąć przegrzewania.
W przypadku ścian i podłóg wewnętrznych jako wykończenie zastosowano panele OSB, a do ścian zewnętrznych i dachu pokrycie stalowe. Pustka izolacyjna, która powstała pomiędzy drewnianymi belkami konstrukcyjnymi, została wypełniona włóknem kokosowym jako materiałem izolacyjnym. Fundamenty stalowe służą do mocowania projektu do płyty istniejącej konstrukcji.
Chociaż możliwe jest wykonanie projektu na działkach miejskich lub wiejskich bez istniejącej zabudowy, najlepiej byłoby, gdyby jego budowa miała miejsce na niewykorzystanych dachach budynków miejskich. W takim przypadku można podłączyć się do już istniejącej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej. W ten sposób możemy przyczynić się do zagęszczania miasta w bardzo małej skali, przy minimalnych nakładach ekonomicznych i zużyciu zasobów, zachowując istniejące dziedzictwo architektoniczne.
Zobacz więcej: Mikro dom „pasożyt” wyrastający na dachu obcego budynku.
Przechylony dom w Portugalii – zaskakuje dynamicznymi przestrzeniami
TILT HOUSE
Pracownia: MUTANT Architecture & Design
Główny Architekt: Daniel Capela Duarte
Lokalizacja: Gondomar, Portugalia
Fotografia: Ivo Tavares Studio
Przechylony dom („Tlit House”) autorstwa pracowni MUTANT Architecture & Design znajduje się w ujednoliconej urbanistycznie dzielnicy Portugalii. Ten dynamiczny budynek posiada dwa fronty widoczne z poziomu ulic na rożnych wysokościach. Ta cecha działki sprowokowała architektów do zaprojektowania bryły pochylonej w 3 osiach, która ciekawie rozgrywa przestrzeń mieszkalną, podkreślając wejście i strefę wypoczynkową z basenem, jednocześnie osłaniając prywatną część od strony ulicy.
Projektanci z portugalskiej pracowni podjęli wyzwanie realizacji projektu parterowego domu, który miał powstać na zróżnicowanym wysokościowo terenie. W momencie realizacji projektu okolica działki była ujednolicona urbanistycznie. W sąsiedztwie znajdowało się kilka skupisk zabudowy składających się z domów jednorodzinnych i budynków zamieszkania zbiorowego.
Fakt, że teren ma dwa fronty, dla ulic o różnych poziomach wysokości, umożliwił projektantom rozmieszczenie domu na poziomie pośrednim, a tym samym strategiczne oddzielenie dostępu dla pieszych od przestrzeni dla aut.
Dom pochylony to koncepcja, którą charakteryzuje 3-osiowy ruch obrotowy bryły stanowiącej przestrzeń wspólną domu. Zabieg ten pozwolił zdefiniować główne wejście i jednocześnie uwydatnić przestrzeń przeznaczoną na patio basenowe. Nadaje przestrzeni prywatności w stosunku do charakteryzującej się większym ruchem elewacji skierowanej na aleję Avenida Miguel Bombarda. Ten 3-osiowy ruch powoduje również dynamiczną zmianę w wysokości sufitu wewnątrz domu, uwydatniając przestrzeń przeznaczoną na salon.
Program funkcjonalny willi został zaplanowany zgodnie z głównymi założeniami. Ważną kwestią było uwzględnienie ruchu słońca, dlatego pomieszczenia sypialni zostały usytuowane po wschodniej stronie i zwrócone w stronę drogi dojazdowej o mniejszym natężeniu ruchu – Travessa Miguel Bombarda. Od tej strony zaprojektowano bardziej intymną przestrzeń ogrodu. Salon zbliża się do najbardziej wysuniętej na południe części domu i łączy z basenem. Kuchnia została umieszczona w centrum założenia, wzmacniając swoją relację z innymi przestrzeniami składającymi się na program funkcjonalny. Pomieszczenie znajduje się w centralnej części terenu i korzysta ze światła słonecznego z 3 kierunków – ze wschodu, południa i zachodu, dzięki czemu mieszkańcy mają zapewnioną szeroką perspektywę i wizualną relację z otoczeniem zewnętrznym. Aby zapewnić przyszłym lokatorom prywatność, a także doświetlić wnętrza naturalnym, dzienny światłem, zaprojektowano dwa patia – w gabinecie i łazience.
Kolorystyka elewacji podkreśla dynamiczną formę budynku. Kontrastowe zestawienie bieli i czerni wzbogacono o akcenty drewniane. Wnętrza domu nawiązują kolorystycznie do skorupy nietypowego budynku i jego formy zewnętrznej, również tutaj koncepcję kolorystyczną stanowi wyraziste zestawienie bieli i czerni, ocieplone naturalnym drewnem.
Zobacz więcej: Przechylony dom w Portugalii – zaskakuje dynamicznymi przestrzeniami
Dom weekendowy w Rudawach. Przytulne schronienie w górach
Dom weekendowy w Rudawach
Pracownia: NEW HOW architects
Autor: David Zámečník, (architekt + inżynier projektu)
Lokalizacja projektu: Nové Hamry, Rudawy (Region Kraj karlowarski), Cechy
Fotografia: Petr Polák
Projekt domu weekendowego w Rudawach zainspirowany został przez lokalny krajobraz i jego kolorystkę. Budynek stworzony przez NEW HOW architects tworzy kanciastą sylwetę, gdzie klasyczne elementy, takie jak dach i ściana łączą się ze sobą, ustępując jednak miejsca wyraźnej formie architektonicznej.
Przedmiotowy dom stoi zaledwie kilka metrów od skraju lasu, skąd wychyla się w kierunku wierzchołków świerków. Ukryty wśród drzew, tworzy kontrast do okolicznych domów z białego gipsu.
W otoczeniu domu można odnaleźć wszystkie odcienie szarości. Szarość widać w cieniach drzew, w granitowych i bazaltowych skałach, a nawet w ciemnozielonych igłach i pniach tutejszych świerków, tak charakterystycznych dla lasów Rudaw. Od początku było jasne, że elewacja i dach domku letniskowego powinny być pokryte aluminium w podobnym, ciemnym kolorze. Struktura elewacji została wykorzystana do stworzenia intensywnie szorstkiej powierzchni, która przypomina nieco olejowane czarne drewno i wolno rosnące pnie świerkowe. Jednak kolor i powierzchnia budynku to nie jedyne rzucające się w oczy aspekty tego projektu.
Projekt powstał poprzez precyzyjne ustawienie wnętrza na zachwycające widoki oraz na podstawie zmieniających się sezonowo lokalnych warunków klimatycznych, gdyż obciążenie śniegiem zimą wymaga wyboru stromego kąta nachylenia dachu.
Pomysł ten determinuje wysokość domu od wewnątrz. Opiera się na założeniu, że budynek powinien przypominać raczej wieżę niż dom, a także służyć jako bezpieczna kryjówka. Zamiast zwykłych dwóch pięter powstały trzy poziomy funkcjonalne – każdy z własnym charakterem.
Zobacz więcej: Dom weekendowy w Rudawach. Przytulne schronienie w górach.
Bujna, egzotyczna roślinność brazylijskiego wybrzeża i efektowny dom pośród drzew
Cashew Tree House
Lokalizacja: Praia Vermelha do Sul, Ubatuba, São Paulo SP, Brazylia
Autorzy: Terra Capobianco + Galeria Arquitetos
Główni architekci: Ana Terra Capobianco e Fernanda Neiva
Współpraca: Liliane Nambu
Architektura krajobrazu: Giardino Planejam
Zdjęcia: Nelson Kon
Położony wśród drzew i bujnej roślinności brazylijskiego wybrzeża dom Cashew Tree House stawia na integrację z naturą. Usytuowanie willi zaprojektowanej przez pracownie Terra Capobianco i Galeria Arquitetos czyni ją dyskretną – położona pośród drzew i egzotycznej roślinności jest niewidoczna dla kąpiących się w morzu przy niedaleko znajdującej się plaży Praia Vermelha do Sul. Bujnie porastające działkę nerkowce osłaniają budynek także przed światłem. Architekci nowoczesny dom usytuowali między koronami drzew zachowując istniejące gatunki roślin.
Rezydencja została rozplanowana łącznie na czterech poziomach. Najniższy, znajdujący się blisko morza, skupia pomieszczenia wspólne – rekreacyjne i usługowe. W tym miejscu budynek usytuowany jest na poziomie gruntu i zbudowany z wyraźnej osi komunikacyjnej, która łączy strefę dzienną i intymną. Na tym samym poziomie obok drogi na pobliską plażę zbudowano przestrzeń mieszczącą saunę i schowek na deski surfingowe. Odsunięte od siebie pokoje mieszkalne zachowują swoją prywatność, a każdy z nich posiada balkon, który prowadzi do prywatnych patio.
Betonowe szczyty o różowym zabarwieniu określają moduły sypialni, zbudowane w mieszanej strukturze z belek z drewna klejonego i paneli ściennych. Granicę między wnętrzem a zewnętrzem zapewnia wenecka skóra z pionowych listew, która zapewnia wizualną przepuszczalność bez ingerencji w prywatność pomieszczeń.
Konstrukcja domu łączy tradycję z lokalną sztuką budowania – strukturę budynku tworzy zbrojona płyta stropowa, słupy konstrukcyjne i betonowe szczyty z dachem zrealizowanym w konstrukcji z drewna eukaliptusowego. Wolna od podpór, zadaszona przestrzeń otwiera się szeroko na otaczający krajobraz. Obszerne okapy zapewniają zacienienie przestrzeni wewnętrznych.
W projekcie przyjęto kilka pasywnych rozwiązań projektowych, zapewniających użytkownikom komfort środowiskowy, począwszy od dużej liczby okien sięgających od podłogi do sufitu, które zapewniają stałą wymianę powietrza, poprzez wentylację poprzeczną i naturalne oświetlenie.
Zobacz więcej: Bujna, egzotyczna roślinność brazylijskiego wybrzeża i efektowny dom pośród drzew
Zobacz pozostałe nasze zestawienia:
Zobacz także: Zdumiewające projekty domów z całego świata #2
Zobacz także: Zdumiewające projekty domów z całego świata #1