Jak co roku, prezentujemy zestawienie najciekawszych koncepcji domów jednorodzinnych w Polsce, publikowanych na łamach portalu Archinea w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Od luksusowych willi do małych, pomysłowych i skromnych domów. Zachęcamy do inspirującej lektury, a architektom gratulujemy świetnych pomysłów! Już za kilka dni – zestawienie najciekawszych rezydencji zrealizowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy!
Dom w Toruniu
Autorzy: Z3Z ARCHITEKCI | Mateusz Zajkowski
Dom zaprojektowany w biurze Z3Z Architekci położony jest na nowo powstającym osiedlu domów jednorodzinnych w Toruniu. Inwestorom zależało między innymi na wygodzie użytkowania domu, optymalnym doświetleniu pomieszczeń oraz przede wszystkim na poczuciu otwartej przestrzeni wewnątrz. Architektoniczna interpretacja tych potrzeb miała być wyrażona poprzez czystą i czytelną formę budynku opartą o minimalizm i śmiałość rozwiązań.
Forma domu wynika z rzeźbiarskiego potraktowania rozwiązań bryłowych, co w efekcie daje bardzo indywidualny wyraz budynku oraz definiuje jego własny charakter.
Zobacz projekt: Czysta, minimalistyczna forma domu w Toruniu pracowni Z3Z Architekci
Spin House
Autorzy: Mobius Architekci | Przemek Olczyk
Prosta forma i oszczędność detalu to cechy projektu pracowni Mobius Architekci. Ultra minimalistyczny obiekt przypomina prosty pawilon wystawowy. Nie jest to jednak galeria. Na budynek mieszkalny składają się trzy białe, prostopadłościenne bryły, z których największa zdaje się lewitować ponad poziomem całkowicie przeszklonego parteru. Konstrukcja domu jest nietypowa, budynek pozbawiony jest bowiem słupów. Cała konstrukcja z olbrzymimi nadwieszeniami wspiera się wyłącznie na układance ścian, następujących spiralnie po sobie. Konsekwencją tego porządku jest czystość formy.
Funkcje dzienne przenikają się organicznie w przestrzeni parteru. Detal elewacji tworzą jedynie składane w harmonijkę okiennice, łamiące światło na piętrze i w części parteru. Zatopiony w gruncie wjazd do podziemnego garażu nie zaburza przestrzennej gry śnieżnobiałymi bryłami, pozostawiając przedpola budynku nienaruszone.
Zobacz projekt: Mniej znaczy więcej. „Spin House” – minimalistyczna willa pracowni Mobius Architekci
Water Mansion House
Autorzy: JMW Architekci
Autonomiczna rezydencja… budynek ogrzewany pompą ciepła, przykryty świetnie izolującymi zielonymi dachami i wyposażony w inteligentny system zarządzający – pomimo swoich rozmiarów i niesamowitych przeszkleń jest ekonomiczny i ekologiczny. Oprócz najnowszych technologii, willa charakteryzuje się nowoczesną i dynamiczną formą. Wykończenie rezydencji będące połączeniem naturalnych materiałów elewacyjnych i zróżnicowanych faktur w postaci jasnych, tynkowanych powierzchni zestawionych z drewnem i kamieniem, podkreśla jej współczesny charakter.
Ten wyjątkowy projekt był analizowany w pracowni JMW Architekci na wielu płaszczyznach stąd krajobraz otaczający dom powstał we współpracy z brytyjskim architektem krajobrazu specjalizującym się w projektowaniu pól golfowych. Obejmował on zarówno analizę architektury budynku mieszkalnego, jak i pawilonu ogrodowego z egzotycznymi roślinami zlokalizowanego na wyspie w kontekście całego otoczenia naturalnego. Specyficzne położenie 10-hektarowej działki na podłożu gliniasto podmokłym, zdecydowało o tym, że dużą rolę odgrywają tu zbiorniki wodne pomyślane w taki sposób, aby dom znajdował się w ich centrum.
Zobacz projekt: Autonomiczna rezydencja o współczesnej i efektownej formie pracowni JMW Architekci
Dom jednorodzinny „WRO House”
Autorzy: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI
Będący w trakcie realizacji dom jednorodzinny zaprojektowany w biurze BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI ma formę minimalistycznego pawilonu. Elegancki, parterowy budynek wykończony ciemnym tynkiem efektownie wtapia się w otoczenie. Wnęki tarasów oraz strefy akcentującej wejście planuje się pokryć naturalnym drewnem, kojarząc budynek z leśnym otoczeniem.
Dom od strony wejścia ma zamknięty charakter, natomiast strefa dzienna otwiera się swoimi wnętrzami na urokliwe otoczenie poprzez ogromne przeszklenia, dzięki czemu latem, mieszkańcy będąc nawet w przestrzeni domu, mają poczucie przebywania na łonie przyrody.
Zobacz projekt: Dom w lesie pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI
Dom jednorodzinny w Katowicach
Autorzy: MOOMOO Architects
Punktem wyjścia do projektu domu pracowni MOOMOO Architects była kostka z lat 70. stojąca na niewielkiej działce w Katowicach. Bryła budynku powstała w oparciu o proste formy, a odpowiedniej skali nadaje jej detal cegły klinkierowej. Ażurowa elewacja dodaje przestrzeni zwartej formie budynku, wprowadzając element przejściowy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Duże przeszklenia otwierają dwukondygnacyjny salon na zieleń sąsiadującego parku.
Zobacz projekt: Proste formy i efektowny detal – Dom w Katowicach pracowni MOOMOO Architects
Dom jednorodzinny w Żarkach
Autorzy: ANTA Architekci Daniel Cieślik
Dom w Żarkach to efektowna kompozycja prostych form i kształtów. Program domu rozplanowano na 3 poziomach, z których każdy akcentuje inne kierunki i jest zwrócony w inną stronę.
Nad częściowo zatopionym w terenie garażem, znajduje się bryła parteru mieszcząca przede wszystkim przestrzeń dzienną. Piętro z pomieszczeniami strefy nocnej mieszkańców to efektowna bryła zawieszona na wspornikach. Elewacje domu konsekwentnie planuje się wykończyć prawie w całości w bieli, w połączeniu z drewnianymi akcentami w ogrodzie oraz masywnymi, betonowymi ścianami garaży i kondygnacji podziemnej. Poprzez odważną formę, dom zdecydowanie zaznacza swoją obecność w przestrzeni.
Zobacz projekt: Odważna i efektowna forma domu w Żarkach projektu ANTA Architekci
Dom Podparty
Autorzy: KONZEPT Architekci
Dom Podparty zlokalizowany jest w cichej i spokojnej okolicy, w obszarze niskiej intensywności zabudowy w dzielnicy Białołęka w Warszawie. Inwestorom zależało na prostej, 2-kondygnacyjnej, minimalistycznej i tarasowej bryle, która architektonicznie będzie nawiązywać do sąsiadujących budynków. Kolorystyka obiektu miała być monochromatyczna – oparta o biele i szarości, stanowiące połączenie betonu architektonicznego, tynkowanych powierzchni i szkła.
Architektura zaprojektowanego domu łączy wytyczne Inwestora, potencjał widokowy, aspekty wynikające z analizy nasłonecznienia, a także zapewnia mieszkańcom cichą przestrzeń i prywatność w ogrodzie, chroniąc przy tym przed hałasem ulicy z drugiej strony domu. Swoją kubaturą obiekt rozgranicza strefę prywatną mieszkańców od strefy ogólnodostępnej.
Zobacz projekt: Dom Podparty pracowni KONZEPT Architekci
Dom pod lasem
Autorzy: INOSTUDIO architekci
Dom pod lasem pracowni INOSTUDIO architekci zlokalizowany jest w spokojnej, zielonej dzielnicy Katowic. Przyszłym mieszkańcom zależało na projekcie nowoczesnego domu jednorodzinnego.
Dużym ograniczeniem i jednocześnie wyzwaniem dla projektantów były zapisy w decyzji o warunkach zabudowy, silnie nawiązujące do istniejącego w sąsiedztwie osiedla.
Architekci z gliwickiej pracowni stworzyli budynek o podobnej formie, jednak z zastosowaniem materiałów wysokiej jakości i nowoczesnych detali.
Zobacz projekt: Dom pod lasem projektu pracowni INOSTUDIO architekci
Dom-okręt
Autorzy: Urban Project
Inwestor: Szklane Tarasy
Dynamiczna forma tego domu zdaje się wynurzać z krajobrazu niczym okręt z dziobem wzniesionym ku niebu. Kontrastowa kolorystyka i minimalistyczne wykończenie jeszcze bardziej pogłębiają tę wizję. Ten przestronny dom jednorodzinny już niebawem powstanie na przedmieściach Rzeszowa.
Odważny projekt wyszedł niedawno spod rąk architektów biura Urban Project. To prawie 600 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, uzupełnionej o wielopoziomowy system tarasów. Największą uwagę zwraca sama forma budynku. Niemal całkowicie przeszkolony parter unosi drapieżną białą bryłę. Szereg detali, takich jak kształt tarasów czy okien nawiązujących do ostrokątnej bryły, a także konsekwencja w zastosowanej stylistyce, stanowią o spójności całego projektu.
Zobacz projekt: Dom-okręt. Projekt nowoczesnej willi pod Rzeszowem pracowni Urban Project
Dom na wąskiej działce w Krakowie
Autorzy: SAN Architektura
Zaprojektowany dom zlokalizowany jest na działce o szerokości 8m, co ograniczało możliwość zabudowy i wymagało bardzo indywidualnego podejścia do tematu. Ograniczenia wynikające z szerokości działki, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz warunków technicznych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego miały bezpośredni wpływ na lokalizację budynku.
W projekcie istotnym założeniem było stworzenie formy nawiązującej do archetypu domu. Elewacje budynku nawiązują do sąsiedniego stuletniego domu z elewacją z cegły oraz charakterystyczną czerwoną dachówką. Grafitowa ściana szczytowa od strony północnej przełamana jest czerwonym akcentem w postaci strefy wejściowej do domu.
Zobacz projekt: Dom na bardzo wąskiej działce pracowni SAN Architektura
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2018
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2017
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2016 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2015 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2014 roku